ربات توانبخشی زانو ساخته شد

ربات توانبخشی زانو ساخته شد به گزارش آرایش عروس پژوهشگران كشور ربات توانبخشی برای فیزیوتراپی زانو با قابلیت عرضه گزارش از وضعیت ماهیچه ای عرضه كردند كه علاوه بر استفاده در توانبخشی ورزشكاران برای انجام فیزیوتراپی بیماران هم كاربرد دارد.به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، زانو به دلیل انجام حركات سریع و تحت بار زیاد دچار عارضه هایی از قبیل پارگی تاندون و سخت شدگی مفصل می گردد كه باعث محدود شدن بازه حركتی آن و یا كاهش قدرت عضلات و تاندون ها خواهد شد.

انجام حركات توانبخشی مخصوص زانو مانند تمرین مقاومتی باعث افزایش قدرت كششی عضلات و بهبود سختی مفصل خواهد شد. انجام این تمرینات به كمك فیزیوتراپ یا تجهیزات رباتیك توانبخشی طبق پروتكل مشخص و با تعداد دفعات تكرار معین صورت می گیرد.

یكی از كاربردی ترین روش های اندازه گیری قدرت عضلات مجموعه زانو استفاده از دینامومتر ایزوكینتیك است. اكنون مطالعات متعددی در زمینه تاثیر سرعت زاویه ای بر متغیرهای مكانیكی و فیزیولوژیكی مانند گشتاور، نیرو و سطح فعالیت عضلات انجام شده است.

این سیستم مشابه سیستم های رایج و البته بسیار پرهزینه به نام Biodex بر اساس دینامومتری عمل می كند. این دستگاه ها در حوزه عرضه توانمندی خروجی ها به اندازه سیستم های مشابه خارجی قابلیت ندارد، ولی در حوزه عملكردی نزدیك به آنها عمل می كند.

بر این اساس محققان كشور در این مطالعات تلاش كردند از لحاظ نرم افزاری دستگاه را ارتقاء بخشند كه در نهایت ربات توانبخش زانو با قابلیت دریافت گزارش های فیزیولوژی ماهیچه ای را عرضه كردند.

آزمون های این ربات قادر به فراهم كردن شرایط ارزیابی مطمئن و عینی با تكرارپذیری بالا است، ضمن آنكه می تواند قدرت عضلات را تحت تاثیر شرایط واقعی بدن مورد ارزیابی قرار دهد.

از این ربات می توان برای كنترل میزان پیشرفت برنامه های تمرینی ورزشكاران یا میزان موفق بودن برنامه های توانبخشی بهره برد. بر مبنای نتایج آزمون های عملكردی می توان بر روی قدرت عضلات اطراف مفصل صدمه دیده قضاوت كرد.

كاربر می تواند با تنظیم برنامه حركتی و دفعات تكرار هر سیكل حركت برای موتور محرك دستگاه، تمرین های توانبخشی خویش را به صورت خودكار انجام دهد.

این دستگاه با وزن نسبتا كم و با قابلیت برنامه ریزی حركتی به منظور كمك به بیماران نیازمند توانبخشی طراحی شد تا كاربران به كمك آن عملیات فیزیوتراپی را در هر مكان دلخواه و بدون نیاز به حضور فیزیوتراپ انجام دهند.

با استفاده از این ربات پزشكان می توانند متناسب با نیاز بیمار دستگاه را برنامه ریزی كرده و در اختیار بیماران قرار دهد.

این ربات از جانب مهدی صبح و علی یونسیان در فستیوال نوآوری های صنعت تجهیزات ورزشی و توانبخشی عرضه شد. 

1396/12/12
15:27:20
5.0 / 5
5230
تگهای خبر: بیمار , ورزش , توانبخشی , عضلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس