اعتیاد تزریقی دلیل ابتلای 15 و نیم درصد HIV مثبتها

اعتیاد تزریقی دلیل ابتلای 15 و نیم درصد HIV مثبتها به گزارش آرایش عروس، معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اعلان اینکه ۱۵.۵ درصد افراد مبتلا به HIV به سبب اعتیاد تزریقی، صفر درصد به سبب فرآورده های خونی، ۲.۱ درصد به سبب انتقال مادر به کودک، ۵۴ درصد به سبب روابط جنسی محافظت نشده و ۲۸ درصدِ افراد مبتلا به HIV به دلیلهای نامعلوم مبتلا به ویروس HIV شده اند، اظهار داشت: آمارها نشان میدهد درصد معتادان تزریقی کاهش پیدا کرده و با اجرای برنامه های کاهش لطمه تلاش شده اعتیاد تزریقی در معتادان را به سمت روش های مصرف کم خطرتر مثل خوراکی تغییر دهیم.


فرهاد اقطار در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به شعار روز جهانی مبارزه با ایدز در خصوص "برابری دسترسی همگان به خدمات تشخیص و پیشگیری" اظهار نمود: خدمات پیشگیری و درمانی باید در دسترس افراد قرار گیرد؛ بر این اساس سالهاست سازمان بهزیستی برنامه های حمایتی خود از افراد مبتلا به ویروس HIV یا افراد در معرض خطر را شروع کرده است.

ارائه خدمات کاهش صدمه توسط مراکز گذری به بیشتر از ۱۳ هزار نفر
وی ضمن اشاره به برنامه های حمایتی سازمان بهزیستی کشور از افراد مبتلا به اچ آی وی و در معرض خطر مبتلا شدن به این بیماری، اظهار داشت: ۸۱ مرکز گذری (۷۲ مرکز ویژه مردان و ۹ مرکز ویژه زنان) در جهت کنترل یا کاهش رفتارهای پرخطر به افراد دارای اختلال مصرف مواد و معتادان سخت در دسترسی که به مراکز درمان رجوع نمی کنند، خدمات کاهش صدمه (آموزش تزریق و رفتار جنسی سالم، عرضه سوزن و سرنگ، کاندوم، غذا، پوشاک و استحمام) عرضه می کنند که برپایه آمارهای موجود در ۶ ماه اول سالجاری به ۱۱ هزار و ۵۴۱ مرد و ۲۲۰۳ زن زیر پوشش خدمات عرضه شد.
وی ضمن اشاره به مراکز گذری- سرپناه شبانه (DIC/shelter) که علاوه بر خدمات روزانه مرکز گذری خدمات شبانه و اقامت در شب را هم به مراجعان عرضه می کند اضافه کرد: در سطح کشور ۴۰ مرکز گذری سرپناه شبانه وجود دارد که ۳۱ مرکز آن به مردان و ۹ مرکز به زنان خدمات عرضه می دهند و طی ۶ ماه سالجاری درمجموع ۵ هزار و ۷۸۶ مرد و یک هزار و ۳۷۵ زن خدمت گرفته اند.
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه برخی از افرادی که از مراکز کاهش صدمه همچون شلترها (سرپناه شبانه) یا مراکز گذری خدمات می گیرند مبتلا به HIV و تعدادی در معرض خطر بیشتری به این بیماری قرار دارند، اظهار داشت: همینطور سازمان بهزیستی در ساعات معینی از روز در منطقه زیر پوشش خود، خدمات کاهش صدمه اعتیاد را با استفاده از موبایل ون ها( مراکز سیار) به افراد در معرض خطر بیشتر عرضه می دهد.
به نقل از ایشان، هم اکنون ۳۷ دستگاه موبایل ون بعنوان مرکز سیار هم خدمات کاهش صدمه عرضه می دهند که ۱۲ هزار و ۷۰۱ مرد و یک هزار و ۶۶۸ زن را زیر پوشش گرفته است.

فعالیت ۶۰ ایستگاه کاهش صدمه (کانکس) برای عرضه خدمات

اما از آنجاییکه سازمان بهزیستی نمی تواند در بعضی از نقاط فضای فیزیکی اشغال کند و از طرفی به علت این که برخی معتادان در معرض خطر از زیر پل ها به مناطقی دیگری می روند، اقطار از طریق اندازی و فعالیت ۶۰ ایستگاه کاهش صدمه (کانکس) در ۲۲ استان همچون تهران، خراسان رضوی، تبریز، قم، البرز و... اطلاع داد و اظهار داشت: فعالیت این ایستگاه های کاهش صدمه (کانکس ها) همچون مراکز کاهش صدمه است که طی ۶ ماه سالجاری به ۱۰ هزار و ۳۱۵ مرد و یک هزار و ۲۷۹ زن خدمت عرضه کرده اند.

استقرار ایستگاه ها بسته به شرایط اجتماعی دارد
وی درمورد نحوه فعالیت این ایستگاه ها توضیح داد: امکان دارد ایستگاه ها به مدت یک ماه برای پوشش دادن افراد جامعه هدف در محلی مستقر باشند، اما از طرفی امکان دارد به علت طرح های پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر در منطقه ای، معتادان در معرض خطر، پراکنده و به منطقه دیگری بروند، بنابراین از فردای آن روز ایستگاه ها (کانکس ها) هم در منطقه ای که معتادان در آنجا حضور دارند مستقر خواهند شد، بنابراین استقرار این ایستگاه ها بسته به شرایط اجتماعی دارد.
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این سؤال که باتوجه به نوع فعالیت مراکز کاهش صدمه و اثرگذاری این مراکز، آیا بهزیستی با پلیس در این حوزه هماهنگی نمی کند؟ اظهار داشت: در جلسات هماهنگی، سازمان بهزیستی درمورد استقرار این مراکز با پلیس هماهنگی می کند و تلاش می شود در آن مناطق طرح های پلیس اجرا نشود اما برخی اوقات به علت شرایط اجتماعی حضور این تیم ها تحت تأثیر قرار می گیرد؛ به صورت مثال سازمان بهزیستی در محله هرندی دارای مرکز و ایستگاه خدمات کاهش صدمه است، اما به علت اجرای طرح های پلیس در این مناطق، معتادان از حضور در این مراکز هراس دارند.
اقطار با اشاره به اینکه علاوه بر مراکز کاهش آسیب، باشگاه های مثبت هم به افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی (PLHIV) خدمات عرضه می دهند، اظهار نمود: بعد از اجرای برنامه های HIV در دهه های گذشته، آمار مبتلا شدن به اچ آی وی در معتادان تزریقی کاهش پیدا کرد، اما به دلیل استفاده قرص های روانگردان، امکان دارد مصرف کنندگان این قرص ها در روابط جنسی از وسایل بهداشتی استفاده نکنند و بنابراین به HIV مبتلا شوند. از طرفی باید دقت کنیم افرادی که از شیشه و متامفتامین ها استفاده می نمایند به علت هوشیار نبودن امکان دارد در معرض خطراتی مثل تجاوز یا رابطه ناامن قرار گیرند که در این حالت هم HIV بروز می یابد.

تحت تأثیر قرار گرفتن خدمات کاهش صدمه به علت کرونا

خدمات کاهش صدمه و اچ آی وی حتی در اوج کرونا تعطیل نشد
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه امسال به ۶۳۰۸ نفر (۴۵۸ کودک و ۳۹۶۸ مرد و ۱۸۸۲ زن) خدمات حمایت اجتماعی توسط باشگاه های مثبت (که حامی بیماران مبتلا به اچ آی وی هستند) عرضه شد، افزود: البته به دلیل شیوع کرونا در سه سال گذشته، برنامه های کاهش صدمه سازمان بهزیستی تحت تأثیر قرار گرفته و اجرای برنامه ها تاحدودی کاهش پیدا کرد چونکه حضور فیزیکی نیروها در پاتوق ها کمتر و شرایط کرونا باعث شد محدودتر شدن پذیرش ها شد. اما در شروع سال جدید تلاش شده خدمات رسانی در این حوزه ها افزایش یابد.

آمار مبتلا شدن به اچ آی وی به علت روابط جنسی پر خطر بیشتر شده است

کاهش درصد معتادان تزریقی
به نقل از ایشان، آمارها نشان داده است درصد معتادان تزریقی کاسته شده است و با اجرای برنامه های کاهش صدمه تلاش شده اعتیاد تزریقی در معتادان را به سمت روش های مصرف کم خطرتر مثل خوراکی تغییر دهیم. از طرفی معتادان یاد گرفته اند در روابط جنسی خود از عوامل محافظت کننده استفاده نمایند و در صورت مصرف مواد مخدر به صورت تزریقی مواد را در مرکز و با استفاده از سرنگ غیرآلوده تزریق کنند به طوریکه هم اکنون در خیابان ها و پارک ها کمتر سرنگ های استفاده شده مشاهده می شود و این درحالیست که سالیان گذشته تعداد زیادی از ماموران شهرداری به علت همین سرنگ ها مبتلا به ویروس اچ آی وی شدند ولی اکنون تیم های سیار (outreach) سرنگها را جمع آوری و امحاء می کنند.
اقطار با تکیه بر انگ زدایی از بیماران مبتلا به اچ آی وی بیان نمود: جامعه باید بپذیرد که همه افراد جامعه امکان مبتلا شدن به این بیماری را دارند اما افرادی در جامعه هستند که بیشتر در معرض مبتلا شدن به بیماری عفونی سرایت پذیرند بنابراین احتیاج به کمک و توجه بیشتری دارند تا انگ و تبعیض از آنها برداشته و خدمات درمانی به آنها عرضه شود، طبیعتا در این حالت این افراد راحتتر تحت درمان قرار می گیرند و می توانند زندگی عادی و طول عمرهای بالا داشته باشند.
منبع:

1401/09/12
10:21:02
5.0 / 5
269
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس