در گفت وگو با آرایش عروس تشریح شد

ایران در راه قله موج هفتم کرونا

ایران در راه قله موج هفتم کرونا عضو کمیته ی علمی کشوری مقابله با کرونا ضمن اشاره به آخرین شرایط موج هفتم این بیماری در کشور، درباره سویه جدید شناسایی شده، اظهار داشت: علیرغم این که سرایت پذیری سویه هندی BA۲.۷۵ حدود ۱.۵ یا ۲ برابر بیشتر از BA۴ و BA۵ است، اما مرگ و میر در این زیرسویه با سایر زیرسویه ها تفاوتی نداشته؛ بر این اساس هنوز BA۲.۷۵ بعنوان سویه نگران کننده در نظر گرفته نمی گردد.


دکتر مجید مختاری در گفتگو با ایسنا، با تکیه بر این که سویه غالب کرونا در ایران همچنان BA۴ و BA۵ است، اظهار داشت: خوشبختانه هنوز سویه هندی BA۲.۷۵ در ایران مشاهده نشده است. البته روند منحنی موارد مبتلا شدن به سمت بالا است ولی هنوز روندی مانند آنچه که در گذشته تجربه کردیم رخ نداده و آمار ابتلاها به بالای ۱۰ هزار نفر در روز نرسیده است.
احتمال افزایش مرگ ومیرهای کرونایی؛ ۲هفته دیگروی اضافه کرد: البته از سوی دیگر مرگ و میر کرونایی نسبت به چند هفته قبل افزایش داشته است و با افزایش موارد ابتلای روزانه بعد از دو هفته آمار فوتی ها هم امکان دارد تغییر کند.
او با اشاره به اینکه در مجموع میزان مرگ و میر در مبتلا شدن به سویه BA۴ و BA۵ نسبت به دلتا بسیار پایین تر است، بیان نمود: خوشبختانه علیرغم سرایت پذیری بالای این سویه جدید اما با افزایش بارز مرگ و میر مواجه نبودیم و شرایط تحت کنترل بوده است. امیدواریم با رعایت بیشتر پروتکلهای بهداشتی، حفظ فاصله گذاری فیزیکی و عدم تردد غیر ضروری، کاهش موارد مبتلا شدن را شاهد باشیم.
جزئیاتی از سویه جدید کرونا در هندوی درباره سویه BA۲.۷۵، توضیح داد: این سویه از کرونا برخواسته از هند است و به سرعت بعد از ایالت های متفاوت هند، چندین ایالت آمریکا و بخش هایی از اروپا را درگیر کرد. هنوز مطالعات گسترده ای از سویه هندی BA۲.۷۵ در دست نیست اما بر مبنای گزارشات از کشورهایی که درگیر این سویه شده اند، مشخص شده است که علیرغم این که سرایت پذیری سویه هندی BA۲.۷۵ حدود ۱.۵ یا ۲ برابر بیشتر از BA۴ و BA۵ است، اما مرگ و میر در این زیرسویه با سایر زیرسویه ها تفاوتی نداشته است. بر این اساس هنوز BA۲.۷۵ بعنوان سویه نگران کننده در نظر گرفته نمی گردد و سازمان بهداشت جهانی درحال رصد آن است؛ ازاین رو فعلاً نباید ترس و ارعابی از این سویه وجود داشته باشد.
چه زمانی به قله موج هفتم می رسیم؟عضو کمیته ی علمی کرونا درباره روند سپری شدن موج هفتم کرونا در کشور و زمان رسیدن به قله موج، خاطرنشان کرد: پیشبینی این پیک ها دشوار می باشد و امکان بروز اشتباه در پیشبینی وجود دارد؛ چونکه متغیر مهمی مانند رفتار اجتماعی هم وجود دارد. با آزاد شدن ترددها، مسافرت ها، مراسمات مختلف، کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی و... روند مبتلا شدن افزایشی می شود ولی اگر مراعات اجتماعی صورت گیرد میتوان شرایط را تاحدودی کنترل کرد. در مورد زمان قرار گرفتن در قله این موج، دو تا سه هفته آینده که از برخی مناسبت های مهم گذر کرده باشیم، بهتر میتوان صحبت کرد.
آمار پایین واکسیناسیون اولیه گروه سنی زیر ۱۸ سالاو در مورد تزریق دزهای یادآور واکسن کرونا در گروه سنی زیر ۱۸ سال، اظهار نمود: هم اکنون در این حوزه تصمیم گیری تازه ای صورت نگرفته است اما در گروه سنی زیر ۱۸ سال حتی برای انجام واکسیناسیون اولیه ( دو دز واکسن) هم عقب هستیم. دز یادآور برای این گروه سنی بخصوص دز چهارم در گروهی از افراد کمتر از ۱۸ سال ضروریست که گرفتار بیماری های زمینه ای عمده یا نقص سیستم ایمنی باشند.
آمار جهانی بالای مرگ و میر در سالمندان واکسن نزدهمختاری درباره عمده مبتلایان به دو زیرسویه BA۴ و BA۵، اظهار داشت: این سویه گرایش بیشتری به سمت جوانان دارد. افراد مسنی که درگیر می شوند در خطر بستری در بیمارستان بخصوص بخش های ویژه هستند ولی افرادی از این گروه که واکسینه شده اند بخصوص کسانی که دز ۳ و ۴ را دریافت نمودند آمار کمتری از مبتلایان را به خود اختصاص می دهند و این درحالی است که مرگ و میر هم در این گروه افراد کاهش داشته است. باید به یاد داشته باشیم که ۸۰ درصد فوت شدگان کرونا در جهان در ارتباط با افراد بالای ۶۵ سالی است که واکسن تزریق نکرده اند.
لزوم قرنطینه ۵ روزه در مبتلایان جدیداو در پاسخ به این سؤال که افراد چه مدت بعد از مبتلا شدن به کرونا دیگر ناقل بیماری نیستند و می توانند از قرنطینه خارج شوند؟، بیان نمود: اغلب علایم بیماری در سویه جدید در سه روز اول بروز پیدا می کند و شدت علایم از روز چهارم آغاز به کاهش می کند. دور بودن از محیط کار و قرنطینه وابسته به از بین رفتن علایم آن هم بدون استفاده از دارو است. به صورت کلی تا ۵ روز قرنطینه سفارش می شود.
علائم کرونا در مبتلایان به BA۴ و BA۵وی اضافه کرد: عمده علایم مبتلا شدن به زیرسویه های BA۴ و BA۵ شامل سردرد، آبریزش بینی، عطسه، سوزش گلو، سرفه خشک، گرفتگی یا درد در قفسه سینه، تنگی نفس مختصر، درگیری سیستم گوارش و اسهال و استفراغ، تب (که چندان بارز نیست)، خستگی مفرط و دردهای ماهیچه ای است. در مبتلا شدن به این زیرسویه برخلاف سایر سویه ها، درگیری و از بین رفتن حس بویایی و چشایی بسیار کمتر است.
او با تکیه بر اینکه هنوز از پاندمی کرونا خارج نشده ایم، اظهار نمود: تمام تعاریف پاندمی (همه گیری جهانی) وجود دارد و این که بخواهیم گرفتار عادی انگاری شویم بسیار خطرناک می باشد. هنوز بسیاری از کشورها آمارهای بالایی دارند و مسافرت ها هم انجام می شود. از مردم می خواهم تمام رعایت ها را انجام دهند، استفاده از ماسک همچنان در محیط های بسته و فاقد تهویه بسیار ضروریست.1401/05/19
11:50:19
5.0 / 5
212
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , بینی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس