سازمان بهداشت جهانی در آستانه فرارسیدن ماه رمضان اعلام كرد؛

روزه داری باعث افزایش احتمال مبتلا شدن به كرونا نمی گردد

روزه داری باعث افزایش احتمال مبتلا شدن به كرونا نمی گردد به گزارش آرایش عروس سازمان بهداشت جهانی ضمن تاكید بر سفارش هایی برای سپری شدن رمضانی ایمن در روزهای شیوع كرونا، از امكان روزه داری افراد سالم و عدم احتمال مبتلا شدن به كویید 19 اطلاع داده است.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر به نقل از سایت سازمان بهداشت جهانی، این سازمان طی مطلبی با اشاره بر فرا رسیدن ماه مبارك رمضان در كشورهای اسلامی، سفارش هایی درباره روزه داری در روزهای شیوع ویروس كرونا را منتشر نمود.
به نوشته سازمان بهداشت جهانی، مسلمان هر ساله در ماه مبارك رمضان در اجتماعات مذهبی به گرد هم می آیند و ساعات بیشتری را در مساجد می گذرانند. امسال شروع ماه رمضان در كشورهای اسلامی با شیوع ویروس كرونا همزمان شده و به همین دلیل كشورها باید سفارش هایی را برای سپری كردن رمضانی ایمن را مدنظر قرار دهند.
با توجه به امكان انتقال ویروس كرونا در اجتماعات عمومی و تماس نزدیك افراد با یكدیگر، كاهش تعاملات می تواند شیوع این بیماری را كنترل كند. به همین دلیل بستن مساجد، نظارت بر اجتماعات عمومی و دیگر اقدامات مشابه تأثیراتی مستقیمی بر مناسبت ها و گردهمایی های ماه رمضان خواهد داشت.
در صورتی كه برمبنای تصمیم مقامات ملی كشورهای اسلامی، لغو اجتماعات مذهبی و عمومی ممكن باشد، برگزاری رویدادها به صورت آنلاین، مجازی یا بوسیله رادیو و تلویزیون قابل اجرا خواهد بود.
اما در صورتیكه بنابر تصمیمات دولتی لغو این تجمعات ممكن نباشد، تدابیر بهداشتی لازم برای كاهش خطر شیوع ویروس كرونا باید مدنظر و اجرا شود.
به علاوه دستورالعمل های لازم برای حفظ فاصله فیزیكی افراد در تجمعات باید به صورت یك استراتژی جامع از طرف مقامات كشورها به مردم ابلاغ و مقامات مذهبی نیز باید در تصمیم گیری های در رابطه با ماه مبارك رمضان و حفظ شرایط بهداشتی شركت داشته باشند.
امكام روزه داری افراد سالم در ماه رمضان و عدم خطر ابتلاء به كرونا
بنابر اعلام سازمان بهداشت جهانی، روزه داری تأثیری بر ابتلاء به ویروس كرونا ندارد. بر طبق این مطلب، هیچ گونه سند علمی در مورد روزه داری و خطر ابتلاء به عفونت كویید ۱۹ یافت نشده است. افراد سالم می توانند مانند سال های گذشته در این ماه رمضان روزه بگیرند، در صورتیكه بیماران مبتلا به این ویروس ممكنست مجوزهای مذهبی مربوط به شكستن روزه را با مشورت پزشكان خود در نظر بگیرند، همانطور كه هر بیماری دیگری ممكنست شرایط منع روزه را داشته باشد.
مسلمانان در روزهای ماه مبارك رمضان به نكات فاصله گذاری فیزیكی توجه و فاصله حداقل ۱ متر (۳ فوت) را رعایت نمایند.
به علاوه مردم باید از انجام تبریكات مذهبی كه منجر به تماس فیزیكی می شود، خودداری و از جمع شدن تعداد زیادی از افراد در مكان های در رابطه با كارهای ماه رمضان، مانند مكان های تفریحی، بازارها و مغازه ها اجتناب كنند.
نكات بهداشتی لازم برای برگزاری تجمعات مذهبی
به علاوه لازم است تا برای پرهیز از شیوع این ویروس، در تجمعات این ماه همچون مراسم های افطار و نماز نكات زیر رعایت شود:
در صورت امكان این رویداد در خارج از منزل برگزار و در غیر این صورت از تهویه مناسب و جریان هوا اطمینان حاصل كنید.
طول رویداد را تا حد ممكن كوتاه كنید تا میزان قرار گرفتن در معرض احتمالی محدود شود.
میزبانی مجامع بزرگ را به داشتن خدمات كوچك تر با تعداد كمتر حضار اولویت دهید.
از قرار دادن فاصله فیزیكی در میان شركت كنندگان در هنگام نشستن و ایستادن اطمینان حاصل كرده و بوسیله ایجاد و اختصاص مكان های ثابت برای نماز و وضو در خدمات بهداشتی و همین طور در مناطقی كه مخصوص نگهداری كفش است، بهداشت را رعایت كنید.
تعداد و جریان افرادی كه در مكان های عبادت كنار هم جمع می شوند را به طوری تنظیم كنید كه فاصله گذاری فیزیكی رعایت شود.
در صورت شناسایی یك فرد بیمار در میان شركت كنندگان در این رویداد، اقداماتی را برای تسهیل ردیابی مخاطب در نظر بگیرید.
لزوم رعایت نكات بهداشتی برای حضور در اماكن مذهبی
سازمان بهداشت جهانی با تاكید بر ضرورت رعایت نكات بهداشتی در انجام فرایض مذهبی این ماه، به مواردی در این زمینه اشاره كرده است: خوشبختانه مسلمانان پیش از نماز عمل وضو را انجام می دهند كه به حفظ بهداشت سالم كمك می نماید. در همین راستا باید امكانات لازم برای شستشوی دست ها در ورودی و داخل مساجد و دستمال مخصوص الكل (حداقل ۷۰٪ الكل) فراهم باشد. دستمال های یكبار مصرف و سطل هایی با آسترها و درب های یكبار مصرف بمنظور تضمین دفع ایمن زباله در دسترس باشد. افراد را به استفاده از سجاده های شخصی، برای قرار دادن روی فرش تشویق كنید. مشاوره های بصری در مورد فاصله گذاری فیزیكی، بهداشت دست، آداب تنفسی و پیام های كلی در مورد پیش گیری از COVID-۱۹ ارائه شود. بطور مكرر مكان ها و ساختمان های عبادت (مساجد و حسینیه ها) را تمیز كنید. با بهره گیری از مواد شوینده و ضد عفونی كننده بطور معمول مكان هایی را كه افراد قبل و پس از هر رویداد جمع می شوند، تمیز و ضدعفونی شود. درب مساجد، محل و مكان وضو را تمیز نگه داشته شده و بهداشت عمومی را حفظ شود.
اشیا غالباً لمس شده مانند دستگیره های درب، كلید و پریزهای برق و نرده های پله را با مواد شوینده و ضد عفونی كننده تمیز شود.
پرهیز روزه داران از استعمال دخانیات برای پیش گیری از كرونا
تغذیه مناسب در ماه رمضان بسیار مهم می باشد. مردم باید هر روز انواع غذاهای تازه و غیر فرآوری شده را استفاده و آب زیادی بنوشند.
مصرف دخانیات تحت هیچ شرایطی خصوصاً در ماه رمضان و بیماری همه گیر كویید ۱۹ سفارش نمی گردد. افراد سیگاری هم اكنون به بیماری ریه یا كاهش ظرفیت ریه مبتلا هستند كه خطر ابتلاء به بیماری جدی كویید ۱۹ را به شدت می افزاید. هنگام سیگار كشیدن، انگشتان دست (و احتمالاً سیگارهای آلوده) لب ها را لمس می كنند كه احتمال ورود ویروس به سیستم تنفسی را بیشتر می كند. در هنگام استفاده از لوله های آب، به احتمال زیاد قطعات دهان و شیلنگ به اشتراك گذاشته می شوند كه این امر همین طور انتقال ویروس را تسهیل می كند.
توجه خیریه های مذهبی به نیازمندان در ماه مبارك رمضان
بر اساس این مطلب، خیریه ها باید به خانوارهای نیازمند توجه داشته باشند. هنگامی كه مؤمنان می خواهند زكات فطریه خودرا در ماه رمضان، به كسانی كه ممكنست تحت فشار قرار دارند، توزیع نمایند توجه ویژه ای به این اقشار كنند و اقدامات فاصله گذاری فیزیكی را در نظر بگیرند. برای جلوگیری از تجمع شلوغ در رابطه با ضیافت های افطار، از جعبه ها و وعده های غذایی از پیش بسته بندی شده فردی استفاده گردد.
سازمان بهداشت جهانی در آخر باتوجه به افزایش آمار خشونت های خانگی در روزهای قرنطینه و شیوع كرونا، از رهبران دینی درخواست سفارش و سخنرانی در این زمینه را كرده است.

1399/02/03
13:41:55
5.0 / 5
3039
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس