به همت محققان كشور صورت گرفت

ساخت دستگاه تشخیصی صداهای اضافه قلب در بیماری های مادرزادی

ساخت دستگاه تشخیصی صداهای اضافه قلب در بیماری های مادرزادی به گزارش آرایش عروس یكی از شركت های دانش بنیان مستقر در مركز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشكی مشهد، موفق به ساخت دستگاه تشخیصی در حوزه قلب به نام دستگاه ˮداپلر فونولایزرˮ شده كه كاربرد آن تشخیص زودرس سوفل قلب یا بیماری های ساختاری و مادرزاد قلب است كه امكان دارد با گوشی پزشكی قابل تشخیص نباشد.


محمد جواد مالكی، مدیر عامل این شركت دانش بنیان در گفتگو با ایسنا با بیان اینكه دستگاه داپلر فونولایزر (Doppler Phonolyser) دستگاهی در حوزه قلب است كه برای تشخیص سوفل های قلبی یا صداهای غیرمعمول قلب مورد استفاده قرار می گیرد، اظهار داشت: این صداها در اثر بیماری های ساختاری و مادرزاد قلب به وجود می آیند كه از شایع ترین آنها می توان به حفره بین دهلیزی (ASD)، حفره بین بطنی (VSD) و تنگی دریچه ریوی (PS) اشاره نمود.
وی ادامه داد: ازاین رو این دستگاه با كاربرد تشخیص سوفل قلب یا بیماری های ساختاری و مادرزاد قلب، می تواند در مراكز بهداشت، درمانگاه ها و مراكز غربالگری مورد استفاده قرار گیرد.
مدیرعامل این شركت دانش بنیان با اشاره به اینكه یك درصد از نوزادانی كه زنده به دنیا می آیند، گرفتار بیماری های ساختاری و مادرزاد قلب هستند، خاطرنشان كرد: برای این دسته از بیماری ها زمان طلایی درمان وجود دارد و در بسیاری موارد به علت عدم تشخیص بموقع، زمان طلایی برای درمان از دست می رود. این بیماری ها معمولاً در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شوند كه كار درمان را سخت كرده و در بسیاری مواقع به عمل جراحی می انجامد.
مالكی اضافه كرد: این دستگاه برای تشخیص زودهنگام بیماری های ساختاری و مادرزاد قلب مورد استفاده قرار می گیرد و نمونه داخلی یا خارجی ندارد.
وی با اشاره به اینكه ایده محصول داپلر فونولایزر تجاری شده و فروش آن چند ماهی است كه شروع شده است، اظهار داشت: تیم سازنده این محصول متشكل از مدیرعامل شركت (كارشناس ارشد برق- الكترونیك و مدرس دانشگاه سجاد)، دكتر بهزاد علیزاده، فوق تخصص قلب كودكان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی مشهد، ساناز نادری، كارشناس ارشد برق- مخابرات و مدرس دانشگاه خاوران و حمیدرضا رضایی دهسرخ دكترای برق- الكترونیك و عضو هیات علمی دانشگاه سجاد است كه چهار سال در این عرصه كار كرده اند.
كارشناس ارشد برق- الكترونیك اظهار نمود: این دستگاه در شهرهای بیرجند، بجنورد، دانشگاه علوم پزشكی مشهد و چند كلینیك و مطب در مشهد خریداری شده است.
نمایش گرافیكی جریان خون به كمك سیستم داپلر
مالكی در پاسخ به این سوال كه مزیت این دستگاه نسبت به گوشیهای پزشكی در تشخیص صداهای اضافه قلب چیست، توضیح داد: زمانی كه ما نزد پزشك می رویم، پزشك ابتدا صدای قلب ما را گوش می كند. بیماری های ساختاری و مادرزادی سبب می شود در داخل قلب صدای اضافه ایجاد شود، اما گاهی اوقات این بیماری ها (مانند سوراخ بین دهلیزی) به خودی خود صدایی ایجاد نمی نماید. گاهی اوقات هم منشأ صدا از پشت دریچه قلب است كه شنیدن آن كار ساده ای نیست.
وی با اشاره به اینكه صدای محیط بر روی گوشیهای پزشكی تأثیرگذار است، اظهار داشت: خیلی اوقات كودكان به علت ترس از پزشك یا شرایط دیگر گرفتار ضربان قلب تند می شوند یا صدای گریه كودك و صدای محیط سبب می شود صدای قلب به گوش پزشك نرسد.
مدیرعامل این شركت مستقر در مركز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشكی مشهد تصریح كرد: دستگاهی كه ما اختراع كردیم، با صوت كار نمی كند بلكه از سیستم داپلر استفاده می كند؛ در این روش جریان خون رصد شده و به صورت گرافیكی نمایش داده می شود. اگر جریان خون نرمال باشد، آنرا با رنگ سبز نشان داده است و اگر در راه جریان خون آشفتگی وجود داشته باشد (كه سبب ایجاد صدای اضافه می شود) آنها را با رنگ متمایز نشان داده است و صدای تنفس یا گریه كودك تأثیری بر تشخیص این دستگاه نمی گذارد؛ در عین حال بیماری هایی كه به خودی خود صدا ندارد هم قابل تشخیص می باشد.
مالكی خاطرنشان كرد: موارد زیادی داشتیم كه كودك ۷ تا ۱۲ ساله به خاطر شرایط رشدی بارها به پزشك مراجعه نموده، اما بیماری قلبی در او تشخیص داده نشده است و بیماری قلبی این بیماران زمانی كه به مراكز استفاده كننده از دستگاه ما رجوع كردند، تشخیص داده شد.
وی با اشاره به ظرفیت صادراتی این محصول، توضیح داد: كشورهای همسایه دارای بهترین شرایط برای صادرات محصول هستند، ضمن آن كه این محصول نمونه آمریكایی و اروپایی هم ندارد و می تواند وارد بازارهای آمریكا و اروپا هم شود.
مدیرعامل شركت دانش بنیان سازنده دستگاه داپلر فونولایزر اظهار داشت: در كنگره سال قبل كاسپین در بیمارستان رضوی و كنگره قلب رجایی تهران كه میهمان هایی از اروپا حضور داشتند، اروپایی ها و همینطور پزشكانی از كشور افغانستان از دستگاه استقبال كرده و از آن عكس و فیلم گرفتند.
مالكی خاطرنشان كرد: در عین حال بحث فروش و صادرات محصول به اروپا مطرح نشده، چون كه فروش محصول به اروپا استانداردهای مخصوص به خود همچون CE می خواهد كه در شرایط فعلی برای ما مقدور نیست، مگر اینكه مورد حمایت مالی قرار بگیریم. با عنایت به اینكه اروپایی ها شرایط ما را می دانستند، از محصول استقبال كردند، اما درخواست خرید نداشتند.
ثبت اولیه محصول در اداره كل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت
ایشان در ادامه با تاكید بر لزوم ساخت دستگاه داپلر فونولایزر، اظهار داشت: در مناطق دورافتاده كشور خودمان یا كشورهای افغانستان، عراق و سوریه، در بسیاری موارد دسترسی به دستگاه اكو وجود ندارد و اگر پزشك به موضوعی شك كند، باید بیمار را به مراكز مجهزتری ارجاع دهد.
مدیرعامل این شركت دانش بنیان با اشاره به اینكه در بسیاری اوقات ارجاع به دیگر مراكز تنها به علت شك پزشك به یك مورد خاص صورت می گیرد، اظهار داشت: این مورد برای خانواده بیمار استرس، مسائل روحی، هزینه رفت و آمد و هزینه اكوی قلب را به همراه دارد، در حالیكه امكان دارد شك پزشك بی مورد باشد.
مالكی اضافه كرد: در عین حال در بعضی موارد پزشك بیمار را به مراكز پیشرفته ارجاع نمی دهد و یك درمان ساده به علت تأخیر در پیگیری، به درمان پیشرفته یا عمل جراحی می انجامد.
او در آخر اظهار داشت: ثبت اولیه محصول در اداره كل تجهیزات پزشكی انجام شده و در انتظار صدور پروانه است. با عنایت به ظرفیت صادرات محصول و فروش آن به دلار، صادرات دستگاه داپلر فونولایزر می تواند با درآمدزایی خوبی برای كشور همراه باشد.1398/05/25
11:09:22
5.0 / 5
4123
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس