محققان اسپانیایی می گویند؛

واکسن آنفلوانزا ریسک سکته مغزی را کاهش می دهد

واکسن آنفلوانزا ریسک سکته مغزی را کاهش می دهد به گزارش آرایش عروس، با نزدیک شدن به فصل آنفلوانزا، نتایج یک تحقیق جدید به فایده احتمالی واکسیناسیون اشاره می کند: خطر کمتر بروز سکته مغزی.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، محققان در اسپانیا دریافتند که در میان نزدیک به ۸۶۰۰۰ بزرگسال میانسال و مسن، کسانی که سالانه واکسن آنفلوانزا تزریق کرده بودند، کمتر احتمال داشت که در خلال سال آینده گرفتار سکته مغزی ایسکمیک شوند.
سکته های ایسکمیک، که بیشتر سکته ها را شامل می شوند، در اثر لخته خون ایجاد می شود که سبب کاهش جریان خون به مغز می شود.
نتایج نشان داد به صورت متوسط، افراد واکسینه شده ۱۲ درصد کمتر احتمال دارد که در مقایسه با همتایان واکسینه نشده خود گرفتار سکته مغزی شوند.
دکتر «فرانسیسکو خوزه دی آباجو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آلکالا مادرید، می گوید: «تعداد زیادی از مردم در سرتاسر جهان هر سال گرفتار سکته مغزی می شوند و تعداد زیادی از آنها می توانند واکسن آنفلوانزا دریافت نمایند.»
وی در ادامه می افزاید: «بنابراین حتی یک اثر محافظ نسبی ناشی از واکسیناسیون می تواند از تعداد قابل توجهی از سکته های مغزی پیشگیری کند.»
از اینرو این فرضیه مطرح است که آنفلوانزا به صورت مستقیم خطر سکته مغزی را می کاهد.
آباجو می گوید: «مشخص شده است که عفونت آنفلوانزا می تواند موقتاً خطر سکته مغزی در افراد صدمه پذیر را افزایش دهد. ازاین رو از نظر تئوری، واکسنی که به پیشگیری از آنفلوانزا کمک می نماید، به نوبه خود، از برخی سکته ها هم پیشگیری می کند.»
این احتمال هم وجود دارد که این واکسن التهاب را کم کند یا اثرات مفید دیگر بر روی رگ های خونی داشته باشد. اما تحقیقات بیشتری برای پاسخ به این سوالات لازم است.
این مطالعه نشان داد که خطر سکته مغزی بعد از واکسینه شدن افراد به سرعت، طی دو هفته تا یک ماه، کاهش پیدا کرد.

1401/06/20
08:40:31
5.0 / 5
187
تگهای خبر: كالا , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس