رییس مركز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اعلام كرد

نشانه های مبتلا شدن به آبله میمون

نشانه های مبتلا شدن به آبله میمون به گزارش آرایش عروس رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تکیه بر اینکه ویروس آبله میمونی فرم های ژنتیکی مختلف دارد که بسته به نوع آن می تواند کشنده باشد، اظهار داشت: خوشبختانه گونه ای که هم اکنون بیشترین شیوع را دارد، ملایم بوده و مرگی از آن گزارش نشده است.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا ناجی ضمن اشاره به انتشار اخباری در خصوص شیوع آبله میمون، اظهار نمود: در بریتانیا، پرتغال، اسپانیا و سایر کشورهای اروپایی شیوع این بیماری گزارش شده است.
وی اضافه کرد: تابحال ۶۸ مورد مرگ مشکوک همچون ۸ مورد در انگلستان، ۲۰ مورد در پرتغال، هفت مورد در اسپانیا، ۱۳ مورد در کانادا و هم یک مورد در ایالات متحده گزارش شده است و نکته اینجا است که سرنخ هایی وجود ندارد که این افراد از کجا به ویروس آبله میمون مبتلا شده اند.
به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این نگرانی وجود دارد که ویروس امکان دارد به صورت وسیع و خاموش در جامعه و احیانا از راه یک مسیر جدید انتقال منتشر شود.
آبله میمون یک عفونت ویروسی نادر و شبیه به آبله انسانناجی ضمن اشاره به اینکه آبله میمون یک عفونت ویروسی نادر و شبیه به آبله انسان است، تصریح کرد: این بیماری نخستین بار در سال ۱۳۵۸ در میمون هایی که برای تحقیق نگهداری می شدند کشف شد و نخستین مورد آبله میمون هم در انسان در سال ۱۹۷۰ شناسایی شده است.
وی با بیان اینکه در گذشته این بیماری معمولاً به غرب و مرکز آفریقا تعلق داشت، اظهار داشت: معمولاً موارد بیماری در سایر مکان های جغرافیایی با سفر به آفریقا مرتبط بود.
آبله میمون چطور پخش می شود؟ این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه آبله میمون می تواند از راه گاز گرفتن حیوان آلوده، تماس با خون، مایعات بدن یا زخم و ضایعات آن منتقل شود، افزود: تصور می شود که توسط جوندگانی مانند موش و سنجاب هم پخش شود.
وی افزود: امکان دارد با خوردن گوشت حیوان آلوده که به درستی پخته نشده است به این بیماری مبتلا شوید به این شکل که انتقال بین انسان ها بیشتر از راه قطرات تنفسی بزرگ صورت می گیرد.
او تصریح کرد: از آنجاییکه قطرات تنفسی بزرگ نمی توانند فاصله بسیاری را طی کنند، تماس چهره به چهره و نزدیک و طولانی مدت می تواند سبب انتقال این ویروس شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ضمن اشاره به اینکه ویروس آبله میمون می تواند از راه مایعات بدن و تماس غیرمستقیم با مواد ضایعه وارد بدن شود، تصریح کرد: مقامات بهداشتی اخطار داده اند که بعضی از موارد عفونت می تواند از راه تماس جنسی هم منتقل شود.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی افزود: سازمان جهانی بهداشت اعلام نموده خیلی از موارد گزارش شده افرادی هستند که بعنوان همجنسگرا یا دوجنس گرا شناخته شده اند.
نشانه های مبتلا شدن به آبله میمون را بشناسیدعضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نشانه های مبتلا شدن به این بیماری اشاره نمود و اضافه کرد: این بیماری در انسان سبب تب، بدن درد، بزرگ شدن غدد لنفاوی و در نهایت آبله یا تاول های دردناک پر از مایع روی صورت، دست ها و پاها می شود.
وی ضمن اشاره به اینکه طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت دوره کمون (فاصله از عفونت تا شروع علایم) آبله میمون معمولاً از شش تا ۱۳ روز است، افزود: حتی این دوره می تواند از ۵ تا ۲۱ روز هم ادامه داشته باشد.
وی با تکیه بر اینکه یکی از انواع ویروس آبله میمون می تواند کشنده باشد، تصریح کرد: خوشبختانه گونه ای که هم اکنون در انگلستان شیوع پیدا کرده ملایم است و مرگ و میری از آن گزارش نشده است.
درمان خاصی برای آبله میمون وجود ندارداستاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه بیماری بین دو تا تا چهار هفته برطرف می شود، اظهار نمود: در حال حاضر درمان خاصی برای آبله میمون وجود ندارد و بیماران باید در یک بیمارستان تخصصی بستری شوند تا عفونت گسترش نیافته و درمان های علامتی صورت گیرد.
وی با بیان اینکه ویروس آبله میمون قابل کنترل است و میتوان از شیوع آن جلوگیری کرد، اضافه کرد: واکسن آبله سیدوفوویر و گلوبولین ایمنی واکسینیا می تواند از شیوع این بیماری پیشگیری کند.
ناجی افزود: مرکز مبارزه با بیماری های آمریکا با عنایت به اطلاعات موجود درباره مزایا و خطرات واکسیناسیون آبله و استفاده از دارو برای جلوگیری از مدیریت آبله میمون و سایر عفونت های ارتوپاکس ویروس دستورالعمل هایی دارد.
آبله میمون خویشاوندی نزدیکی با ویروس ایجاد کننده آبله داردوی ضمن اشاره به اینکه یکی از واکسن های موجود برای آبله میمون JYNNEOSTM با نام Imvanex یا Imvamune شناخته می شود، تصریح کرد: این واکسن ها برای جلوگیری از آبله میمون و آبله در ایالات متحده مجوز دریافت کرده اند و از آنجاییکه ویروس آبله میمون خویشاوندی نزدیکی با ویروس ایجاد کننده آبله دارد، واکسن آبله هم می تواند افراد را از مبتلا شدن به آبله میمون محافظت کند.
به گفته این استاد ویروس شناسی، اطلاعات به دست آمده از کشور آفریقا نشان داده است که واکسن آبله حداقل ۸۵ درصد در جلوگیری از آبله میمون اثربخشی دارد.
او تصریح کرد: کارشناسان اعتقاد دارند که واکسیناسیون بعد از در معرض قرار گرفتن آبله میمونی امکان دارد به جلوگیری از بیماری یا کاهش شدت آن کمک نماید.
وی افزود: واکسن ACAM۲۰۰۰ هم که حاوی ویروس زنده واکسینیا است، مجوز ایمن سازی در افرادی را دارد که حداقل ۱۸ سال سن دارند و در معرض خطر مبتلا شدن به عفونت آبله هستند و درصورتیکه این واکسن به صورت گسترده استفاده گردد می تواند در افرادی که در معرض آبله میمون قرار دارند محافظت ایجاد نماید.
ناجی با بیان اینکه واکسن آبله هم اکنون در دسترس عموم نیست، اظهار داشت: در صورت ادامه شیوع بیشتر آبله میمون امکان دارد دستورالعمل هایی تدوین شود تا مشخص نماییم چه افرادی را باید در مقابل این ویروس واکسینه نماییم.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی در خاتمه تصریح کرد: مطالعات در گذشته حاکی از این مهم می باشد که واکسن های آبله ای که در گذشته تزریق شده می تواند تا ۸۵ درصد از مبتلا شدن به آبله میمون مصونیت ایجاد نماید ولی نکته اینجا است که هم اکنون با مررو زمان و نوع ویروس جدید اینکه مصونیت به چه میزان است هنوز مشخص نشده و این مورد توسط محققان درحال آزمایش و بررسی است.
منبع:

1401/02/31
13:37:19
5.0 / 5
180
تگهای خبر: بدن , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس