یافته جدید محققان هلندی؛

عوامل افزایش دهنده سن بیولوژیكی را بشناسید

عوامل افزایش دهنده سن بیولوژیكی را بشناسید در حالیکه سن تقویمی بر مبنای تاریخ تولد مشخص می شود، محققان طیف وسیعی از شاخص ها را برای تعیین سن بیولوژیکی مشخص کرده اند.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، مجموع نمره سن بیولوژیکی ارتباط قوی تری با سلامت جسمی و روانی نسبت به شاخصهای فردی نشان داده است.
طبق نتایج یک مطالعه جدید، امتیاز «سن بیولوژیکی» پیشبینی می کند که مرد بودن، اضافه وزن، سیگاری بودن و افسردگی همگی در سن بیولوژیکی نقش دارند.
پیری را می توان به روش های مختلف اندازه گیری نمود. در حالیکه سن تقویمی با تاریخ تولد اندازه گیری می شود، دانشمندان طیف وسیعی از اندازه گیری ها را برای تعیین سن بیولوژیکی بوجود آورده اند. این موارد شامل اندازه گیری طول تلومرها (کلاهک های کوچک در انتهای کروموزوم های ما که با افزایش سن کوتاه می شوند)، تغییرات شیمیایی DNA (اپی ژنتیک) و تغییر در پروتئین ها و متابولیت های بدن ما (اقدامات پروتئومیک و متابولومیک) است.
تیم تحقیق از دانشگاه آمستردام هلند از نمونه خون نزدیک به ۳۰۰۰ نفر که در مطالعه افسردگی و اضطراب هلند شرکت کرده بودند، استفاده نمود. آنها از مدل سازی کامپیوتری برای ایجاد شاخصهای سن بیولوژیکی فردی بر مبنای پنج شاخص معمول استفاده کردند: طول تلومر، اپی ژنتیک، میزان ژن ها، متابولیت ها و پروتئومیک ها. سپس پنج شاخص با عوامل مختلفی مانند جنسیت، شاخص های سبک زندگی و اختلالات جسمی و روانی شناخته شده مانند افسردگی مرتبط شدند.
از پنج شاخص سن بیولوژیکی، فقط سه مورد در افراد تاثیر متقابل داشتند، به صورتی که افزایش در یک شاخص به موازات افزایش در شاخص دیگر بود.
محققان پی بردند مرد بودن، داشتن شاخص توده بدنی بالا (BMI)، استعمال دخانیات و داشتن سندرم متابولیک بیشترین ارتباط را با سن بیولوژیکی پیشرفته دارد.
این تیم همینطور تأیید کرد که افسردگی با روند سریع تر پیری اندازه گیری شده از راه اپی ژنتیک، سطح ژن ها و پروتئومیک ها در ارتباطست. این نشان داده است که سن بیولوژیکی با سلامت روحی و جسمی ارتباط دارد.


منبع:

1399/11/25
14:40:24
0.0 / 5
687
تگهای خبر: اضافه وزن , بدن , بینی , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس