عفونت های تركیبی سویه های رسمی نیستند

اختلاف نظرها بر سر دلتاکرون

اختلاف نظرها بر سر دلتاکرون اظهارنظر ˮتام پیکوکˮ، ویروس شناس در رسانه های اجتماعی درباره کشف اخیر یک متخصص اهل قبرس که مدعی پیدا کردن سویه ˮدلتاکرونˮ است، بحث برانگیز شده و این ویروس شناس معتقد می باشد که این عفونت نوترکیب احیانا ناشی از یک سویه واقعی نیست و می تواند نتیجه آلودگی آزمایشگاهی باشد.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش ها بتازگی یک محقق حوزه پزشکی در قبرس نوعی از ابتلای دوگانه به کروناویروس را کشف کرده که تلفیقی از سویه دلتا و اُمیکرون است و آنرا "دلتاکرون" نامیده است.
در شرایطی که جهان درگیر مقابله با سویه اُمیکرون است، گزارش های مربوط به کشف نوع ظاهرا جدیدی از این عفونت، نگرانی بیشتری به همراه آورده و در صورتیکه دلتاکرون در رسانه های اجتماعی "تِرِند" شد اما خیلی از متخصصان معتقد هستند که این، یک سویه واقعی نیست.
با این حال، این محقق قبرسی از یافته خود دفاع کرده و در اطلاعیه ای که به بلومبرگ ایمیل شده به نقل از وی آمده است: مواردی که شناسایی شده نشان دهنده فشار تکاملی بر نسخه ویروسی اولیه برای بروز این جهش هاست و نه نتیجه یک عفونت ترکیبی منفرد.

آنچه تا حالا درباره دلتاکرون می دانیم
۱."لئوندیوس کوستریکیس"، استاد علوم زیستی دانشگاه قبرس، این نسخه ویروسی را «دلتاکرون» نامید. گزارش ها حاکی از آنست که این نسخه ویروسی دارای ردپاهای ژنتیکی شبیه به اُمیکرون در ژنوم دلتا است.
۲. بلومبرگ گزارش داد که تا حالا ۲۵ مورد مبتلاشدن به دلتاکرون پیدا شده و اطلاعات بیشتر در مورد این نسخه ویروسی یا موارد ابتلای به آن هنوز ناشناخته است.
۳. کوستریکیس در مصاحبه ای اظهار داشت: در آینده خواهیم دید که آیا این نسخه بیماری زا یا مسری تر است یا این که سویه غالب خواهد شد.
۴. توالی یابی از این ۲۵ مورد مبتلاشدن به دلتاکرون در هفت ژانویه به پایگاه بین المللی موسوم به GISAID که تغییرات ویروس را ردیابی می کند، ارسال شده است.
۵. همین طور "توم پی کوکِ" ویروس شناس در شبکه اجتماعی گفته است که دلتاکرون ممکنست یک نسخه واقعی نباشد اما احیانا نتیجه آلودگی است. در حقیقت وقتی نسخه های جدید از ویروس در آزمایشگاه توالی یابی می شوند بروز آلودگی در آنها بعید نیست یعنی مقادیر بسیار ریز و جزئی از مایعات که ممکنست در آزمایشات دیده شوند. به طور معمول این توالی یابی ها با آلودگی های بسیار اندک و جزئی قرار نیست بوسیله رسانه های اصلی (و بعنوان یک سویه جدید)، منعکس شوند.
وی همین طور نوشت: عفونت های نوترکیب اساسا ارزش توجه کردن را دارند و اساسا در نهایت پیدا خواهند شد، بااینکه این نمونه خاص به احتمال خیلی زیاد آلودگی است.
۶. از طرف دیگر "اریک توپول" پزشک دانشمند دیگری، دلتاکرون را بجای یک سویه، وضعیتی "ترسناک" توصیف کرد.
وی در توییتی نوشت: این نسخه فرعی جدید و "ترسناک" حتی یک سویه واقعی نیست اما خیلی از مردم را بی جهت می ترساند.
۷. با این وجود کوستریکیس، محقق قبرسی می گوید: عفونت دلتاکرون در میان بیماران کووید-۱۹ بستری شده بیشتر از بیماران غیر بستری است که فرضیه آلودگی را رد می کند. علاوه بر این، نمونه ها در چندین روش توالی یابی در بیش از یک کشور ارزیابی شده اند.
کوسترریکیس اظهار داشت: این یافته ها اظهارات غیرمستند در خصوص این که دلتاکرون نتیجه یک خطای فنی است را رد می کند.

دلمیکرون و دلتاکرون سویه های رسمی تاییدشده نیستند
به نوشته روزنامه هندوستان تایمز، در عین حال باید توجه داشت که دلتاکرون هیچ نام رسمی نیست.
پیش از این نیز، کلمه دلمیکرون برای نشان دادن عفونت های ترکیبی کوویدی ناشی از دو سویه دلتا و امیکرون رایج شد.
اینها هیچ یک اسامی رسمی ارائه شده از طرف سازمان جهانی بهداشت نیستند و حتی گونه های رسمی تایید شده هم نیستند.1400/10/20
23:58:59
5.0 / 5
296
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس