یك مسئول دانشگاه علوم پزشكی مشهد مطرح كرد؛

زنگ خطر تغییر شیوه ابتلاء به ایدز در خراسان رضوی

زنگ خطر تغییر شیوه ابتلاء به ایدز در خراسان رضوی به گزارش آرایش عروس، مشهد ـ مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: آمار بانوان مبتلا به بیماری ایدز رو به افزایش است و تقریبا نیمی از جمعیت ابتلاء بانوان هستند.دکتر ناصر امینی همزمان با روز جهانی ایدز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: اخطار برای تغییر راه های انتقال ویروس «HIV» ایدز از راه سرنگ های آلوده، آمار افزایشی زنان مبتلاء به این ویروس به نسبت سالهای قبل نگران کننده است.
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: میزان مبتلایان سال قبل از راه سرنگ آلوده ۵۳ درصد بوده که این میزان امسال ۱۷ درصد کاسته شده است، اما میزان ابتلاء از راه روابط محافظت نشده پارسال ۳۱ درصد بوده که متأسفانه با ۴۸ درصد افزایش امسال مواجه بودیم.
وی بیان نمود: شایع ترین راه انتقال بیماری در شهر مشهد از راه سرنگ های آلوده معتادان تزریقی و روابط جنسی محافظت نشده بوده که طی بررسی های انجام شده پارسال شاهد تغییر ترتیب و اولویت راههای انتقال هستیم که این هشداری جدی است.
امینی به بازه سنی مبتلایان اشاره نمود و اظهار داشت: میانگین سنی از ۲۰ تا ۴۵ سال است که تنها حدود ۲/۹ درصد ابتلاء از راه انتقال از مادر به کودک و ۱۳ درصد علت ابتلاء افراد نامشخص است.
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: در مشهد ۵ مرکز مشاوره ی بیماری های رفتاری وجود دارد که افراد پس از رفتن به این مراکز مورد مشاوره قرار می گیرند و در صورت مثبت بودن جواب تست کاملاً به صورت محرمانه فرد به وسیله ی کد به لابراتوار معرفی می شود.
وی اظهار نمود: با عنایت به این که هیچ درمان قطعی برای بیماری HIV ایدز وجود ندارد، اما از راه تجویز دارو و مصرف سطح ویروس تا آنجایی پایین می آید که احتمال انتقال این بیماری به دیگران به صفر می رسد بنابراین پس از رجوع در صورت مثبت بودن تست به افراد راه های انتقال و حفاظت از خود و دیگران در جامعه آموزش داده می شود.
امینی در ادامه اضافه کرد: هیچ گونه مشکلی در کشور در مورد داروهای این بیماری وجود ندارد و ما از افرادی که برای تست رجوع کنند استقبال می نماییم.
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: بیشتر از ۴۰ درصد افراد سطح جامعه از ابتلاء به بیماری ایدز ناآگاه هستند.
وی اظهار داشت: با رعایت تعهد اخلاقی و پایبندی به نظام خانواده و تسهیل در امر ازدواج جوانان و فراهم کردن شرایط و استفاده از وسایل محافظت فردی تا حدود ۸۰ درصد از انتقال ویروس HIV ایدز جلوگیری می شود.
امینی همینطور ضمن اشاره به شعار سال جاری برای روز جهانی ایدز هم اظهار نمود: هر سال برای روز جهانی ایدز شعاری در نظر گرفته می شود که شعار سال جاری (برابری در دسترسی همگانی به خدمات پیشگیری و تشخیصی اچ آی وی) است.
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در انتها بیان نمود: در صورتی از انتقال بیماری جلوگیری می شود که تعداد بیشتری شناسایی و تحت درمان و مراقبت قرار بگیرند.


منبع:

1401/09/11
13:47:03
5.0 / 5
255
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس