گزارش آرایش عروس؛

تهدیدات تنفس الزامی در هوای آلوده

تهدیدات تنفس الزامی در هوای آلوده آرایش عروس: مشكل آلودگی هوا در كلانشهرهای كشور به خصوص تهران، به قدری جدی و خطرناك شده است كه حتی تعطیلی یك هفته ای مدارس هم نتوانسته گره ای از مشكلات باز كند و شهروندان محكوم به تنفس هوای آلوده هستند.


به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر، شدت آلودگی هوای كلانشهرهای كشور به خصوص تهران در سال ۹۸، به هیچ وجه قابل مقایسه با سال های قبل نیست و این مساله نشان میدهد كه می بایست راهكارهای علمی و عملی برای كاهش آلودگی هوا ارائه داد و تنها با تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، مشكل حل نخواهد شد. كاوه طهماسبی بعنوان یك متخصص ریه، در گفتگو با خبرنگار مهر، از تصمیم گیری برای تعطیلی مدارس بعنوان پاك كردن صورت مسئله آلودگی هوا نام برد و اظهار داشت: مگر چند درصد خانواده ها می توانند فرزندان خودرا در خانه نگه دارند و اجازه ندهند بیرون بیایند. اساسا كمتر از نیمی از خانواده ها می توانند فرزندان خودرا مجاب كنند در منزل بمانند و تعطیلی مدارس، فرصتی می شود برای بچه ها كه به تفریح و گردش بروند و هوای آلوده تنفس كنند. وی ادامه داد: اگر مدارس تعطیل نمی شد یك دانش آموز حداكثر پنج ساعت در محیط مدرسه بود، اما این تعطیلی ها موجب می شود برخی بچه ها از بامداد تا شب بیرون باشند.
علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب كه در شرایطی به سر می بریم كه حدودا سالانه بیشتر از ۲۰ هزار تن ذرات معلق وارد ریه های مردم می شود، اظهار داشت: از این مقدار ۱۲ هزار تن مربوط به خودرو های سواری و ۲ هزار تن مربوط به موتورسیكلت ها است.
وی با اشاره به اینكه سالانه بیشتر از ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تن مواد آلاینده توكسین به هوای كشور وارد می شود، اضافه كرد: كمتر از ۲۵ روز در سال هوای پاك داریم و بیشتر از ۲۵۵ روز در كلانشهرها با پدیده وارونگی هوا رو به رو هستیم.
زالی با اشاره به تعطیلی مدارس كه تنها ۲۰ درصد در كاهش آلودگی هوا اثر دارد، تصریح كرد: در بعضی نقاط تهران بنزن بیشتر از ۲۵۰ برابر حد مجاز است.
وی افزود: با آلودگی هوا سهم بیماری های ریوی مانند آسم افزایش می یابد اما در سوی دیگر ماجرا، آلودگی های مزمنی است كه می تواند نسل ما را در آینده تهدید كند.
زالی با اشاره به نتایج تحقیقی درباره بررسی رابطه بروز اختلالات «كاروتید» با میزان فاصله از خیابان های پرتردد، توضیح داد: نتایج این تحقیق نشان داد كسانی كه ۵۰ متر با خیابان فاصله داشتند در مقایسه با افرادی كه در فاصله ۲۵۰ متری خیابان زندگی می كردند احتمال مبتلاشدن به این اختلالات ۱۲ برابر بیشتر بود.
تنفس ذرات معلق و سایر آلاینده ها در طول شب و روز و به صورت مداوم، یكی از عوامل بروز سرطان است كه متاسفانه شیوع سرطان در كشورمان روز به روز در حال افزایش می باشد.
مهم ترین وظیفه هوا اكسیژن رسانی به قلب است بدین سبب زمانی كه با تحرك و فعالیت بدنی اكسیژن رسانی به درستی انجام نشود قلب ضعیف و خطرات جدی سلامت افراد را تهدید خواهدنمود. حالا تصور كنید كه می خواهید برای یك كار اداری از نقطه ای به نقطه ای دیگر در شهر بروید و باردیگر به منزل برگردید. یعنی اگر یك ساعت هم هوای آلوده تنفس نماییم، مضرات آن به مرور نمایان خواهد شد. این در حالیست كه بسیاری از مشاغل شهری به شكلی است كه افراد می بایست در فضای بیرونی حضور داشته باشند. رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی، نیروهای پلیس راهنمایی و رانندگی، كارگران خدمات شهری و...، كه همگی باید بامداد تا شب، هوای آلوده تنفس كنند.
این دسته از افراد باید از ماسك های فیلتردار معتبر استفاده كنند. ماسك های كاغذی اصلا كارایی ندارند. این در حالیست كه تنفس با ماسك سخت تر می شود و فرد نیازمند تنفس های عمیق تر خواهد بود و بر همین مبنا سفارش اصلی به شهروندان آن است در شرایط آلودگی هوا، كمتر بیرون بیایند.
سرفه، سوزش چشم، فشار خون، افزایش موارد سكته های قلبی و مغزی در صورت مواجهه مبتلایان به بیماری های زمینه ای نظیر بیماران قلبی و تنفسی همچون عوارض كوتاه مدت آلودگی هوا است. همین طور آلودگی هوا در طولانی مدت، افزایش ریسك مرگ و همین طور افزایش سرطان ریه را به دنبال دارد. موسسه بار بیماری های سازمان بهداشت جهانی می گوید كه از هر ۱۰ مرگ در دنیا، یك مورد به سبب مواجهه طولانی مدت با آلودگی هوا است. همین طور سازمان بهداشت جهانی اعلام نموده كه مواجهه طولانی مدت با هوای آلوده، سرطان زای قطعی است. آلودگی هوا در طولانی مدت موجب افزایش مبتلاشدن به بیماری های ریوی می شود. حمید سهراب پور فوق تخصص بیماری های ریوی و استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب كه آلودگی هوا و ذرات معلق موجود در هوا موجب بروز واكنش هایی در ریه افراد می شود، اظهار داشت: آلودگی هوا برای ریه های افراد سالم مضر است و ذرات معلق موجود در هوای آلوده موجب ایجاد واكنش های آلرژیك در بیماران مبتلا به آسم و دیگر مشكلات تنفسی می شود، بنا بر این باید در هنگام بروز آلودگی هوا از تردد در سطح شهر خودداری كرد. وی ادامه داد: آلودگی هوا و ذرات معلق موجود در آن در دراز مدت موجب بروز سرطان ریه و حتی سرطان حنجره می شود بنا بر این بهتر است افراد به شهرهای كم جمعیت با سطح آلودگی هوای پایین مهاجرت كنند و این سفارش بیشتر برای بیماران قلبی و تنفسی لازم است.


منبع:

1398/10/08
20:32:19
5.0 / 5
4628
تگهای خبر: آلرژیك , بدن , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس