برنامه وزارت بهداشت برای كاهش مرگ های قبل از ۷۰ سال

برنامه وزارت بهداشت برای كاهش مرگ های قبل از ۷۰ سال آرایش عروس: مدیركل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، ضمن ارائه توضیحاتی در مورد نحوه اجرایی شدن سند ملی پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: از مهم ترین اهداف این سند، آن است كه مرگ های زودرس را تا سال 1404 تا حدود 25 درصد كم كند.


دكتر افشین استوار در گفت و گو با ایسنا، در مورد سند ملی پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: این سند طرحی است كه از سال ۹۵ در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی تصویب و توسط رئیس جمهور به نهادهای در رابطه با سلامت ابلاغ گردید. اصلی ترین وزارتخانه ها و نهادهای در رابطه با سلامت این سند را تایید و امضا كردند. مهم ترین هدف این سند، آن است كه مرگ های زودرس را تا سال ۱۴۰۴ تا حدود ۲۵ درصد كم كند. طبق تعریف ما مرگ های قبل از ۷۰ سال مرگ زودرس شناخته می شود.
پیگیری ۱۳ هدف در سند ملی پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیروی اضافه كرد: در مجموع ۱۳ هدف در سند ملی پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر تصویب شده است كه در صورت تحقق این اهداف می توانیم شاهد كاهش آمار مرگ زودرس هم كه یكی از اهداف اصلی این سند است، باشیم.
استوار چهار عامل شامل حكمرانی، اصلاح نظام سلامت، كاهش عوامل خطر بیماری های غیرواگیر و تقویت نظام مراقبت را جزو رویكردهای اصلی این سند معرفی نمود و اضافه كرد: در مورد حكمرانی، تشكیل كمیته ملی پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر مهم ترین اقدام این زمینه است. این كمیته یك سازوكار بین بخشی با هدف نظارت بر فعالیت هایی است كه برای كنترل بیماری های غیرواگیر در نظر گرفته شده است. رئیس این كمیته شخص وزیر بهداشت است و تلاش می كند تا هماهنگی های بین بخشی را میان وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش، وزارت كار و جهاد كشاورزی و... به وجود آورد.
غربالگری ۳ سرطان شایعوی اضافه كرد: در حیطه اصلاح نظام سلامت یكی از مهم ترین اقدامات انجام شده، برنامه ایراپن یا بسته خدمات اساسی است كه رویكرد دوم ما در حوزه نظام سلامت است كه در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی ادغام شده است. ایراپن یك بسته خدمت با نگاهی دارای سه بُعد و چهار وجه است كه برای بیماری های قلبی _ عروقی، دیابت، سرطان ها و بیماری های مزمن تنقسی در نظام مراقبت اولیه مداخلاتی در نظر گرفته است. خطرسنجی قلبی _ عروقی، غربالگری برای سه سرطان مهم شامل سرطان دهانه رحم، سرطان سینه و سرطان روده بزرگ نیز در چارچوب این طرح انجام می شود.
مدیركل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اضافه كرد: تشخیص، مراقبت و درمان بیماران مبتلا به بیماری های مزمن تنفسی، انسداد مزمن ریه و مراقبت ادغام یافته دو بیماری فشارخون و دیابت در برنامه خطرسنجی قلبی_عروقی در این برنامه گنجانده شده است. همین طور چهار بیماری اصلی به همراه چهار عامل خطر رفتاری شامل تغذیه نامناسب، كم تحركی، مصرف سیگار و مصرف الكل در این برنامه درنظر گرفته شده است.
وی با برشماری چهار عامل خطر بیولوژیك نظیر چاقی، افزایش قندخون، افزایش كلسترول و فشارخون بالا افزود: چهار بیماری، چهار عامل خطر رفتاری، چهار عامل خطر بیولوژیك در چارچوب برنامه ایراپن پوشش داده می شوند. البته كارهای دیگر نیز مانند به كارگیری كارشناسان تغذیه و سلامت روان در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی و ادغام مراقبت هایی در ای. زمینه از مهم ترین مداخلات در نظام سلامت هستند.
استوار با اشاره به اینكه این طرح در چهار شهر پایلوت شده است و در آینده به كل كشور توسعه پیدا خواهد كرد، اظهار داشت: البته برخی خدمات نیز مثل خطرسنجی بیماری قلبی _ عروقی به كل كشور انتقال یافته است و سایر برنامه ها به صورت مرحله بندی شده گسترش می یابند. این طرح ها امسال برای ۵۰ هزار نفر از هر دانشگاه اجرا می شوند و در صورت موفقیت طرح، در كل كشور اجرا خواهد شد. گسترش فاز بندی شده برنامه در دست اقدام است. همین طور غربالگری سرطان و مراقبت و درمان بیماری مزمن تنفسی به شكل طبقه بندی شده در كشور در حال توسعه است.
وی درباب دستاوردهای برنامه ایراپن اظهار داشت: نتایج هم اكنون هم قابل مشاهده می باشد، اما باید در نظر گرفت برنامه های بهداشتی در كشور جزو برنامه های طولانی مدت و زمان بر هستند و برای مشاهده اثربخشی اساسی باید تا سال ۱۴۰۴ منتظر بود تا نتایج مطلوب تری حاصل شود.
پیمایش عوامل خطر بیماری های غیرواگیر در كشوراستوار رویكرد بعدی را شامل تقویت نظام مراقبت برشمرد و افزود: در این زمینه نظام مراقبت عوامل خطر را داریم كه تحت عنوان پیمایش عوامل خطر بیماری های غیرواگیر در كشور اجرا می شود. در این پیمایش روند عوامل خطر بیماری های غیرواگیر را بررسی می نماییم. یك پیمایش در سال ۹۵ انجام شد و امسال نیز می خواهیم پیمایش بعدی را برگزار نماییم. این پیمایش نتایج اثربخشی داشت؛ بطور مثال دریافتیم یك-سوم جمعیت بزرگسال فشارخون بالا دارند و از این افراد ۴۰ درصد از بیماری خود ناآگاه هستند، ایرانی ها دو برابر میانگین جهانی و بیشتر از سه برابر اندازه سفارش شده نمك مصرف می كنند.
۵۵ درصد ایرانی ها چاق هستندوی اضافه كرد: دریافتیم شیوع كم تحركی در كشور حدود ۵۵ درصد است و نزدیك به یك_چهارم جمعیت كشور چاق هستند و ۶۵ درصد نیز یا چاق هستند یا اضافه وزن دارند. البته در این پیمایش بیشتر از ۱۰۰ عامل خطر را اندازه گیری كردیم. بعنوان مثال در حوزه دیابت با یك تعریف حدود ۱۲ درصد و با تعریف دیگری حدود ۱۰ درصد از بزرگسالان كشور یعنی جمعیت بالای ۲۵ سال مبتلا به دیابت هستند.
شایع ترین سرطان ها در زنان و مردان ایرانیاستوار با اشاره به راه اندازی نظام ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت كشور، اظهار داشت: این یك كار مهم در امتداد تقویت نظام مراقبت كشور است؛ بدین سان كه ما نظام ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت در كشور را پس از سال ها راه اندازی كردیم و از این طریق دریافتیم بروز سرطان در كشور نزدیك ۱۵۰ در هر ۱۰۰ هزار نفر است. شایع ترین سرطان ها را با دقت بالای ۹۵ درصد در بالغ بر ۹۸ درصد جمعیت كشور شناسایی كردیم. نظام مراقبت سرطان به ما نشان داد شایع ترین سرطان در میان مردان سرطان معده و در میان زنان سرطان سینه است.
پایش میزان نمكِ نان در دستور كار وزارت بهداشترئیس مركز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درباب مقابله با عوامل خطر بیماری ها اظهار داشت: اقداماتی مانند كاهش مصرف دخانیات، افزایش مالیات بر مصرف دخانیات و... قوانینی بودند كه در مجلس گذرانده شدند. همین طور در حیطه فشار خون بسیج ملی كنترل فشار خون را در كشور اجرا كردیم و بنا داریم كه فشار خون ۲۰ میلیون نفر از جمعیت كشور را اندازه گیری نماییم. از طرفی اقداماتی را برای كاهش مصرف نمك انجام دادیم واستانداردهای تولید را در صنایع غذایی تغییر دادیم و پایش اندازه نمك در نان را در دستور كار داریم.
۴۰ قلم كالای لطمه رسان به سلامتوی افزود: یكی از اقدامات مهم ما ممنوعیت تبلیغات كالاهای لطمه رسان به سلامت بود كه به شدت پیگیری كرده و لیست كالاهای لطمه رسان بر سلامت را بروزرسانی و به همه نهادها همچون صدا و سیما ابلاغ كردیم. خوشبختانه حجم تبلیغات در كالاهای لطمه رسان در سطح شهر بسیار كاهش یافته است. لیست كالاهای لطمه رسان حدود ۴۰ قلم هستند كه در سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ لیست شان بروز رسانی و ابلاغ گردیده است.
استوار اشاره كرد: باید توجه كرد كه شیوع مصرف دخانیات در كشور حدود ۱۰ درصد در كل جمعیت است، اما میزان شیوع در زنان و مردان بسیار متفاوت است؛ بطوریكه در مردان شیوع مصرف دخانیات تا ۲۰ درصد هم می رسد. بدین سبب این مساله بسیار مهم می باشد. مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت اقدامات مهمی را در این زمینه انجام می دهد؛ مانند پیگیری افزایش مالیات بر سیگار، ممنوعیت عرضه دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال، ممنوعیت استعمال دخانیت در اماكن عمومی و... همه اینها استراتژی هایی است كه وزارت بهداشت برای كاهش مصرف دخانیات پیگیری می كند.
وی افزود: البته دیگر تنها وضع قانون كافی نبوده و نمی توانیم به هدف مان برسیم، بلكه اعمال قانون نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. وضع قانون یك مقوله و اجرای قانون یك مقوله است. وزارت بهداشت علاوه بر ارائه پیشنهاداتش برای وضع قانون، پیگیر اعمال قانون هم هست، اما این اعمال قانون عمدتاً خارج از حیطه وظایف وزارت بهداشت است.
وی اضافه كرد: لازم است تمام دستگاه ها در زمینه اجرای قانون همكاری كنند، این یكی از دلایلی است كه در حیطه حكمرانی هم به آن تأیید كردیم. در سال های اخیر حمایت ها از وزارت بهداشت افزایش یافته، اما باز هم این میزان حمایت كم است. آمار و ارقامی كه از مطالعات به دست آورده ایم سبب شده حساسیت ها افزایش داشته باشد تا بعضی از سیاست گذاران همراهی لازم را با ما داشته باشند.
استوار درانتها از مجریان قانون و ضابطان قضائی در زمینه اجرای قوانین طلب كمك كرد و اضافه كرد: علاوه بر مجریان قانون نیاز به مشاركت حداكثری مردم برای اجرای هرچه بهتر قوانین داریم؛ چونكه اثر بخشی یك قانون از روی روش اجرای آن سنجیده می شود.1398/04/05
12:31:39
5.0 / 5
4678
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس