مرگ های كرونا بیشتر است یا آلودگی هوا؟

مرگ های كرونا بیشتر است یا آلودگی هوا؟ آرایش عروس: آلودگی هوا در فصل سرد، دغدغه جدی و چند ساله مردم و مسئولان است؛ موضوعی که هر سال با سرد شدن هوا گریبانگیرمان می شود و ظاهرا هم در وضعیت فعلی جز انتظار برای مدد باران و باد و خلاصی از آن، کار دیگری از دست کسی بر نمی آید...


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، بنابر اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، طی دی ماه سال جاری در تهران ۲۴ روز هوای آلوده تنفس کرده ایم که از این بین ۱۳ روز ناسالم برای همه گروه ها و ۱۱ روز ناسالم برای گروه های حساس بوده است و تنها حدود ۶ روز کیفیت هوا در حد قابل قبول گزارش شده است. این در حالیست که قبل از شروع فصل سرما گمان می رفت به سبب شیوع ویروس کرونا و کاهش حضور مردم در اجتماعات، دورکاری قسمتی از شاغلان، آنلاین شدن مدارس و دانشگاه ها و... میزان آلودگی هوا نسبت به زمان مشابه در سالیان قبل کاهش یابد؛ مقوله ای که محقق نشدن آن زیر سایه منحوس کرونا دو عامل اصلی نگرانی فعلی پزشکان و متخصصان را برای افزایش بیماریهای تنفسی به دنبال داشته است.
بر اساس اعلام متخصصان و مسئولان وزارت بهداشت از آنجایی که آلودگی هوا سیستم تنفسی افراد را درگیر می کند، زمینه برای ابتلای سریع تر به کرونا هموار می شود؛ موضوعی که هر چند با ارائه راهکارهای تغذیه ای و سفارش به عدم خروج از منزل و... شاید بتوان اندکی از خطر آنرا کاست، اما هچنان با ما همراه خواهد بود. این در حالی است که به اذعان مسئولان شهری تنها در تهران سالانه ۴۰۰۰ نفر به سبب آلودگی جان می بازند. با این اوصاف در شرایطی که برخی مرهم درمان این درد را تعطیلی شهرها اعلام می کنند اما، وزارت بهداشتی ها معتقدند این مساله باید به شکل نهادینه با اصلاح ناوگان حمل و نقل عمومی، بهبود کیفیت سوخت و... برطرف شود.
همچنین به اذعان دکتر عباس شاهسونی - رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، آلودگی هوا چهارمین علت مرگ در دنیا شمرده می شود و پس از فشار خون بالا، مصرف دخانیات و سوءتغذیه، آلودگی هوا چهارمین علت مرگ و میر است و دومین علت مرگ ناشی از بیماریهای غیر واگیر پس از مصرف دخانیات قرار دارد. این نشان میدهد که آلودگی هوا اثر زیادی بر افزایش مرگ های زودرس در دنیا دارد.
در عین حال آلودگی هوا علت ۲۰ درصد از مرگ های ناشی از بیماریهای ایسکمیک قلب، ۱۹ درصد از مرگ های ناشی از سرطان های ریه، علت ۲۶ درصد از مرگ های ناشی از سکته های مغزی، علت ۲۰ درصد مرگ های ناشی از دیابت، علت ۴۰ درصد مرگ های ناشی از بیماریهای مزمن انسداد ریوی و ۳۰ درصد مرگ های ناشی از عفونت های حاد دستگاه تنفسی است. این موارد نشان میدهد که آلودگی هوا می تواند بر روی سکته قلبی، سکته مغزی، سرطان ریه، دیابت و.... موثر باشد.
به گفته شاهسونی، همین طور آلودگی هوا با انتقال بیشتر بیماری کووید-۱۹ ارتباط دارد و در عین حال منجر به تشدید این بیماری می شود؛ بطوریکه آلودگی هوا و ذرات آلاینده هوا تا ۱۵ درصد منجر به افزایش موارد مرگ و میر و ابتلای ناشی از کرونا می شود.
وی می گوید: ثابت شده است که ویروس کرونا می تواند بر روی ذرات معلق ریز بچسبد و وارد سیستم تنفسی فرد شود و ذرات معلق در هوا می توانند یک نوع مسیر انتقال برای کرونا باشد.
در هر حال طی دو یا سه روز اخیر با افزایش وزش باد اندکی از میزان تجمع آلاینده ها کاسته شده است و با پیش بینی سازمان هواشناسی در خصوص شروع بارش برف و باران طی روزهای آتی، امید می رود تا از شرایط آلودگی هوا دور شویم اما امید بستن به شرایط جوی تا چه مدت می تواند برطرف کننده معضل آلودگی هوا باشد؟
در این راستا و برای شناسایی عوارض آلودگی هوا در ایام کرونائی دکتر داوود عطاران_رئیس انجمن متخصصین ریه در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: ذرات آلاینده و انواع مواد سمی مانند دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد، ذرات معلق ازن و... که در محیط وجود دارند، می توانند سبب اسپاسم و تنگی مجاری تنفسی شوند و در کسانی که بیماریهای زمینه ای تنفسی مانند آسم و برونشیت داشته باشند بیماری تشدید می شود. البته در افراد سالم نیز حتی کسانی که زمینه آلرژی دارند هم در خطر هستند.
وی با اشاره به اینکه آلوگی هوا زمینه بروز عفونت های تنفسی را فراهم می آورد، افزود: ثابت شده است که آلودگی هوا سبب تضعیف سیستم ایمنی و مجاری تنفسی می شود در حقیقت در سیستم تنفسی مکانیسم های دفاعی وجود دارد که آلودگی هوا می تواند عملکرد آنها را مبتلا به اختلال کند.
وی اضافه کرد: بتازگی مطالعاتی در بعضی کشورها همچون چین و ایتالیا صورت گرفته و مشخص شده است کسانی که در معرض آلودگی هوا بودند هم بیشتر در معرض مبتلاشدن به کرونا بودند و هم میزان مرگ و میر در آنها بالاتر بوده است.
عطاران، اشاره کرد: تضعیف سیستم ایمنی و ریه ها می تواند مهم ترین عامل افزایش احتمال مبتلاشدن به کرونا در بین کسانی باشد که در هوای آلوده تنفس کرده اند.
وی درباره تاثیر تعطیلی شهرها برای کنترل و کاهش آلودگی هوا، اظهار نمود: بنظر می رسد بهتر است منابع تولید آلاینده ها کنترل شود تا اینکه به تعطیلی شهرها فکر نماییم. تردد خودرو ها و کنترل کیفیت سوخت آنها، نظارت بر سوخت مورد استفاده ی کارخانه ها و نیروگاه ها و... عوامل مهم تری برای کاهش آلودگی هوا هستند. اساسا آلایندگی موادی همچون مازوت بسیار بیشتر از سایر سوخت ها است و کنترل این عامل تاثیر به سزایی در کاهش آلودگی هوا دارد.
وی در ادامه سخنان خود به تاثیر مصرف سیگار و قلیان در زمان آلودگی هوا اشاره نمود و اظهار داشت: آلودگی هوا به تنهایی میزان مبتلاشدن به بیماریهای قلبی_عروقی، تنفسی، سرطان ریه و... را بیشتر می کند و مصرف دخانیات در چنین هوایی احتمال مبتلاشدن به موارد ذکر شده را دو چندان می کند.
عطاران در آخر صحبتهایش اشاره کرد: موضوع کرونا و مشکلات آن ظرف چند ماه آتی کاهش خواهد یافت برای اینکه هم مردم رعایت می کنند و هم به واکسن و داروهای موثر دست خواهیم یافت. اما موضوع آلودگی هوا چنین نیست، در دو دهه اخیر درگیر آن بوده ایم و اگر بی توجهی به آن ادامه دار شود میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا بمراتب از مرگ و میر ناشی از کرونا بیشتر خواهد شد؛ این در حالیست که مرگ ناشی از آلودگی هوا «مرگ خاموش» است و مانند مرگ ناشی از کرونا توجهات را به سمت خود جلب نمی کند و تنها در فصول خاصی از سال که میزان آلودگی هوا افزایش می یابد موقتا به آن توجه می شود و باردیگر فراموش می شود.
1399/11/01
12:16:14
0.0 / 5
996
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس