وزیر بهداشت در جلسه ستاد مدیریت بحران استان لرستان:

حتی یك مورد بیماری عفونی در مناطق سیل زده نداشتیم

حتی یك مورد بیماری عفونی در مناطق سیل زده نداشتیم به گزارش آرایش عروس وزیر بهداشت اظهار داشت: به تمامی همكاران ابلاغ كردیم كه به صورت ویژه به استان های سیل زده توجه داشته باشند و برای این منظور، استان های مجاور را بعنوان استان معین انتخاب كردیم. خوشبختانه تابحال با عنایت به گستردگی سیل در كل كشور، یك مورد بیماری حاد عفونی نداشته ایم.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، سعید نمكی در مسافرت به استان لرستان و ارزیابی روند نمایش خدمات بهداشتی و درمانی به لطمه دیدگان حادثه سیل با حضور در جلسه ستاد مدیریت بحران استان لرستان، اظهار نمود: بارش های اخیر طی سالهای گذشته بی سابقه بوده است. شبی كه نتانیاهو كه دشمنی او به مردم ایران، نظام، انقلاب و شهدا واضح و مبرهن است، پارچ آبی را نشان داد و با لحن تحقیر خطاب به مردم این سرزمین گفت، اگر یك روز آب برای آشامیدن هم نیاز داشته باشید، باید سراغ ما بیایید و آن زمان، تردید نداشتم كه پدران و مادران شهدا با دلشكستگی دعا كردند و خداوند بیش از اندازه بضاعت و كفایت ما نزولات فرستاد.
نمكی با اشاره به سفر خود به لرستان و بازدید از نقاط مختلف این استان، عنوان كرد: در این سفر تا نزدیكی های كبیركوه رفتیم و از نزدیك مشاهده كردیم كه حریر سبز و رنگی، از دامن تا سركویر كشیده شده است، این مساله هم یكی از نعمات الهی است، چراكه در سال های گذشته، این جلوه سبزرنگ، در كویر دیده نشده بود.
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه بیشترین تعداد جانباختگان سیل در شهر شیراز، از بین مسافرین نوروزی بوده اند، اشاره كرد: از دو سه روز پیش از عید تا امروز، در چندین استان حضور داشته و برای دلجویی و كمك و آنچه در بضاعت است در كنار مردم بودیم تا در این حادثه تلخ، كمك حال عزیزان هموطن و لطمه دیدگان حادثه باشیم، همچنین، از نزدیك با خانواده های برخی جان باختگان حادثه دیدار كرده و خودرا در غم این مصیبت شریك دانستیم.
نمكی اضافه كرد: بسیار غم انگیز بود كه زمانی در اوج خشكسالی، در دل زردكوه، با تانكر به احشام آبرسانی می شد، درحالیكه زرد كوه بختیاری پایه هیدرولوژی مملكت است. این بارش ها، دگرگونی اقلیم ایجاد كرد و برای رهایی از این خشكسالی ها، بسیار موثر واقع شد، گرچه مصیبتی هم وارد شد، اما اگر اندكی به گذشته بازگردیم و علت رخداد این اتفاقات را بازبینی نماییم، درخواهیم یافت كه خود و پدران و پدربزرگانمان در این اتفاقات مقصر بوده اند.
وزیر بهداشت افزود: در تمام این سال ها در بستر رودخانه ها ساخت و سازهای غیرمتعارف انجام داده اند. امروز باز حدود ۱۵۰ كیلومتر در كنار رودخانه ها تا دورترین نقطه را بازدید كردیم و شاهد بودیم كه با این ساخت و سازها، چه بر سر این معبر و رودخانه ای كه می تواند آب منطقه را تخلیه كند، آورده اند.
نمكی اظهار داشت: به خاطر برداشت غلط، بریدن و سوزاندن درختان و بی مهری كه ما با طبیعت كردیم، ذخایر اكولوژیك زاگرس در حال نابودی است. وزیر بهداشت اشاره كرد: در ضرب المثلی می گویند، طبیعت را از پدرانمان به ارث نبرده ایم، بلكه از فرزندانمان به امانت گرفته ایم. ما نسبت به نگهداری این طبیعت به شدت بی دقتی كردیم و تاوان این بی دقتی در طول دوران گذشته را فرزندان و نوادگان ما خواهند پرداخت.
نمكی با اشاره به اینكه دلیل قسمتی از وقوع سیل باز به این برمی گردد كه نزولات جوی در این دوره با عنایت به آثاری از تغییر اقلیم به شدت متفاوت از قبل بود، اظهار داشت: میانگین باران این مدت در یك بازه زمانی كوتاه از تمام دوران های كوتاه مدت و دراز مدت بیشتر بود، این در هر جای دنیا شاید به سیلاب های غیر قابل مهار تبدیل گردد.
باید بپذیریم كه اگر همه در كنار هم بودیم، برخی اتفاقات باز هم رخ می داد و باید قبول نماییم كه در طول زمان، خطاهای جبران ناپذیری كرده ایم. چراكه این اتفاق در طول ۲۴ ساعت، برای طبیعت رخ نداده است، بنا بر این راهكارها را باز باید تقسیم نماییم.
وزیر بهداشت با تاكید بر اینكه در اینگونه موارد باید راهكارهای سریع، میان مدت و دراز مدتی اندیشیده شود، اظهار نمود: همدلی، وفاق، آگاه سازی مردم و اطلاع رسانی درمورد اینكه چگونه از خطر دور باشند، بسیار مهم می باشد، متاسفانه در شیراز، افراد به سبب اینكه از اتومبیل خود مراقبت كنند، جانشان را از دست داده بودند.
نمكی با اشاره به اینكه نخستین نشست هیات دولت در سال ۹۸ به سوژه سیل اختصاص یافت، اظهار داشت: در این نشست یك مصوبه داشتیم و آن هم رسیدگی به مناطق سیل زده بود. مقرر شد در بخش فنی، دستگاه ها بسیج شوند. تمام وزارتخانه ها مكلف شدند، اقدامات مقتضی را انجام دهند، از ۲۵ اسفند در وزارت بهداشت ستادی به وجود آمد و به ۶ استان باز سفر كردیم.
به محض اطلاع از وقوع سیل باز راهی استان های لطمه دیده شدیم. در كل كشور حتی یك مورد بیماری حاد عفونی نداریم وزیربهداشت افزود: به تمامی همكاران ابلاغ كردیم كه بطور ویژه، به استان های سیل زده توجه داشته باشند و برای این منظور، استان های مجاور را بعنوان استان معین انتخاب كردیم. خوشبختانه تابحال با عنایت به گستردگی سیل در كل كشور، یك مورد بیماری حاد عفونی نداشته ایم.
نمكی با اشاره به اینكه سلامت و امنیت دو مقوله ای است كه زمانی كه نباشد، مورد توجه قرار می گیرد، اظهار نمود: در آق قلا، گمیشان، گنبد و گلستان كه سیلاب تقریباً تمام شهر و خانه های مردم را گرفته بود، یك مورد بیماری روده ای حاد نداشتیم، این مهم از افتخارات جمهوری اسلامی است. در مواقع وقوع سیل با چنین وسعتی، بیماری های عفونی شایع است، اما در كشور ما حتی یك مورد بیماری عفونی خطرناك هم گزارش نشده است؛ این مساله به همت و دقت همكاران ما در عرصه سلامت و بهداشت برمی گردد.
اعطای وام ۱۵ میلیونی به سیل زدگان بگفته وزیر بهداشت، بر طبق مصوبه هیات دولت كمك بلاعوض ۱۵ میلیون تومانی و وام ارزان قیمت ۳۵ میلیون تومانی كه ما به التفاوت آنرا دولت می پردازد، به سیل زدگان اعطا می شود، این وام به افرادی كه زمین های كشاورزی آنها لطمه دیده، به ازای هر هكتار ۲ میلیون تومان و باغات به ازای هر هكتار، ۵ میلیون تومان پرداخت می شود.
سال ۹۸ سال مصارف معلوم و منابع نامعلوم دكتر نمكی با تاكید بر اینكه دولت در یكی از سخت ترین سال های اجرایی قرار دارد، اظهار نمود: در سازمان برنامه و بودجه، به مدت ۵ سال، ۹۵ درصد بودجه كشور را اداره كردم، زمانی كه لایحه بودجه ۹۸ را می نوشتیم، گفتم سال ۹۸ سال مصارف معلوم و منابع نامعلوم و سال نگرانی های اقتصادی معلوم و امیدهای اقتصادی نامعلوم است، البته خداوندی كه در تمام عرصه ها این ملت را كمك كرده، در عرصه تحریم های ظالمانه باز دستگیری می كند و در این مورد تردیدی نیست.
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه دولت با وجود تمام فشارها اهتمام بر این دارد كه مسائل ناشی از سیل را با سرعت قابل قبولی رفع كند، اظهار داشت: می خواهیم تا اختتام همین ماه آنچه كه جمع بندی شده و بعنوان آمار و رقم نمایش می شود را در اسرع رسیدگی كرده و در برای كمك به سیل زدگان به كار گیریم.
نمكی اشاره كرد: بیشترین دغدغه رئیس جمهور نقاط كمتر برخوردار كشور است. ایشان می گویند، درست است كه ما دولت و رئیس جمهور همه مردم هستیم، اما اگر مقرر است وقت بگذاریم و تلاش نماییم، باید بیشتر برای فرودستان و مردم كمتر برخوردار باشد.
به گزارش وبدا، وزیر بهداشت درانتها با اشاره به اینكه ۸۰ درصد خانه های بهداشتی استان لرستان زمانی ساخته شد كه در وزارتخانه، معاون بهداشت وزیر بهداشت بودم، افزود: در آن زمان، یكی از نقاطی كه بیشترین وقت و انرژی را برای آن اختصاص می دادم، استان لرستان بود و الان كه به این استان آمده ام برای این است كه بتوانیم برای مردم كمتر برخوردار وقت بگذاریم.1398/01/10
22:54:23
5.0 / 5
4253
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , بینی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس