سخنگوی وزارت بهداشت:

ویروس كرونا همه فصول را دوست دارد

ویروس كرونا همه فصول را دوست دارد به گزارش آرایش عروس سخنگوی وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب كه ویروس كرونا غیر قابل پیش بینی است، اظهار داشت: این ویروس همه فصول را دوست دارد.


به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر، سیما سادات لاری، بامداد چهارشنبه در برنامه طبیب شبکه سه حضور یافت و به سئوالات مجری برنامه در مورد ویروس کرونا، پاسخ داد. وی با تاکید بر اینکه در هر شرایطی باید از ماسک استفاده نمائیم، اضافه کرد: متاسفانه این ویروس غیر قابل پیش بینی است. لاری افزود: نداسته ها در مقابل دانسته بسیار اندک است. وی با عنوان این مطلب که این ویروس همه فصول را دوست دارد و از قوانین خانواده خودش پیروی نمی کند، اظهار داشت: هنوز مقالات و تحقیقات در زمینه این بیماری، کاملا قطعی نیست. لاری اضافه کرد: تنها نکته واضح و قطعی در مورد این بیماری این است که با رفتارهای اجتماعی ما هماهنگ است. یعنی هر چقدر پروتکل ها را رعایت نماییم، آمار کاهش پیدا می کند. وی افزود: در بیماری های مشابه داشته ایم که عادی انگاری ها مشکل ساز شده است. محدودیت ها خیلی دقیق رفع نشد و در نتیجه آمار باردیگر بالا رفت. سخنگوی وزارت بهداشت اضافه کرد: متاسفانه یکی از دغدغه های ما خستگی کادر درمان است. وی با بیان اینکه در آبان ۹۸، ۴۵۰۰ پرستار با آزمون جذب شدند، اظهار داشت: پس از شیوع ویروس کرونا باردیگر چند هزار نیروی پرستاری جذب شده اند.
سخنگوی وزارت بهداشت که در برنامه «طبیب» حضور داشت، درباب تولید واکسن، گفت: در وزارت بهداشت کمیته ای متشکل از افراد با تجربه و دانشمند حضور دارند که آنها با دانشمندان دنیا نیز در ارتباط هستند و گروه های مختلفی هم اکنون برای تولید واکسن تلاش می کنند اما دو گروه از مرحله دوم که تست حیوانی است، عبور کردند.
لاری اضافه کرد: در دنیا هم واکسن هایی در حال تولید است اما بعید بنظر می رسد که زیر یک سال به دست ما برسد.
وی همین طور با اشاره به اینکه به سبب پیچیدگی هایی که ویروس کرونا دارد، مطمئن نیستیم که چقدر واکسن و برای چند ماه می تواند ایمنی داشته باشد، اظهار داشت: تمامی این موارد جزو ناشناخته هایی است که باید به آن دست پیدا نماییم اما آنچه از شیوع ویروس کرونا جلوگیری می کند، رفتار اجتماعی ما است که به آسانی می تواند از مبتلاشدن پیشگیری کند که همان رعایت پروتکل ها و شست وشوی مدام دست ها است.
سخنگوی وزارت بهداشت در مورد داروهای کرونا گفت: دو داروی «رمدسیویر» و «فاویپیراویر» در دنیا مطرح است اما هیچ جایی این داروها را وارد پروتکل درمانی خود نکرده اند.
لاری افزود: این بیماری فازهای مختلفی دارد. مرحله اول داروی ضد ویروسی، مرحله دوم به ترتیب داروی التهابی و در مرحله بعد نیز باتوجه به وضعیت بیمار و اینکه بیماری زمینه ای دارد یا خیر و تصمیمی که بیمارستان برای او می گیرد، دارو تجویز می شود.
سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: نمونه های تقلبی از این داروها در بازار سیاه وجود دارد اما این داروها بیمارستانی هستند و باید با نظر پزشک تجویز شوند.
وی اضافه کرد: هم اکنون داروی «رمدسیویر» از طرف تولیدکنندگان داخلی در حال تولید است و مردم نباید این دارو را خودسرانه از بازار سیاه تهیه کنند.
لاری در مورد قیمت ماسک ها نیز اظهار داشت: تولید و عرضه ماسک دست وزارت صمت است، وزارت بهداشت برای نیرو و کادر درمانی خود ماسک تهیه می کند و ما باتوجه به مشکلاتی که مردم دارند، سفارش هایی به آنها کرده ایم که می توانند از ماسک خانگی نیز استفاده کنند.
سخنگوی وزارت بهداشت در مورد برگزاری کنکور نیز اضافه کرد: خبر نهایی این مساله را سخنگوی سازمان سنجش اعلام می کند و هم اکنون در بعضی از کشورهایی مانند ترکیه و چین، کنکور برگزار شده اما از یکسو با توجه به این که هم اکنون شرایط کشورمان از نظر شیوع کرونا، ویژه است و از طرف دیگر، داوطلبان در وضعیت روحی و روانی خاصی هستند، بنا بر این پروتکل های بهداشتی تهیه شده که بعد از جمع بندی نهایی اعلام خواهد شد و باید تعادلی میان ۹۵ درصد داوطلبان که خواهان برگزاری هستند و سایر افراد برقرار شود؛ امیدواریم بهترین تصمیم گرفته شود اما اگر قرار باشد کنکور به تعویق بیفتد، به فصل پاییز برمی خوریم که در این فصل آنفلوآنزا نیز وجود دارد و سنین مختلف را درگیر می کند اما کرونا جوان ها را کمتر درگیر می کند و ما می خواهیم این مساله با آنفلوآنزا تداخلی پیدا نکند.
وی در مورد تولید کیت، اظهار داشت: هم اکنون شرایط بهتر شده و خودمان کیت ها را تولید می نماییم اما هنوز در این خصوص با کمبود مواجه هستیم و با شیوع زیاد بیماری، هر چه بتوانیم بیماران بیشتری را شناسایی نماییم، می توانیم شیب شیوع را کنترل نماییم.
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه از لحاظ مبتلاشدن رتبه ۱۰ و ۱۱ دنیا را داریم، اضافه کرد: برخی کشورها وضعیت بهتری دارند و در بعضی دیگر میزان شیوع بالا است.
لاری درباره بازگشایی مدارس، گفت: برمبنای آخرین تصمیم گیری ها، ۱۵ شهریور زمان بازگشایی اعلام شده است اما همه این تصمیم ها بستگی به شرایط جامعه و میزان شیوع بیماری دارد.


منبع:

1399/05/08
21:16:29
5.0 / 5
2030
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , بینی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس