صادرات 180 میلیون دلاری فرآورده های آرایشی ایرانی

صادرات 180 میلیون دلاری فرآورده های آرایشی ایرانی به گزارش آرایش عروس مدیركل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو از صادرات 180 میلیون دلاری فرآورده های آرایشی ایرانی به كشورهای مختلف آگاهی داد و اظهار داشت: ظرفیت های خالی تولید در این عرصه را احصاء می نماییم تا بتوانیم آنها را بهره ور نماییم.به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، دكتر عبدالعظیم بهفر در نشست خبری دومین همایش و نمایشگاه محصولات كازمتیك، با اشاره به اینكه این نوع فرآورده ها همچون كالاهای سلامت محوری هستند كه اغلب مردم جامعه از كودكی تا كهنسالی از آنها استفاده می نمایند، اظهار داشت: از آنجائیكه اقلام آرایشی و بهداشتی جزو كالاهایی هستند كه باید به صورت مداوم مورد استفاده قرار گیرند، باید استانداردهای لازم را كسب كنند تا به سلامت مردم جامعه صدمه ای وارد نشود.

بهفر با اشاره به اقداماتی كه برای نظارت و سیاست گذاری در حوزه محصولات آرایشی و بهداشتی وارداتی و تولید داخلی انجام شده است، اضافه كرد: بر همین مبنا یك پل ارتباطی و قانونمند بین اداره كل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با مراكز سیاستگذار عمده مانند اتحادیه اروپا ایجاد كردیم تا فرآورده های تولید داخلی در این عرصه هم به سمت استانداردهای اروپایی سوق داده شوند. همین طور با انجمن های آرایشی - بهداشتی روابطی ایجاد كردیم تا فرآیندهای غیرحاكمیتی مانند صدور مجوزها را به آنها برون سپاری نماییم. بر همین مبنا انجمن تولیدكنندگان آرایشی و بهداشتی قبول كرده است كه در این زمینه به سازمان غذا و دارو كمك نماید.

وی با تاكید بر ضرورت پشتیبانی از تولید داخلی بعنوان سیاست اصلی كشور، اظهار داشت: لیستی با كمك انجمن های آرایشی و بهداشتی تهیه شده كه برمبنای آن مشخص می شود كه كدام یك از كالاهای آرایشی بهداشتی نیازمند واردات هستند و كدام یك از آنها را می توان در كشور تولید كرد. همین طور ظرفیت های خالی تولید در این عرصه را احصاء می نماییم تا بتوانیم آنها را بهره ور نماییم. بر همین مبنا در سال قبل ۵۱ فرآورده در این عرصه یا پروانه ساخت یا پروانه بهره برداری دریافت نمودند و یا در بازار عرضه شدند. همین طور كمیته مشتركی میان صنعت و دانشگاه ها تشكیل شد كه توانسته اند خطوط تولیدی جدیدی را به وجود آورده و به سمت تولید می روند؛ بطوریكه بزودی شاهد حضور این فرآورده ها در بازارهای داخلی و خارجی خواهیم بود.

بهفر با اشاره به اینكه سازمان غذا و دارو به دنبال تغییر سیستم نظارتی به سمت افزایش دقت و تأیید فرآورده های آرایشی و بهداشتی است، اظهار داشت: با همكاری تولیدكنندگان فرآیندی شروع شده تا از ظرفیت های خالی شركت های آرایشی و بهداشتی استفاده گردد.

بهفر افزود: در سال ۹۷ شاهد كاهش ۷۵ درصدی پروانه های واردات محصولات آرایشی بهداشتی بوده ایم. همین طور در سال ۱۳۹۶، نزدیك به ۹۲۰ پروانه بهره برداری از كارخانه داشتیم كه با رشدی ۱۱ درصدی در سال ۱۳۹۷ مواجه گردید و ۱۰۱ پروانه بهره برداری از كارخانه های تولید لوازم آرایشی به میزان آن افزوده شد. در عین حال میزان واردات برمبنای پروانه ها در سال ۱۳۹۶، ۱۲ هزار و ۶۸۰ مورد بوده كه این رقم در سال ۹۷، به سه هزار و ۳۵۰ مورد كاهش یافته است.

بهفر با اشاره به اینكه صادرات ۱۸۰ میلیون دلاری محصولات آرایشی به كشورهای مختلفی چون كانادا، تركیه، آلمان، عمان و...، اظهار داشت: خوشبختانه استانداردهای محصولات ایرانی از استانداردهای اروپا پیروی می كنند و از كیفیت مناسبی برخوردار می باشند. در عین حال بنظر می رسد كه وزارت صمت هم محدودیت هایی را برای واردات محصولات آرایشی و بهداشتی در جهت پشتیبانی از تولید داخلی به وجود آورده است.

منبع:

1398/09/05
15:08:42
5.0 / 5
4691
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس