از سوی وزارت بهداشت؛

شیوه نامه بهداشتی برگزاری مراسم و آیین محرم ابلاغ گردید

شیوه نامه بهداشتی برگزاری مراسم و آیین محرم ابلاغ گردید آرایش عروس: معاون بهداشت وزارت بهداشت، شیوه نامه ویژه برگزاری مراسم و آیین های محرم را ابلاغ نمود.


به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر، مفاد شیوه نامه های برگزاری مراسم و بخشنامه های محرم مورد نظر ستاد ملی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا و وزارت بهداشت، از طرف علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، ابلاغ گردید. ۱. دسته های عزاداری در محیط های باز با حفظ فاصله فیزیکی بین هر فرد به اندازه چهار متر مربع (از هر طرف ۱.۵ متر)

۲. زدن ماسک برای عزاداران حسینی در تمام مراسم و محافل ضروری و مهم ترین عامل کنترل شیوع ویروس کرونا است.

۳. افراد مسن و دارای بیماری های مزمن در منزل عزاداری کنند و در مجالس عمومی به هیچ وجه شرکت نکنند.

۴. برگزاری مراسم در فضای باز اولویت اصلی مجالس حسینی باشد، و در صورت اضطرار در محیط های بسته می بایست یک چهارم ظرفیت مکان و با حفظ فاصله فیزیکی اجرا شود. (هر چقدر ارتفاع سقف محیط های بسته بلندتر باشد مثل ۶ یا ۸ متر، به فضای باز نزدیک تر می باشد. مسئله اصلی تهویه هوا است.)

۵. حرکت هیئت ها از یک هیئت به یک هیئت دیگر و تجمع هیأت ها، یکی از عواملی است که به شدت در انتقال کرونا موثر است و نباید صورت بگیرد.

۶. جهت زنجیر زنی در دسته های عزاداری، حتما از زنجیرهای شخصی استفاده گردد و یا زنجیرها به اشخاص تا اختتام دهه عزاداری واگذار شود تا زنجیرها بین افراد دست به دست نشود.

۷. استفاده از طبل و سنج و دمام و دیگر ادوات به سبب تحرک بالای افراد و تجمع افراد یکی از عوامل انتقال کرونا است و نباید صورت بگیرد.

۸. تمهیداتی انجام پذیرد که در هنگام ورود و خروج عزاداران از مجالس تجمع مردم نباشد. مردم به نوبت و با فاصله وارد یا بیرون بروند.

۹. حتی الامکان نذورات حسینی به سمت کمک های مومنانه و توزیع مواد غذایی درب منازل برود، اگر در جایی نذر غیر قابل تغییر بود، با نظارت کارشناس های بهداشتی پخت و توزیع صورت بگیرد و به صورت بیرون بر در ظرف های یک بار مصرف به نحوی توزیع شود که تجمع مردم را به دنبال نداشته باشد.

۱۰. مهم ترین مسئله که در مورد عزاداری ها هنوز به اتفاق نرسیده ایم، برگزاری مراسمات در محیط بسته به مدت بیش از یک ساعت می باشد.

توصیه های معاون بهداشت وزارت بهداشت ۱. در روزهای محرم شهر سفید و زرد و قرمز نداریم، دستورالعمل ها برای تمام شهرها یکسان است و در تمام کشور مراسمات برگزار می شود.

۲. هرچه قدر به برگزاری بیشتر هیأت ها کمک نماییم، بهتر است. چون در صورت کم کردن تعداد مراسمات، تجمع مردم بیشتر خواهد شد و در صورت تعدد مراسمات تجمع کمتر خواهد شد.

۳. تنها مسیر ورود کرونا بوسیله چشم و دهان و بینی است و ضدعفونی محل مراسمات به صورت مقطعی اثرگذار می باشد. مهم ترین نکته در کنترل شیوع ویروس کرونا التزام به استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی است.

۴. سفارش ما به کوتاه کردن مراسمات عزاداری حتی در محیط های باز است.

۵. تا می شود نذورات مردم نسبت به چای و شربت به نذر توزیع ماسک بین عزاداران تبدیل گردد.


منبع:

1399/05/14
14:26:13
5.0 / 5
2269
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , بینی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس