با تلاش فناوران ایرانی محقق شد

حل مشكل جهانی صنعت دندان با اختراعی كه ثبت بین المللی شد

حل مشكل جهانی صنعت دندان با اختراعی كه ثبت بین المللی شد آرایش عروس: پتنت فناور برتر دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با عنوان ˮطراحی و ساخت دستگاه عمق سنج هوشمند حفره ایمپلنت دندانیˮ ثبت بین المللی شد.


دكتر محسن احمدی، عضو هیات علمی گروه مهندسی و فیزیك پزشكی دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در گفت و گو با ایسنا با تشریح نحوه شكل گیری ایده اولیه این پتنت، اظهار نمود: ایده اولیه طرح حدود دو یا سه سال پیش زمانی كه یكی از دانشجویان دكتری عمومی از دانشكده دندان پزشكی جهت پیگیری مسئله ای به دفترمن آمد، شكل گرفت. گویا در دنیا در ارتباط با ایمپلنت مشكل اساسی وجود دارد، بدین صورت كه هنگام ایمپلنت گذاری باید روی استخوان فك دریل بگذارند و زمانی كه با سرعت دندان ها را جهت ایجاد حفره های ایمپلنت دریل می كنند، اگر ظرف چند ثانیه عمل دریل درست نباشد، این خطا سبب از بین رفتن عصب های دندان می شود و این مساله می تواند برای همیشه یك چالش سلامتی برای بیمار ایجاد كند، بدین سبب درخواست این دانشجو ابداع دستگاه و روشی برای ارتقای كنترل و دقت دندانپزشكان در زمان دریل بود.
این محقق دانشگاهی با اشاره به ساز و كار سیستم طراحی شده، اظهار نمود: سیستمی طراحی كردم كه می توانست هوشمندانه موقع دریل دندان كه در آن ایجاد حفره می كند، همزمان در راه عمل سخت سنجی را نیز انجام دهد. یعنی اساس هوش این سیستم بر پایه سخت سنجی است.
وی افزود: این سیستم توانایی حس و عبور كردن از بافت نرم، بافت اسفنجی و استخوان را با دقتی بسیار بالا و به صورت هوشمندانه داراست. در نهایت برمبنای همین مؤلفه سخت افزار این سیستم را به وجود آورده و نرم افزار آن نوشته شد و جهت تست این سیستم هوشمند طراحی شده همكاران ما كه در دندانپزشكی بودند، طبق پروتكل های مربوطه این دستگاه را تست كردند و تست خوب انجام شد و متوجه شدیم كه ایده كار می كند.
دكتر احمدی با اشاره به اینكه این ایده یك مشكل جهانی برای صنعت دندان را حل می كند، اظهار نمود: من فكر كردم كه این را بعنوان یك اختراع مطرح نماییم. خوشبختانه موقعی كه آنرا به اداره ثبت اختراع آمریكا ارسال كردیم، با وجود هزینه هایی كه داشت، در نهایت، با گذشت بیشتر از دو سال و بعد از سپری كردن مراحل داوری بسیار طولانی و سخت بعنوان اختراع با عنوان "طراحی و ساخت دستگاه عمق سنج هوشمند حفره ایمپلنت دندانی" و شماره پتنت Patent No Us 10،، 195، 007 B2 پذیرفته شد و به نام من و همكارانم ثبت گردید. این پتنت پتانسیل بسیار خوبی دارد برای حل اساسی بحث ایمپلنت كه امروز در همه دنیا و همه جوامع با آن درگیرند.


وی در پاسخ به این پرسش كه آیا برای ثبت این پتنت از حمایت كانون پتنت ایران برخوردار بوده اند، اظهار داشت: از این مساله استفاده نشد، چونكه متوجه بودم كه اگر بخواهیم 5 تا 15 میلیون تومان تقاضا نماییم، این بحث اداری و دیوان سالاری خسته كننده است. به همین دلیل، ترجیح دادیم خودمان این هزینه را جمع آوری كرده و بپردازیم.
این مخترع دانشگاهی درانتها با اشاره به بازار خرید این پتنت در داخل یا خارج كشور، اظهار داشت: امروز بحث كاشت دندان بحثی است كه همه مردم نه تنها در ایران بلكه در دنیا چه به لحاظ سلامت و چه از نظر زیبایی و... به آن علاقمند هستند. بنابراین، من برمبنای بازخوردهایی كه از این پتنت داشتم، دیدم كه در بیشتر كشورها، شركت های بسیار معتبری این اختراع را دیدند و مطمئن هستم كه بزودی تلاش می كنند به صورت قانونی با ما تماس بگیرند و یا جهت خرید مالكیت فكری و معنوی آن با ما كنار بیایند یا اینكه خودشان راهی پیدا كنند كه از این فنآوری از طرق دیگری استفاده كنند.


منبع:

1398/08/13
18:37:27
5.0 / 5
4075
تگهای خبر: بیمار , پزشك , پزشكی , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس