بیانیه خبرنگاران حوزه سلامت؛

مسئولان به فكر تنفس مردم باشند، ریه های مسموم

مسئولان به فكر تنفس مردم باشند، ریه های مسموم آرایش عروس: جمعی از خبرنگاران حوزه سلامت در واكنش به معضل آلودگی هوا كه سلامت مردم را به مخاطره انداخته است با صدور بیانیه ای از مسئولان خواستند برای نجات مردم از صدمه بیشتر اقدام نمایند.


به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر، متن بیانیه خبرنگاران حوزه سلامت به این شرح است: آلودگی هوای پایتخت و برخی كلانشهرها باز هم از مرز ناسالم عبور كرد. این وضعیت روزهای متمادی مدارس را تعطیل و نفس مردم را تنگ كرد. وضعیتی كه بر سلامت جسمی، روانی و اجتماعی شهروندان تاثیر بسیار خواهد گذاشت و قدر مسلم به افزایش هزینه های نظام سلامت منجر خواهد شد.آلودگی هوا برای مردم تهران و كلانشهرهای كشورمان، مبحث تازه ای نیست و در سال های اخیر بخصوص در فصل سرما، زندگی و سلامت مردم را در همه ابعاد مختل می كند.سرفه ها و خس خس سینه ها بیشتر شده، چشم ها می سوزد، خستگی و بی حوصلگی بیشتر شده و بیماری های قلبی و تنفسی تشدید شده است.ذرات معلق كوچكتر از ۲.۵ میكرون كه اكنون آلاینده اصلی هوای كلانشهرهاست در ریه ها جا خوش می كند و فاجعه ای را به دست خود رقم می زنیم كه مثل آتش زیر خاكستر است.بیماری های جسمی تنها ارمغان هوای آلوده نیست؛ شاخص های سلامت روان هم از این بلای عادی شده، تاثیر می گیرند. استرس، افسردگی و اضطراب مردم در این روزها بیشتر شده و عصبانیت، بگومگو و مشاجره ها و بوق های مكرر خودروها در این روزهای آلوده بیشتر است.معاون وزارت بهداشت به استاندار تهران نامه می نویسد كه ادارات با دو ساعت تاخیر شروع به كار كنند اما مورد پذیرش قرار نمی گیرد، فقط طرح زوج و فرد است كه از در منازل اجرا می گردد اما اتومبیل های بی كیفیت، موتورسیكلت های دودزا همچنان در خیابان های پایتخت جولان می دهند و كامیون های فرسوده شب ها شهر را به تصرف خود در می آوردند تا بامداد های كدر شهر را رقم بزنند.عمق فاجعه این جاست كه رئیس سازمان محیط زیست هم به خودروسازان و مافیای خودروسازی می تازد و می گوید كه حتی زور رئیس جمهوری هم به آن ها نمی رسد.
مردم جنوب و غرب كشور هم ماههاست، در خاك زندگی می كنند و گرد و غبار جزئی از زندگی روزمره شان شده است، مردمانی مظلوم كه صدایشان به جایی نمی رسد و فریاد رسی ندارند.
اگر معتقدیم، سرنوشت هیچ قومی تغییر نمی كند مگر آنكه خودشان بخواهند، پس باید پرسید چرا نمی خواهیم، این بلای همیشگی را برطرف نماییم و چرا مسئولان شهری، كشوری و ملی كاری نمی كنند و صرفا به اقدامات لحظه ای و روزانه بسنده می كنند.سیستم حمل و نقل شهری جوابگوی مردم نیست، آنهایی هم كه هستند اعم از اتوبوس و مینی بوس و ون و كامیون و وانت و موتورسیكلت و هر چه هست خود عامل آلودگی هستند. خودروهای داخلی آلاینده اند، بنزین و گازوئیل ها كیفیت ندارند، كارخانه های اطراف كلانشهرها بدون استاندارد سازی و استفاده از صافی های كاهنده آلودگی سرجایشان هستند. همه نشسته اند و وزیدن باد و باریدن باران را از آسمان می خواهند.راه حل های كوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، از نوسازی و توسعه سیستم حمل و نقل عمومی گرفته تا استانداردسازی خودروها، بنزین، گازوییل و دور كردن صنایع آلاینده از محیط زندگی مردم تا استفاده از فناوری های نوین برای كاهش آلاینده ها و سایر راه حل ها را می دانیم، اما منتظر معجزه نشستیم و كاری نمی نماییم. مردم هم مانند مسئولان چشم به آسمان دارند.
گاهی استفاده از الگوهای كشورهای پیشرفته آن قدرها هم بد نیست؛ می توان از كشورهای موفق جهان الگو گرفت، مطالعه كرد، تحقیق كرد و دید كه آنها چه كردند. آنان كه می دانند چرا كاری نمی كنند و آنان كه نمی دانند چرا پشت میز نشسته اند.خبرنگاران حوزه سلامت برای دومین بار از مسئولان می خواهند از ناامیدی و وعده های دور دست فاصله بگیرند و از همین امروز شروع كنند تا سال آینده با امروز متفاوت باشد. به عرضه اخبار ناقص، قطره چكانی و دیرهنگام آخر دهند. گر چه اطلاعات مربوط به آلاینده های هوا به خاطر نبود دستگاه های سنجش كافی در شهرها و حتی مناطق مختلف پایتخت به درستی سنجیده نشده و آمار دقیق و كاملی از میزان آلودگی در اقصی نقاط كشور اعلام نمی گردد.خبرنگاران حوزه سلامت از روسای قوای سه گانه، وزرای دولت، نمایندگان مجلس، شهرداران، اعضای شوراهای شهر، متولیان تولید و پایش خودروها و صنایع، برنامه ریزان توسعه كشور، دانشگاهیان می خواهند از همین امروز همت مضاعفی انجام بدهند و فكری به حال نفس مردم كنند.امضا كنندگان دومین بیانیه خبرنگاران حوزه سلامت درباره آلودگی هوا؛مریم مهران راد، امیر پروسنان، یاسمن قاسمی، افشین شاعری، فائزه نجارزادگان، نسیم قرائیان، محمد شفیعی، علیرضا وهاب زاده، یاسر مختاری، سارا امیری، سمانه زین العابدین، سادات حسینی خواه، ریحانه شاهسون، محمد رضازاده، معصومه حیدری پارسا، مهرو ماهر، شادی مكی، سمانه جعفری، سمانه نجارزادگان، علی رمضان پور، مرجان قندی، فریبا خان احمدی، فتانه انفرادی، ملیحه شفیعی، ناهید حاجی خانی، شعیب شاه زمانی، مهرنوش زارعی هنزكی، محمد حسین نجاتی، مهناز بیرانوند، مرضیه منگلی، عارف چراغی، سمیرا حسینی، زهرا سادات خوشحالی، راحله مهربان،
هانیه جلیل نژاد، زهرا سادات خوشحالی، راحله مهربان، لیلا شاهی، محمد پاكزاد، محمد نسیمی، هادی دهقانی، دنیا عیوضی، محمد آزاد و مژگان زینلی پور، حبیب احسنی پور

1396/11/21
13:56:13
5.0 / 5
4662
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس