پژوهشگران دریافتند؛

ارتباط آلاینده های شیمیایی و خطر سلیاك در جوانان

ارتباط آلاینده های شیمیایی و خطر سلیاك در جوانان به گزارش آرایش عروس مطالعه جدید نشان داده است بین قرارگیری در معرض POPs (آلاینده های آلی پایدار) و بیماری سلیاك در افراد جوان ارتباط وجود دارد.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر، تحقیق جدید نشان داده است افراد جوان دارای میزان بالا POPs در خون شأن با احتمال بیشتر ابتلاء به بیماری سلیاک مواجهند.
بیماری سلیاک یک نوع اختلال خودایمنی روده کوچک با زمینه ارثی است که بواسطه مصرف مواد غذایی حاوی گلوتن ایجاد می شود.
در کوتاه مدت، بیماری سلیاک می تواند سبب درد و نفخ شکم، اسهال، حالت تهوع، گاز یا یبوست شود. در بلند مدت می تواند سبب سوءتغذیه، تسریع در پوکی استخوان، ایجاد مشکلات مربوط به سیستم عصبی و بروز مشکلات تناسلی شود.
درحال حاضر هیچ درمان مشخصی برای این بیماری نیست. اما درمان پیشنهادی پیروی از رژیم غذایی عاری از گلوتن است.
محققان در تحقیق جدید متوجه شدند یک فاکتور تأثیرگذار بر احتمال ابتلاء فرد به بیماری سلیاک، قرارگیری آنها در معرض POPs است.
POPs آلاینده های شیمیایی هستند که بعنوان مواد ضداشتعال زا در مبلمان و محصولات الکترونیکی، مواد شوینده، سموم آفت کش و وسایل آشپزی نچسب استفاده می شوند. این مواد شیمیایی بر سلامت انسان تاثیر منفی دارند.
این آلاینده ها می توانند باعث اختلال در هورمون های شخص و سیستم ایمنی شوند و ریسک ابتلاء به اختلال خودایمنی را بالا برند.
نتایج این مطالعه نشان داد در خون افراد جوان مبتلا به بیماری سلیاک، میزان POPs به مراتب بیشتر است.
همچنین جنسیت هم در این حوزه نقش دارد. بطوریکه زنان دارای میزان بالا این ماده شیمیایی در خون شأن، ۸ برابر بیشتر با احتمال ابتلاء به بیماری سلیاک روبرو بودند. در صورتی که در مردان این میزان دو برابر بود.

1399/03/28
12:18:33
5.0 / 5
2833
تگهای خبر: بیمار , بیماری , زنان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس