چه عوامل موجب خشکی پوست می شوند؟

چه عوامل موجب خشکی پوست می شوند؟ به گزارش آرایش عروس، متخصص پوست و موی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه شست و شوی بیش از اندازه، استفاده از آب داغ و یا خیلی سرد می تواند خشکی پوست را تشدید کند، اظهار داشت: استفاده مکرر از مواد شوینده نیز می تواند موجب خشکی پوست شود و اثرگذاری رطوبت رسان ها را کم کند.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، دکتر مهدی قیصری با اشاره به اینکه خشکی پوست در حقیقت حالتی از پوست است که در بیشتر موارد ژنتیکی است، اظهار داشت: مواد بسیار زیادی در بدن نقش تامین رطوبت پوست را عهده دارند. در حقیقت پوست سد دفاعی در مقابل عوامل محیطی و محیط خارج تشکیل می دهد تا مواد غیر ضروری و یا میکروب ها وارد بدن نشوند.
وی با اشاره به اینکه سد دفاعی که پوست به وجود می آورد از لایه های مختلفی تشکیل شده است، اشاره کرد: نخستین لایه محافظ، لایه شاخی در سطح پوست است و در ادامه این لایه های زیرین هستند که اجازه ورود مواد مختلف را به پوست نمی دهند.
او افزود: سایر لایه های پوست از تبخیر آب زیر پوست و یا ضخامت پوست جلوگیری می کنند در ادامه به هر علتی که بیشتر ژنتیکی است اگر نقصی ایجاد شود، مواد خارجی می توانند در آن نفوذ کنند و آب خارجی تبخیر شده و موجب خشکی پوست شود.
وی با اشاره به این مساله که در کودکان سد دفاعی پوست به خوبی شکل نگرفته است، اشاره کرد: برخی از موادی که رطوبت رسان هستند در سطح پوست ترشح نمی شوند بنابراین؛ کودکان بیش از سایرین مستعد مبتلاشدن به خشکی پوست هستند.
عوامل محیطی موثر بر خشکی پوست یکی دیگر از مواردی بود که دکتر قیصری به آن پرداخت و اضافه کرد: نور آفتاب نیز می تواند موجب خشکی پوست شود ولی این درحالی است که در فصول سرد سال هم خیلی از افراد از خشکی پوست رنج می برند.
وی توضیح داد: در فصل پاییز و زمستان با وجود اینکه بارندگی به وجود می آید ولی به سبب کاهش درصد رطوبت هوا در سرما باز هم شاهد خشکی پوست افراد زیادی هستیم.
این متخصص پوست و مو به افرادی که مستعد خشکی پوست هستند، سفارش کرد: با بهره گیری از رطوبت رسان ها و مواد مرطوب کننده قسمتی از خشکی پوست را جبران کنید، انواع مرطوب کننده ها می توانند دراین زمینه اثر بخشی مناسبی داشته باشند.
قیصری افزود: باید ضمن استفاده مکرر از مرطوب کننده ها خصوصا در فصول سرد سال از مرطوب کننده هایی هم استفاده کنید که سبب حساسیت های پوستی نشوند، باید از مرطوب کننده فاقد مواد عطری و حساسیت زا باشد.
وی با تأکید بر اینکه بهترین زمان استفاده از مرطوب کننده ها زمانی است که پوست رطوبت دارد، اظهار داشت: زمانی که حمام می کنید یا شست و شوی پوست را انجام داده اید بمحض خشک کردن پوست با حوله وقتی که هنوز پوست شما مرطوب است از مرطوب کننده استفاده کنید.
او با اشاره به اینکه شست و شوی بیش از اندازه، استفاده از آب داغ و یا خیلی سرد نیز می تواند خشکی پوست را تشدید کند، افزود: حتی استفاده مکرر از مواد شوینده هم می تواند موجب خشکی پوست شود و اثرگذاری رطوبت رسان ها را کم کند.
این متخصص پوست و مو، سفارش کرد: کسانی که گرفتار خشکی پوست هستند مواد مرطوب کننده و شوینده ای که مصرف می کنند باید به مواد و یا محصولاتی محدود شود که به خودی خود موجب خشکی پوست نمی شوند.
وی افزود: هم اکنون پاک کننده های غیرصابونی وجود دارند که فاقد ph قلیایی هستند بدین سبب باید از شوینده هایی استفاده گردد که ph آنها به پوست نزدیک تر است، این مواد به پاک کننده های غیرصابونی معروف هستند.
وی اشاره کرد: اگر چنانچه خشکی پوست ادامه دار شود بدین سبب که سد دفاعی لطمه دیده مواد حساسیت زای بیرونی می توانند وارد پوست شده و خشکی پوست تبدیل به التهاب و یا اگزما شود.
وی با اشاره به اینکه اگزما بطور معمول در پوست هایی دیده می شود که زمینه خشکی را دارند، اظهار داشت: مواردی هم دیده می شود که اگزما به وسیله مواد حساسیت زای شدید به وجود می آید.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، قیصری با تأکید بر اینکه تاثیر مواد خوراکی بر خشکی پوست به اثبات نرسیده، توضیح داد: ما نمی توانیم ادعا نماییم که غذا یا ماده خوراکی خاصی می تواند خشکی پوست را تشدید کند و یا از خشک شدن پوست پیشگیری کند.
منبع:

1401/11/26
10:01:02
5.0 / 5
309
تگهای خبر: بدن , پزشك , پزشكی , ژنتیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس