در نشست خبری مطرح شد؛

برنامه های وزارت بهداشت برای افزایش جمعیت

برنامه های وزارت بهداشت برای افزایش جمعیت به گزارش آرایش عروس معاونان بهداشت و درمان وزارت بهداشت، به تشریح برنامه های این وزارت خانه در جهت اجرای قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت پرداختند.


به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر، در نشست خبری که روز چهارشنبه برگزار شد، معاونان بهداشت و درمان وزارت بهداشت، به تشریح برنامه های قرارگاه پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت که در وزارت بهداشت تشکیل شده است، پرداختند.
در ابتدا کمال حیدری معاون بهداشت وزارت بهداشت درمورد اجرای قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت اظهار داشت: ۶۰ درصد از این قانون بر عهده وزارت بهداشت گذاشته شده که ۲۵ درصد از آن هم در ارتباط با معاونت بهداشت است که بر مبنای آن برنامه هایی را برای اجرا در نظر گرفته است. وی تصریح کرد: یکی از دغدغه های جدی نظام وظیفه جمعیت است و با توجه به این که میزان رشد جمعیت و فرزندآوری پایین است سال جاری وزارت بهداشت به صورت ویژه به این مورد پرداخته و ستاد ملی جمعیت هم این مورد را در دستور کار خود قرار داده است. معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: همینطور از آذرماه قرارگاهی در این خصوص تشکیل شده و برنامه هایی را هم برای اجرا در نظر گرفته ایم با. به نقل از ایشان، پیشگیری و تشخیص زودرس ناباروری آموزش های قبل از ازدواج پشتیبانی از مادران آبستن و شیرده بی بضاعت و صاحب فرزند تسهیلات خدمات زایمان در ترویج زایمان طبیعی همچون برنامه هایی است که در نظر گرفته شده است. حیدری ضمن اشاره به این که متأسفانه بحث جمعیت به مقوله فرهنگی تبدیل گشته است اظهار داشت: بعضی از جوانان به اهمیت فرزندآوری و امنیت روانی و فرهنگی آن توجه نمی کنند و بعنوان یک ارزش کمرنگ شده است و امیدواریم بتوانیم با آن با اجرای برنامه هایی در این حوزه موفق شویم. وی در مورد تسهیلات برای تشویق خانواده ها به فرزند آوری اظهار داشت: در قانون پشتیبانی از خانواده در جهت پشتیبانی از زوج های جوان برنامه های و تسهیلات در نظر گرفته شده که بر مبنای آزمون وسع خانواده هایی که بضاعت ندارند مورد حمایت قرار می گیر. معاون بهداشت وزارت بهداشت عنوان کرد: نخستین سال است که این تحصیلات در قانون عنوان شده و در جهت پویایی اجرای برنامه ها اقدامات لازم انجام می شود اجرای این قانون به مدت هفت سال در نظر گرفته شده است. حیدری ضمن اشاره به این که پس از چهار دهه نظام شبکه توفیقاتش را در حوزه سلامت نشان داد اظهار داشت: متأسفانه یکی دو دهه بود که نظام شبکه گرفتار بی مهری شده بود و به تدریج گرفتار اضمحلال و کاستی هایی از نظر فضای فیزیکی، نیروی انسانی و… شده بود. وزارت بهداشت قرارگاهی برای تقویت نظام شبکه ایجاد کرد و برنامه هایی را برای این تقویت تدوین کرده ایم. وی ادامه داد: امیدواریم بودجه ها تأمین شوند و زودتر بتوانیم این اقدامات را آغاز نماییم. معاون وزارت بهداشت اظهار داشت: در دوره کرونا برخلاف تصور میزان فرزندآوری بیشتر شد البته نمی توان به مبحث استناد کرد و شاید یک روند موقت بوده است و امیدواریم که استمرار یابد. در عین حال در دوران کرونا ثبت ازدواج هم بیشتر شد که امیدواریم ادامه یابد. امیدوارم با تسهیلاتی در حوزه آموزش، اشتغال و … دیده شده که اعتبار آن دیده شده و حتی تحقق یافته است، بتوانیم این مورد را پیش بریم. حیدری با تکیه بر این که مبحث تک فرزندی دغدغه اصلی ما است اضافه کرد: باتوجه به این که فرصت زمانی برای حاملگی کم است، باید بتوانیم از این فرصت بهترین استفاده را ببریم. باتوجه به این که سن ازدواج هم مقداری بالا رفته است امیدوارم بتوانیم این را پوشش دهیم. بیشترین تمرکز و تاکیدمان در استان هایی است که TFR شأن (نرخ کلی باروری) پایین است. متأسفانه این استان ها با حد جانشینی فاصله دارند و باید تلاش کنند تا در مباحث فرهنگی، مشاوره دادن و… اقدام نمایند تا بتوان این خلاء را جبران کرد. وی اظهار داشت: پژوهشی از چند سال قبل نشان داد که بحث اقتصادی رتبه پنجم را در عدم فرزندآوری داشت و مباحث فرهنگی نقش مهم تری دارد.

1401/02/22
12:36:56
5.0 / 5
106
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس