در گفت وگو با آرایش عروس اعلام شد

مصرف غیرمنطقی، علت برخی کمبودهای شیرخشک

مصرف غیرمنطقی، علت برخی کمبودهای شیرخشک آرایش عروس: بدنبال برخی اظهارات در خصوص کمبود شیرخشک در بعضی شهرها به ویژه شهرهای مرزی، تاکید شد که قیمت ارزان و در پی آن مصرف غیرمنطقی، علت کمبود شیرخشک نوزادان در بعضی شهرها است و در مجموع حالا محدودیتی در تولید و فروش آن وجود ندارد.


مهندس هانی تحویل زاده - رئیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک نوزاد در گفتگو با ایسنا، در رابطه با وضعیت تولید شیر خشک رگولار و رژیمی در کشور، اظهار داشت: پارسال ۶۰ میلیون عدد شیر خشک رگولار یا عادی تولید کردیم که نسبت به سال ۱۴۰۰، ۲۰ درصد افزایش تولید داشتیم.
وی با اشاره به اینکه به صورت مناسبی هم برای شیر خشک ارز دریافت کردیم، اظهار داشت: هم اکنون هم موجودی شیر خشک در کشور کافی است و در عین حال ظرفیت تولیدمان مازاد بوده و کارخانه ها به صورت سه شیفت کار می کنند. ازاین رو بابت تأمین شیر خشک هیچ مشکلی وجود ندارد.
تحویل زاده در رابطه با چرایی کمبود شیر خشک در بعضی شهرها، بخصوص شهرهای مرزی، اظهار نمود: هم اکنون گزارش هایی در خصوص کمبود شیر خشک در بعضی داروخانه ها وجود دارد؛ علت کمبود اینست که از آنجاییکه قیمت شیر خشک دستوری است، قیمت از جانب سازمان پشتیبانی از مصرف کننده و سازمان غذا و دارو تعیین می شود و بر این اساس قیمت شیر خشک پایین است و از سویی هم مصرف غیرمنطقی شیرخشک در سبد خانوار وجود دارد. پیش از این خانواده ها تلاش می کردند که پس از شش ماهگی به تدریج نوزاد را با غذای سفره آشنا کنند، اما حالا خانواده ها تا دو سالگی هم برای نوزاد شیر خشک استفاده می نمایند و از آنجاییکه قیمت شیر خشک ارزان است، خرید بیش از اندازه انجام می دهند و مصرف بالایی برای شیر خشک وجود دارد.
وی افزود: در عین حال قیمت پایین شیر خشک جذابیت را برای نشت آن به بازار و کشورهای همسایه بالا می رود. از آنجاییکه شیر خشک ایران، ارزان ترین شیرخشک دنیا است، امکان نشت آن هم وجود دارد. به سازمان غذا و دارو درخواست اصلاح قیمت را داده ایم که هنوز رسیدگی نشده است.
تحویل زاده با اشاره به اینکه برای رفع این مشکل هر خانواده متناسب با نیازش شیر خشک تهیه نماید، اظهار داشت: هم اکنون محدودیتی برای خرید شیر خشک وجود ندارد. در عین حال سازمان غذا و دارو رویه ای برای کنترل چرخه تولید، توزیع و مصرف شیر خشک شروع کرده است.
وی تصریح کرد: مردم نگران نباشند. ما به اندازه کافی تولید شیر خشک داریم، ماده اولیه تولید آنرا به اندازه کافی در اختیار داشته و تأمین ارز هم شده است و شرایطمان در حوزه تأمین شیر خشک خوب است. فقط باید قیمت اصلاح گردد که مصرف غیرمنطقی و احتمال نشت کاهش پیدا کند.
وی در رابطه با تولید ماهانه شیر خشک در کشور، اظهار داشت: ماهانه حدود ۵ میلیون شیرخشک رگولار و ۱.۵ میلیون شیر خشک رژیمی در کشور تولید می نماییم که مصرف واقعی کمتر از اینست. مصرف شیر خشک رگولار در سال حدود ۳۵ تا ۴۰ میلیون عدد است، اما حالا به علت مصرف غیرمنطقی آن به ۶۰ تا ۷۰ میلیون عدد هم می رسد.
تحویل زاده با اشاره به اینکه حدود ۲۰۰ میلیون دلار ارز برای تولید شیر خشک اختصاص می یابد و کمبودی از نظر تخصیص ارز نداریم، اظهار داشت: باید بر تولید، توزیع و عرضه شیر خشک نظارت شود. حالا شیر خشک ها کد تی تک دارد و قابل رهگیری است.
وی تصریح کرد: هیچ محدودیتی در فروش شیر خشک نداریم. کمبودهایی هم که در بعضی شهرها وجود دارد، مصرف بی رویه و نشت به بازار و به کشورهای همسایه به علت پایین بودن قیمت است. بر این اساس درخواست مان اصلاح قیمت شیر خشک است.
منبع:

1402/02/16
13:37:08
5.0 / 5
247
تگهای خبر: خانواده , خرید , دارو , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس