رئیس هفته سلامت گوارش عنوان كرد:

یك میلیون و۸۵۰هزار ایرانی ناقل هپاتیتB و Cهستند

یك میلیون و۸۵۰هزار ایرانی ناقل هپاتیتB و Cهستند آرایش عروس: رئیس هفته سلامت گوارش اظهار داشت: هر سال نزدیك به ۵ هزار و ۱۵۰ نفر در كشور بر اثر نارسایی كبدی فوت می كنند كه ۶۴ درصد این افراد زیر ۷۰سال و ۲۲ درصد هم زیر ۵۰سال هستند.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر، دكتر رضا ملك زاده بامداد شنبه در نشست خبری هفته سلامت گوارش با عنوان این مطلب كه از تعداد ۵ هزار و ۱۵۰ فوتی بر اثر سیروز كبدی ۱۶۵۰ نفر به خاطر هپاتیت B، هزار و ۱۰۰ نفر هپاتیت C و بقیه مشكلات كبد چرب داشته اند.
وی با اشاره به این مطلب كه همه این بیماری ها قابل پیشگیری و درمان است، اضافه كرد: كسانی كه مبتلا به این هپاتیت ها هستند به موقع رجوع كنند، دچار مرگ زودرس و عوارض این بیماری نمی شوند.
ملك زاده با بیان این مطلب كه یك و نیم میلیون نفر در كشور ناقل هپاتیت B و ۳۵۰ هزار نفر ناقل هپاتیت C هستند، تصریح كرد: این دو ویروس فقط در بدن انسان زندگی می كنند و مخزن این ویروس ها انسان های ناقل هستند.
رئیس هفته سلامت گوارش بر لزوم ریشه كنی و كنترل كامل هپاتیت B و C تصریح كرد و اضافه كرد: مشكلی كه وجود دارد این است كه اغلب این افراد خبر ندارند كه ناقل این ویروس هستند و ما فقط ۱۰ درصد این جمعیت را می شناسیم و توانسته ایم آنها را درمان نماییم.
به گفته ملك زاده، با پیشرفت های علم پزشكی این دو ویروس قابل درمان بوده و كسی نباید به خاطر این ویروس ها دچار تنبلی كبد شود.
معاون وزیر بهداشت از همه مردم ایران دعوت كرد حداقل یك بار اهدای خون داشته باشند كه بتوان با استفاده از سازمان انتقال خون افراد ناقل این ویروس را شناسایی و به پزشك معرفی نمود.
وی همینطور ادامه داد: اگر افرادی به هر دلیلی نمی توانند خون اهدا كنند، می توانند با انجام چكاب برای تشخیص این دو ویروس اقدام نمایند.
ملك زاده در عین حال به گروه های پرخطر كه ناقل این ویروس ها هستند اشاره نمود و اظهار داشت: افرادی كه سابقه اعتیاد تزریقی دارند، افرادی كه سابقه خانوادگی هپاتیت B یا C دارند، به خصوص مادرانی كه هپاتیت دارند، همینطور افرادی كه سابقه زندان و بیماری های خونی مثل تالاسمی و هموفیلی دارند و افرادی كه خالكوبی می كنند و یا حجامت انجام می دهند و كسانی كه سراغ دندانپزشكان تجربی رفته اند و افرادی كه با اشیای نوك تیز سر و كار دارند بعنوان گروه های پرخطر تلقی شده و برنامه وزارت بهداشت این است كه در وهله اول سراغ این افراد برود.
ملك زاده با بیان این مطلب كه هپاتیت B از سالی كه واكسن این هپاتیت را زده ایم كسی به آن مبتلا نشده است، تصریح كرد: این مورد نشان داده است واكسیناسیون هپاتیت B به صورت كامل موثر بوده و كسانی كه سه بار واكسن زده اند از این بیماری ایمن هستند.
وی اضافه كرد: پیش از انجام واكسیناسیون هپاتیت B دو میلیون نفر در ایران ناقل این بیماری بوده اند كه هم اكنون به یك و نیم میلیون نفر رسیده است كه واكسن برای این افراد موثر نیست و می بایست آنها را شناسایی و درمان نماییم.
ملك زاده در ارتباط با درمان هپاتیت C اظهار داشت: درمان این هپاتیت در آمریكا و اروپا بسیار پرهزینه است به صورتی كه هزینه آن ۷۰ هزار دلار تخمین زده می گردد و این كشورها خیلی از بیماران را درمان نمی كنند، در حالیكه ما در ایران می توانیم همه بیماران هپاتیت C را با هزینه ای حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار درمان نماییم.
رئیس هفته سلامت گوارش، ایران را جزو پاك ترین كشورهای مبتلا به هپاتیت C دانست و اظهار داشت: آمارها نشان داده است فقط ۴ دهم و در بعضی جاها نیم درصد از مردم كشور هپاتیت C دارند، در حالیكه این آمار در مصر ۳۰ درصد و در آذربایجان ۲۰ درصد است.

1397/02/16
11:57:57
5.0 / 5
4714
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس