معاون بهداشت وزارت بهداشت هشدار داد؛

طغیان سرخک در همسایگی ایران

طغیان سرخک در همسایگی ایران به گزارش آرایش عروس به دنبال ادامه طغیان بیماری سرخک در افغانستان معاونت بهداشت وزارت بهداشت ضمن عرضه هشدارهای لازم به دانشگاه های علوم پزشکی کشور، تصریح کرد آمادگی کافی برای مقابله با شرایط لازم را داشته باشند.


به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر، کمال حیدری اظهار داشت: طغیان شدید سرخک در افغانستان همچنان ادامه دارد و از آغاز سال ۲۰۲۱ تابحال ۴۸ هزار و ۳۶۶ مورد ابتلاء و ۲۵۰ مورد مرگ به همراه داشته که از این تعداد ۱۴۲ مورد مرگ در کودکان بوده است. وی ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت نسبت به افزایش نگران کننده موارد سرخک در این کشور اخطار داده بخصوص اینکه پوشش پایین واکسیناسیون با شیوع بالای سوﺀتغذیه در افغانستان همراه شده است. معاون وزیر بهداشت بیان داشت: در خلال دو هفته گذشته نظام بهداشتی کشور افغانستان عملیات واکسیناسیون تکمیلی برای ۱.۲ میلیون کودک در ۴۹ شهرستان از ۲۴ استان این کشور را به اجرا گذاشته است تا شاید بتواند همه گیری یاد شده را مهار کند. افزایش موارد وارده سرخک به ایران حیدری اضافه کرد: به تبع همه گیری شدید سرخک در افغانستان، در خلال ماه های اخیر تعداد موارد وارده کشور رو به افزایش بوده و بیماران در استانهای مختلف شناسایی شده اند که می تواند وضعیت حذف بیماری سرخک را در کشورمان متأثر کند.

وی ضمن اشاره به این که ضروریست اقدامات لازم در جهت خنثی سازی این مسئله صورت گیرد، اظهار داشت: باید موارد تأخیری نوبت اول و دوم MMR (واکسن پیشگیری سرخک، اوریون و سرخجه) در اسرع وقت شناسایی و نسبت به واکسیناسیون آنها اقدام گردد. معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: آموزش و بازآموزی کارکنان بهداشتی و واکسیناتورها در مورد نحوه نگهداری، بازسازی واکسن و تزریق صحیح آن باید صورت گیرد. حیدری عنوان کرد: در تمامی شهرستان ها پوشش نوبت اول و دوم MMR باید بالای ۹۵ درصد باشد. معیار محاسبه پوشش هم سامانه های الکترونیک سلامت هستند. بنابراین باید ورود داده های واکسیناسیون در سامانه ها، مورد تاکید و نظارت دقیق قرار گیرد. وی، حساس سازی و اخطار به مراکز بهداشتی درمانی (سرپایی و بستری) شامل دولتی و خصوصی در مورد طغیان سرخک را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: در برخورد با هرگونه تب و بثورات جلدی ماکولوپاپولر بلافاصله اقدامات جداسازی تنفسی برای جلوگیری از انتقال احتمالی سرخک به سایرین باید صورت گیرد. معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: گزارش فوری هر گونه تب و بثورات جلدی (بخش دولتی و یا خصوصی) الزامی است تا به سرعت بتوان در جهت تأیید و یا عدم تأیید آزمایشگاهی آن اقدام نمود. تأخیر در شناسایی و یا عدم گزارش موارد سبب چرخش ویروس سرخک در جامعه و عدم کنترل آن می شود. حیدری تصریح کرد: بررسی اپیدمیولوژیک کامل موارد، جستجوی دقیق منشأ ابتلاء و تهیه نمونه ویرولوژی برای تعیین ژنوتایپ ویروس برای طبقه بندی نهایی بیمار هم الزامی است. واکسیناسیون تکمیلی اتباع غیرایرانی معاون بهداشت وزارت بهداشت، اولویت قرار دادن واکسیناسیون تکمیلی با واکسن MR در مناطق تجمع اتباع غیر ایرانی (به ویژه برای جدیدالورودها) و اطمینان حاصل کردن از ایمن شدن اتباع غیر ایرانی در کشور را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: ذخیره مکفی از واکسن MR و یا MMR برای پاسخ سریع به طغیان در همه دانشگاه ها باید فراهم باشد. حیدری خاطرنشان کرد: لزوم دارد مسافرین به کشور افغانستان نسبت به بیماری سرخک و علایم آن اطلاع رسانی شوند و همینطور از واکسینه بودن خود مطمئن باشند. در صورت شک به سابقه واکسیناسیون، دریافت یک نوبت MR سفارش می شود. ایران سال قبل موفق به دریافت گواهینامه حذف سرخک از سازمان بهداشت جهانی شد.

1401/01/13
20:28:52
5.0 / 5
418
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس