تأثیر اصلاح سبک زندگی در کنترل سندروم پای بی قرار

تأثیر اصلاح سبک زندگی در کنترل سندروم پای بی قرار به گزارش آرایش عروس قزوین یک متخصص طب سنتی اظهار داشت: اصلاح سبک زندگی در کنترل علایم سندروم پای بی قرار تأثیر به سزایی دارد بدین سبب باید به حذف الکل، حذف سیگار، کاهش مصرف قهوه، درمان فقر آهن، مصرف گوشت ها، پرهیز از گیاه خواری توجه کرد.


دکتر مرضیه بیگم سیاهپوش در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: سندروم پای بی قرار یک وضعیت طبی است که در آن یک احساس نیاز به حرکت دادن پاها و احساسی ناخوشایند در ساق پاها وجود دارد که به طور معمول به شکل درد توصیف نمی گردد.
وی اشاره کرد: فراوانی این سندروم در جامعه ۱۰ درصد است و در سالمندان و خانم ها شایع تر است. علت این سندروم نامشخص است؛ این وضعیت گاهی به دنبال استرس تشدید پیدا می کند و خودش از عوامل ایجاد اضطراب و افسردگی و اختلالات خواب است.
این متخصص طب سنتی با اعلان اینکه شدت سندرم پای بی قرار متغیر است، اضافه کرد: به طور معمول در حالت استراحت و خصوصاً در زمان خواب رخ می دهد و ممکنست در هنگام نشستن بر صندلی و زمان استراحت پس از رانندگی نیز ظاهر شود.
وی اشاره کرد: در گرفتن شرح حال، باید به سابقه خانوادگی، سابقه بیماریهای داخلی نظیر دیابت، نارسایی کلیه و فقر آهن و سابقه مصرف داروهایی نظیر آنتی هیستامین ها، لیتیوم، ضد افسردگی های سه حلقه ای، مهارکننده های سروتونین، تعدادی از داروهای ضدتهوع، کلرپرومازین، کلوزاپین و کافئین توجه داشت.
سیاهپوش اشاره کرد: بعد از گرفتن یک شرح حال کامل، باید از نظر بارداری، بیماری هایی نظیر بیماریهای عروقی، بیماریهای سیستم عصبی، پارکینسون، اسپاسم شبانه ساق و آکاتزیا، دیابت، عملکرد کلیه و کم خونی، بیمار را ارزیابی کرد.
وی بیان کرد: اصلاح سبک زندگی در کنترل علایم سندروم پای بی قرار تأثیر به سزایی دارد بدین سبب باید به حذف الکل، حذف سیگار، کاهش مصرف قهوه، درمان فقر آهن، مصرف گوشت ها، پرهیز از گیاه خواری توجه کرد.
این متخصص طب سنتی اشاره کرد: ورزش اثرات مثبتی بر کیفیت زندگی بیماران و تسکین پای بی قرار دارد بدین سبب داشتن ورزش منظم در سبک زندگی، انجام تعدادی از تمرینات خاص و یوگا می تواند کمک کننده باشد. همین طور مطالعاتی محدودی بر طب های مکملی مانند ماساژدرمانی، ماساژ پا با روغن اسطوخدوس، بازتاب درمانی، طب سوزنی، دم نوش هوفاریقون و حجامت صورت گرفته و تقریباً همگی اثربخشی خوبی داشتند.
وی مطرح کرد: در منابع طب سنتی ایرانی، ورزش مهم ترین اصل حفظ سلامتی در بالغین است و برای دریافت بیشترین فایده از ورزش، بایستی نکاتی رعایت شود برای مثال، استحمام و ماساژ پاها با روغن گل سرخ پس از ورزش، از ایجاد خستگی عضلانی جلوگیری می کند و موجب تقویت عضلات می شود.
سیاهپوش اشاره کرد: داشتن تعادل و تنوع در خوراکی های مصرفی و رعایت قوانین خوردن و نوشیدن اصل دوم حفظ سلامتی در بالغین است. داشتن خواب شبانه کافی و مناسب، از نکات بسیار باارزش در حفظ و ارتقاء سلامتی است پس هرگونه اختلال خواب باید بررسی و اصلاح گردد.
وی اظهار داشت: کنترل استرس امر مهم دیگری در حفظ سلامتی است. برای اینکه آنچه در نفس آدمی است، بسیار سریع در جسم اثر می کند. گیاهانی مانند بادرنجبویه و اسطوخدوس علاوه بر آرامش بخشی قادر به اصلاح اختلالات خواب نیز هستند.
این متخصص طب سنتی تصریح کرد: من به تبیینی در امتداد معادل سازی این بیماری با مطالب مندرج در منابع طب سنتی ایرانی دست نیافتم. آیا سندروم پای بی قرار می تواند معادل یک نوع«اعیا» باشد؟ آیا سندروم پای بی قرار می تواند معادل «ضعف رِجل و بطوء مشی» باشد؟ این که در فضای مجازی گفته می شود فلان روغن یا فلان دمنوش یا زالو و.... درمان قطعی این بیماری است، مبتنی بر تجارب شخصی است و از منابع اصیل طب سنتی استخراج نشده و پژوهشی بر احتمال درستی و نادرستی آنها صورت نگرفته است.
وی افزود: گاهی تعدادی از پژوهشگران بدون دانستن مبانی طب سنتی و تبیین بیماریها، بر یکی از روش های درمانی طب سنتی مثل استفاده از زالو، حجامت و... مطالعه ای طراحی می کنند. این کار نیز اقدامی پسندیده است؛ به هرصورت تنها بعد از انجام پژوهش های جامع است که می توان گفت این درمان ها واقعاً در سندروم پای بی قرار مؤثر هستند یا نه.
سیاهپوش تاکید کرد: به نظرم می رسد که آموزه های طب سنتی در رابطه با اصلاح سبک زندگی، در کنترل علایم این بیماری راهگشا است؛ پژوهش های آینده در ارائه راه حل درمانی برمبنای طب سنتی ایرانی، امیدآفرین خواهند بود.1400/11/02
15:54:56
5.0 / 5
266
تگهای خبر: آرامش , استرس , بارداری , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس