رییس بسیج جامعه پزشكی مطرح كرد

واردات خیلی از تجهیزات پزشكی ساده

واردات خیلی از تجهیزات پزشكی ساده به گزارش آرایش عروس رئیس سازمان بسیج جامعه پزشكی كشور با تاكید بر ضرورت آنالیز خدمات پزشكی قابل ارائه در كشور اظهار داشت: آفت بزرگ كشور در حوزه تجهیزات پزشكی، ورود تمام تكنولوژی ها به كشور بدون بررسی كافی زیرساخت ها است.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، دكتر ابراهیم متولیان در رویداد استارتاپی نوآوری فناورانه در توسعه سلامت امن، با اشاره به اینكه نباید اجازه دهیم تا هجوم رسانه های خارجی سبب تفرقه در كشور شود، اظهار نمود: نباید اجازه دهیم دستاوردهای انقلاب اسلامی كه با شهادت خیلی از فرزندان كشور بدست آمده است، از بین برود.
وی ضمن تسلیت به خانواده جان باختگان در سانحه هواپیمای اوكراینی اظهار داشت: آرزوی صبر برای خانواده این عزیزان داریم. در عین حال باید توجه داشت كه نباید اجازه دهیم دشمن بتواند برای ما نسخه بپیچد؛ بعنوان مثال در میان كشورهای اسلامی ببینید كه چگونه آمریكایی ها در مصر نفوذ دارند. نباید بگذاریم كه كشور در مقابل دشمن لطمه پذیر شود. اتفاقات و جریانات آبان ماه به دشمن جرأت داد تا سردار قاسم سلیمانی را به شهادت برساند. سردار سلیمانی گفته بود، بارها دشمنان هنگام سفر من اعلام نموده بودند كه ما می دانیم چه كسی در این هواپیما است، اما هیچ گاه جرأت حمله به هواپیمای سردار را نداشتند، اما در نهایت به دنبال اتفاقات آبان ماه جرات كردند سردار را به شهادت برسانند و الان هم به دنبال سوء استفاده از ماجرای سقوط هواپیما هستند.
رئیس بسیج جامعه پزشكی در ادامه با اشاره به نقش فناوری در حوزه سلامت اظهار داشت: ما در شرایط تحریم راهی نداریم جز اینكه خودمان در حوزه سلامت، محصول را تولید نماییم و فناوری تولید فناوری را بدست آوریم، شعارهای بسیاری در این عرصه تاكنون داده شده است كه عملی نشده اند و تلاش وزارت بهداشت این است كه این شعارها را به واقعیت تبدیل كند و استانداردهای تجهیزات پزشكی و تولیدات دارویی ما به سطح جهانی برسد.
متولیان با اشاره به اهمیت اقتصاد سلامت اظهار داشت: وزارت بهداشت موظف است اطلاعات درست كشور را در اختیار صنعت داروسازی و تجهیزات پزشكی بگذارد. متاسفانه خیلی از كارخانه ها به علت بی توجهی به اقتصاد سلامت ورشكست شدند؛ از طرفی ما خیلی از تجهیزات پزشكی با تكنولوژی ساده را وارد می نماییم و باید این محصولات را تولید نماییم.
وی با اشاره به اینكه فناوری ها باید به اقتصاد سلامت كمك كنند، اظهار داشت: شركت های دانش بنیان كشور باید فناوری و تجهیزات خودرا برمبنای كشش بیمه ها و بازار كشور طراحی و عرضه كنند. تدوین و به روز رسانی گایدلاین های ارائه خدمات پاراكلینیكی از نكات بسیار مهمست كه منجر به كاهش هزینه ها خواهد شد. نباید پزشك بدون معاینه كافی و گرفتن شرح حال دقیق از بیمار مبادرت به تجویز خدماتی مانند سونوگرافی و ام ار آی كند.

ایشان در ادامه اظهار داشت: رشته های مهندسی پزشكی در دانشگاه های علوم پزشكی و مهندسی باید همسو با یكدیگر حركت كنند تا در نگهداشت دستگاه ها و تجهیزات اقدامات موثرتری صورت گیرد. امروزه خیلی از دستگاه های ارائه دهنده خدمات در كشور با یك اشكال كوچك در قطعه ای خاص، كنار گذاشته می شوند كه می توان با كسب دانش تعمیر قطعه، مجدد از آنها بهره برد.
وی ادامه داد: اگر طول عمر دستگاه ها را بالا ببریم اثرگذارتر خواهد بود؛ چونكه شركت های بزرگ دنیا تجهیزات را طراحی نموده اند و طراحی مجدد آنها توجیه اقتصادی ندارند. حالا ۴ یا ۵ كشور دنیا مبادرت به تولید دستگاه ام آر آی می كنند. موفقیت تنها در تولید دستگاه خلاصه نمی گردد بلكه اگر بتوانیم طول عمر دستگاه ها را افزایش دهیم نیز موفق بوده ایم.
رئیس سازمان بسیج جامعه پزشكی كشور در ادامه با اشاره به اینكه باید اقتصاد سلامت مبتنی بر زیرساخت های موجود كشور طراحی شود، اظهار نمود: باید تلاش نماییم در تمام تصمیم گیری های خود به محدودیت های بودجه ای فكر نماییم. حتی در كشوری مانند انگلیس نیز قبل از ورود تجهیزات و تكنولوژی به نیازها و توان بیمه ای كشور فكر می شود.
وی با تاكید بر ضرورت آنالیز كردن خدمات قابل ارائه در كشور نیز اظهار داشت: آفت بزرگ كشور در حوزه تجهیزات پزشكی، ورود تمام تكنولوژی ها به كشور بدون بررسی كافی زیرساخت ها است.
رئیس بسیج جامعه پزشكی كشور همین طور در حاشیه این مراسم كه با یادواره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برنامه امروز با هدف درك نیاز واقعی كشور در زمینه دارو و تجهیزات پزشكی از طرف شركت های دانش بنیان با هدف پشتیبانی از این افراد برگزار گردید. ۶۴ شركت در مسابقه ما شركت كردند كه ۱۳ شركت انتخاب شده و امروز از آنها تقدیر می شود.
متولیان در مورد مدلول واژه سلامت امن، افزود: سلامت امن به معنای انتخاب بهترین روش درمانی با كمترین عارضه ممكن و در كوتاه ترین زمان است، بدون آنكه فعالیت اضافه ای صورت گیرد. یكی از اهداف این نوع فعالیت ها كاهش ارزبری برای واردات دارو و تجهیزات به كشور است كه با حمایت شركت های دانش بنیان میسر خواهد شد.
رئیس بسیج جامعه پزشكی كشور تصریح كرد: استفاده از داروها و تجهیزات پزشكی برای پیشگیری و درمان بیماری ها موثر خواهد بود البته نمی توان از تاثیر نقش حمایتی وزارت بهداشت و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در تحقق این اهداف غافل بود.
به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، همین طور مهندس نوید نجاتبخش _ مدیرعامل شتابدهنده بهیار صنعت سپاهان در رویداد استارتاپی نوآوری فناورانه در سلامت امن، ضمن تبریك و تسلیت شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، با تاكید بر اقتصاد مبتنی بر دانش و اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، مهم ترین هدف شركت دانش بنیان را تحقیق و توسعه معرفی نمود و اظهار داشت: بالاترین اعتماد، اعتماد به انسان است؛ چونكه كار ما مبتنی بر نیروی باارزش انسانی است.
نجاتبخش در ادامه با انتقاد از روند صدور مجوز برای فعالیت تجهیزات دانش بنیان تولید شده ایرانی، بیان نمود: مسیر دریافت مجوز، بسیار مسیر سختی است. دریافت مجوز دستگاه شتابدهنده خطی تولید شده ما حدودا ۲ سال به طول انجامید؛ در حالیكه كشور به این دستگاه نیاز داشت و می توانستیم روند ستاندن مجوز را ظرف چند هفته طی نماییم.
وی ادامه داد: هدف فعالیتهای ما پیشگیری از خروج ارز از كشور و كاهش واردات است. البته موانعی بر سر راه این هدف قرار دارد كه چاره رفع این موانع در اعتماد به مردم و شركت های دانش بنیان است. البته با اصلاح نگاه مان از مونتاژ به تولید واقعی، می توانیم با افزایش بار تحقیق و مطالعه به تكنولوژی های جدید برسیم. نكته مهم آن است كه فناوری خریدنی نیست، بلكه یاد گرفتنی است.
وی ضمن ابراز خرسندی از كمك های وزارت بهداشت در این حوزه، خاطرنشان كرد: در شرایط جنگ اقتصادی فعلی با اعتماد به شركت های دانش بنیان كار ما در عرصه تولید تجهیزات راحت تر خواهد شد. البته كه باید در نظر گرفت نمی توان به راحتی كشورهای اروپایی و آمریكایی كار كرد، اما اعتماد بیشتر منجر به سهولت فعالیت ما می شود.
منبع:

1398/10/22
19:38:31
5.0 / 5
4352
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس