رئیس كل سازمان نظام پرستاری:

‎پرستاران بهترین رهبران برای تغییر سبك زندگی هستند

‎پرستاران بهترین رهبران برای تغییر سبك زندگی هستند آرایش عروس: رئیس كل سازمان نظام پرستاری اظهار داشت: ‎پرستاران بهترین رهبران برای تغییر سبك زندگی هستند.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر، دكتر اصغر دالوندی كه بامداد امروز در مراسم افتتاحیه نهمین جشنواره فرهنگی ورزشی پرستاران كشور در شهر همدان سخنرانی كرد، در مورد اهمیت حضور پرستاران در سطح جامعه ضمن بیان این مطلب تصریح كرد: به علت رویكردِ نظامِ سلامتِ بیمار مدارِ ما، سلامتی و پرستاری محصور به بیمارستان ها ست. در صورتی كه با حضور پرستاران جامعه نگر و توجه به مقوله هوم كِر ما میتوانیم از آثار مثبت حضور پرستاران در همه سطوح زندگی بهره مند شویم.
‎وی در ادامه با بیان این كه طی ده سال آینده پرستاری عنوان سومین شغل جهان را ازآنِ خود خواهد نمود خاطرنشان كرد: اهمیت پرستاری در زندگی امروزِ جوامع به حدی است كه حتی در سازمان جهانی بهداشت و شورای بین المللی پرستاران جنبشی به نام Nursing Now راه اندازی شده و به زعم آقای كرنس رئیس این جنبش، "بزرگترین چیزی كه می توانیم برای مردم جهان انجام دهیم این است كه پرستاران را تقویت كنیم". امروز شورای بین المللی پرستاران و سازمان جهانی بهداشت از پرستاران بعنوان رهبران اجتماعی یاد می كنند. تجربه های گذشته هم اثبات كرده كه هر جا به پرستاری فرصت داده شده این قشر توانسته اند تغییرات مثبت و اساسیِ اجتماعی را تولید نمایند.
‎رئیس كل سازمان نظام پرستاری افزود: ازاین رو بر مسئولین است كه در جهت سلامتی، حفظ و ارتقاء این نیروها سرمایه گذاری كنند. چراكه این قشر تاثیر بسزایی در نظام سلامت كشورها دارد. در بحث تغییر روش های زندگی، ما پرستاران بایستی ابتدائاً خودمان عامل تغییر باشیم تا بتوانیم بعد از خود مردم را هم تغییر دهیم. سازمان نظام پرستاری هم همراه با جامعه پرستاری خواهد بود و این حركت را ملی خواهد نمود به این معنا كه پرستاران بعنوان عامل تغییر در جامعه ی خود نقش ایفا كنند.
‎وی اضافه كرد: بیماری های مزمن امروز جامعه ما را مبتلا به خود كرده و تخت های بیمارستانی را اشغال نموده و از جانب دیگر آمادگی لازم را برای پذیرش ۱۰ میلیون سالمندی كه در حال افزوده شدن به جامعه هستند نداریم. ازاین رو با عنایت به شرایط اقتصادی موجودِ جامعه و بضاعت اقتصادی مان، راهی جز این نداریم كه به پرستارانمان فرصت دهیم تا به درون جامعه آمده وفرهنگ تحرك و ورزش را در میان همه اقشار رواج داده و در نتیجه شاهد كاهش ابتلاء مردم به بیماری مختلف باشیم.
‎دكتر دالوندی در ادامه ی صحبتِ خود به مشكلات حرفه پرستاری و تنش ها و مسائلِ ناشی از آن اشاره نمود و تصریح كرد: حجم زیاد و شرایط نامساعد انجام كار، نبودن امكان استراحت كافی، مواجهه با شرایط نا خوشایند، مواجهه با بیماری های مزمن و واگیردار و رویارویی با شرایط خطرزا از خصوصیت های انفكاك ناپذیر حرفه پرستاری است كه در نتیجه ی آن ها شاهد ترك خدمت، بیكاری، كاهش هوشیاری و خطاهای شغلی پرستاری هستیم. ازاین رو مجموع این عوامل و نتایج آن می طلبد كه به پرستاران توجه جدی تری بشود چراكه پرستاران در كنار تیم پزشكی سرمایه های اجتماعی نظام سلامت هستند.
‎رئیس كل سازمان نظام پرستاری با اشاره به اینكه سازمان نظام پرستاری در رسالت اخیر خود به تعادل بین كار و زندگی پرستاران توجه بسیار زیادی دارد تصریح كرد: مسئولین محترم قدر نیروهای پرستاری را بدانند و به این نیروها توجه نمایند. سازمان تربیت بدنی، استانداران محترم كشور، مدیران و رؤسای محترم دانشگاه ها بدانند كه باید برای فضای جهشی پرستاران و تحرك آنها مراكزی را در اختیار آنها قرار دهند. تولید مهدكودك های شبانه روزی هم یكی دیگر از راهكارهایی است كه بخشی از مشكلات پرستاران ما و تنشهایی را كه بین كار و زندگی شخصیشان بوجود می آورد حل خواهد نمود. پرستاریِ پاره وقت و آنلاین هم یكی دیگر از موضوعاتی است كه میتواند بخش از مشكلات پرستاران را مرتفع نماید.
‎وی همینطور در بخشی از سخنانِ خود به مبحث مهاجرتِ پرستاران اشاره نمود و اظهار داشت: همكاران ما در داخل كشور با ۲۰۰ تا ۳۰۰دلار حقوق مشغول كار هستند و این در شرایطی است كه دركشورهای عربی درآمد ایشان حدود ۲۰۰۰ دلار و در كشورهای پیشرفته تا ۷۰۰۰ دلار است.
بنابراین بی توجهی به این قشر شریف و عدم توجه به مسائل و مشكلات آنها می تواند سبب از دست دادن این نیروهای پرارزش و بالا رفتن آمار مهاجرت پرستاران به كشورهای عربی همسایه شود. ازاین رو بازهم تاكید می نماییم كه مسئولین محترم بایستی قدر این نیروهای پرارزش را بدانند.
دكتر دالوندی در سخنان خود به ضرورت گسترش حركت های داوطلبانه پرستاران هم اشاره ای كرد و تصریح كرد: ۷۰ در صد از جامعه پرستاریِ آلمان جامعه داوطلبانه است. یكی دیگر از رویكردهای جدید سازمان توجه به حركتهای داوطلبانه است كه انتظار داریم و من امروز از شما عزیزان و بزرگواران می خواهم كه به جمعیت داوطلبین اورژانس كشور و جمعیت داوطلبین هلال احمر بپیوندید و همچون همیشه منشأ خدمات ارزشمندی به مردم عزیز كشورمان باشید.
وی در انتها ضمن تشكر از دست اندركاران برگزاری جشنواره، معاونت پرستاری وزارت بهداشت، ریاست دانشگاه علوم پزشكی همدان، معاونین و روابط عمومی این دانشگاه، معاونت فرهنگی سازمان نظام پرستاری كشور و رئیس و اعضای هیئت مدیره نظام پرستاری همدان برای پرستاران شركت كننده در نهمین جشنواره فرهنگی ورزشی پرستاران كشور آرزوی موفقیت كرد و اظهار داشت: شور و نشاط و سرگرمی پرستاران برای ما بسیار حائز اهمیت می باشد. برای پرستارانِ ورزشكار ِشركت كننده در این دوره از رقابت ها آرزوی سلامتی و موفقیت می كنم. قدم هایشان استوار و لبخندهای مهربانی بر لبانشان مستدام باد.


1397/05/26
12:38:39
5.0 / 5
5018
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس