علایم هشدار دهنده بیماری آلزایمر

علایم هشدار دهنده بیماری آلزایمر آرایش عروس: با افزایش سن تغییراتی در حافظه ایجاد می شود که طبیعی است. اما نشانه های بیماری آلزایمر چیزی بیش از فراموشی های موقتی و ساده است. افرادی که به بیماری آلزایمر گرفتار می شوند، مشکلاتی را در برقراری ارتباط، یادگیری، تفکر و استدلال تجربه می کنند. این مشکلات بر وضعیت شغلی، کارهای اجتماعی و زندگی خانوادگی فرد تاثیر می گذارد.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، بین تغییرات معمول حافظه و علایم بیماری مرز مشخص و واضحی وجود ندارد. اگر فردی گرفتار تغییراتی در عملکرد و حافظه خود شد، بهتر است به پزشک مراجعه کند و در مورد این بیماری اطلاعاتی کسب کنند. همین طور افراد مبتلا به دمانس (اختلال شناخت و حافظه) و خانواده هایشان هر چه سریعتر مورد حمایت و مراقبت قرار گیرند.
بنابر اعلام انجمن آلزیمر ایران، ۱۰ علامت هشدار که به شما کمک می نماید تا تغییراتی را که در اثر بالا رفتن سن در حافظه ایجاد می شود را از علایم بیماری آلزایمر افتراق دهید شامل موارد ذیل است:
۱ـ اختلال حافظه
اختلال حافظه، در حدی که در انجام کارهای روزانه، مشکل ایجاد شود. افراد معمولی ممکنست یک قرار ملاقات، اسم همکار و یا شماره تلفن دوستی را فراموش کنند و سپس بخاطر آورند، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر اغلب مسائل (بویژه مسائلی که بتازگی اتفاق افتاده) را فراموش می کند و هیچ گاه هم بخاطر نمی آورد.
۲ـ مشکلات در انجام کارهای عادی
فرد پر مشغله ممکنست گهگاهی حواسش پرت شود. بطورمثال هویجی را که جهت استفاده درکنار غذای اصلی پخته است، بر روی اجاق گاز جا گذارده، تا اختتام غذا هم بخاطر نیاورد، اما فرد مبتلا بتدریج توانایی پخت غذا (به شیوه سابق) را ازدست می دهد و گاهی نیز فراموش می کند که غذا خورده است.
۳ـ ضعف بیان
برای همه افراد پیش می آید که در پیدا کردن لغات مناسب گرفتار مشکل شوند. ولی فرد مبتلا به بیماری آلزایمر گاهی کلمات ساده را از یاد برده و لغات نامناسب جایگزین می کند. در نتیجه جملات او نامفهوم می شوند. اشتباهات دستوری و ناتوانی دنبال کردن یک موضوع، از دیگر نشانه ها است.
۴ـ گم کردن زمان و مکان
بطور طبیعی گاهی اوقات ممکنست افراد مواردی را از یاد ببرند. بطورمثال روزهای هفته، تاریخ روز و یا مقصدشان را فراموش کنند ولی باردیگر با تمرکز بیاد بیاورند. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکنست در خیابان راه خودرا گم کند. نداند که چگونه به آنجا رفته است و یا نتواند از آنجا راه خانه خودرا باردیگر پیدا کند.
۵ـ ضعف یا کاهش قضاوت
ممکنست فرد مبتلا به بیماری عفونی مراجعه به پزشک را به تعویق اندازد، ولی بالاخره این کار را انجام می دهد. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر نه مشکلاتش را درک می کند و نه مراجعه به پزشک را ضروری می داند. همین طور اختلال در تصمیم گیری های ساده (مانند پوشیدن لباس های زمستانی در گرمای تابستان) از دیگر علایم هشدار دهنده است.
۶ـ مشکلات در تفکر ذهنی
گاه و بی گاه ممکنست افراد رسیدگی به حساب های مالی شان را مشکل بدانند. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر به تدریج ارقام را فراموش می کند و نمی داند با آنها چکار کند.
۷ـ جابجا گذاشتن اجسام
هر کسی ممکنست که موقتا کلید یا کیف پولش را سر جایش نگذارد. ولی فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکنست اجسام را در جاهای نامربوط بگذارد. بطورمثال گذاشتن اتو در فریزر و یا ساعت مچی در قندان و...
۸ـ تغییرات در حالات و رفتار
همه ممکنست گهگاهی غمگین و یا بد خلق باشند. اما در فرد مبتلا به بیماری آلزایمر خُلق بیمار می تواند سریعاً تغییر کند. حتی وی بدون هیچ دلیل، آرامشش به اشک و خشم تبدیل گردد.
۹ـ اختلال در درک تصاویر و تشخیص اندازه و فاصله آن ها
۱۰ـ از دست دادن انگیزه
بطور طبیعی افراد گاهی از کارِ خانه، کارهای شغلی و یا وظایف اجتماعی خسته می شوند. ولی در نهایت و بعد از کمی استراحت باردیگر انگیزه های خودرا باز می یابند. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکنست نسبت به وقایع و رویدادهای محیط زندگی و خانواده اش کاملا بی تفاوت به نظر آید.
سایر علایم رفتاری هشدار دهنده نیز شامل موارد زیر است:
- عدم توجه به طرز لباس پوشیدن و نظافت شخصی
- عدم توجه بیمار به نتیجه کار خود
- مشکوک شدن بی خود نسبت به اطرافیان
- عصبانی شدن و پرخاشگری ناگهانی و بی خود که قبلاً سابقه نداشته است.
- روی آوردن به الکل، موادمخدر یا سیگار و یا بالا بردن بی رویه مصرف آنها
- ناگهان و بدون دلیل گوشه گیری و کناره جویی کردن
- کاهش رفت و آمد و مصاحبت با دوستان
- تمایل بیشتر برای صحبت راجع به گذشته های دور بجای وقایع اخیر
- تغییر در الگوی خواب مانند دیر بیدار شدن هنگام بامداد یا خوابیدن وسط روز
- افزایش تعداد حوادث در منزل، مانند سوزاندن غذا، روشن گذاشتن گاز، اطو و...
- غیرمنطقی شدن تفکر
- تصادف های بیش از اندازه با اتومبیل
- نماز خواندن بدون وضو، بدون حجاب، بدون توجه به قبله، یا فراموش کردن تعداد رکعت ها
- عدم رعایت آداب اجتماعی و هرگونه تغییر جدی در عادات و رفتارهای سابق
منبع:

1401/06/31
18:04:59
5.0 / 5
151
تگهای خبر: آرامش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس