گفتگوی مهر با معاون بهداشت وزارت بهداشت؛

واکسن کرونا پولی نخواهد شد

واکسن کرونا پولی نخواهد شد به گزارش آرایش عروس معاون بهداشت وزارت بهداشت، ضمن رد پولی شدن واکسن کرونا، اظهار داشت: با اهتمام دولت، واکسن کرونا در دوز سوم هم برای مردم رایگان خواهد بود.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر، کمال حیدری که جایگزین علیرضا رئیسی در معاونت بهداشت وزارت بهداشت شده است، در نخستین گفتگوی تفصیلی با خبرنگار مهر، به مهم ترین مسائل مبتلابه حوزه بهداشت پرداخت.
در بخش نخست گفتگو با معاون بهداشت وزارت بهداشت، به طرح سوالات کرونائی پرداختیم.
حیدری در پاسخ به این پرسش که چرا ادعای علیرضا رئیسی معاون بهداشت سابق وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص این که در آبان آمار روزانه مرگ های کرونائی به زیر ۵۰ نفر می رسد، محقق نشد، اظهار داشت: صحبت های دکتر رئیسی دور از انتظار نبود، اما واقعیت این است که رفتار ویروس، رفتار عجیبی است.
وی افزود: سویه های مختلف و قدرت بیماری زایی ویروس و همچنین، فقط موضوع مهار ویروس با واکسیناسیون نیست. بلکه بر می گردد به بسیاری از مسائل فردی، مثل استفاده از ماسک، رعایت بهداشت فردی و…، که می تواند ما را در کنترل بیماری کمک نماید. البته الان شرایط نسبت به چند ماه قبل خیلی بهتر شده اما متأسفانه میزان رعایت پروتکل ها خیلی پایین آمده و در عین حال، شاهد بازگشایی ها هستیم که می تواند ما را نسبت به وضعیت بیماری نگران کند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش که آیا مرگ و میرهای روزانه از بخش های آی سی یو و مربوط به بیمارانی است که در پیک پنجم بستری شده اند یا خیر، اضافه کرد: بله، برای اینکه فاصله دو هفته ای بین بستری و مرگ و میر وجود دارد. البته شدت مرگ و میر پایین آمده است.

حیدری در واکنش به اجرای طرح هوشمند محدودیت ها، اظهار داشت: بنده به شدت نگران شرایط حال حاضر هستم و این مساله فقط نظر شخصی است که نسبت به بازگشایی ها نگران هستم و همراهی زیادی در رعایت پروتکل ها وجود ندارد. زیرا، انتظار داریم حالا که وضعیت بهتر شده و میزان ابتلاء و بستری ها و مرگ و میرها کمتر شده است، همگان نسبت به رعایت پروتکل ها و دستورالعمل جدی باشند.
بنده به شدت نگران شرایط حال حاضر هستم و این مساله فقط نظر شخصی است که نسبت به بازگشایی ها نگران هستم و همراهی زیادی در رعایت پروتکل ها وجود ندارد وی با اشاره به بازگشایی مدارس، افزود: اگر مقرر است پروتکل ها رعایت نشود و همه دستگاهها پای کار نیایند، نمی توان امیدوار بود شرایط کرونائی کشور بهتر شود. اگر واقعاً نظارت نکنیم و دستورالعمل ها را جدی نگیریم، هر آن ممکنست شرایط بدی را تجربه نماییم.
حیدری با طرح این نکته که باید یاد بگیریم با کرونا زندگی نماییم، در پاسخ به این پرسش که آیا نگرانی و دغدغه خودرا در ستاد ملی کرونا مطرح کرده اید، اظهار داشت: ما در همه جلسات ستاد ملی کرونا، یکی از وظایفی که داریم، طرح مباحث پیشگیری و احتمالات است و همین طور ارائه راهبردهایی است که در کمیته علمی کشوری مقابله با کووید ۱۹ بازگو می شود. بنابراین، به صراحت گزارش این نگرانی را به ستاد ملی کرونا ارایه داده ایم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، مسئولیت رعایت پروتکل ها در مدارس را مسئول آموزشگاه دانست و اضافه کرد: کلاس ها باید با حداقل ظرفیت و رعایت پروتکل ها شامل تهویه، ماسک و…، تشکیل گردد. وظیفه اصلی رعایت پروتکل ها با وزارت آموزش و پرورش است، ما هم نظارت عالی داریم و اگر تخلفی صورت بگیرد، برخورد خواهد شد. در حقیقت، مدارس باید با اطلاع رسانی به بازرسان بهداشتی ما نسبت به حضور دانش آموزان در کلاس های درس اقدام نمایند.
وی در رابطه با حضور تماشاگران فوتبال در ورزشگاه ها و کنترل هایی که می بایست صورت بگیرد، اظهار داشت: وزارت بهداشت، برای صدور مجوز بلیت فروشی برای ۳۰ درصد ظرفیت ورزشگاه آزادی، شرایطی را تعیین کرده است که در صورت رعایت آنها، می توانند بلیت فروشی کنند.

حیدری با عنوان این مطلب که فروش بلیت فقط برای کسانی است که دو هفته از تزریق دوز دوم واکسن آنها گذشته باشد، اضافه کرد: مسئولان ورزشگاه آزادی می بایست نسبت به رعایت پروتکل ها شامل این که تماشاگران ماسک زده باشند، فاصله گذاری رعایت شده باشد و ورود و خروج تماشاگران نیز کنترل شود.
وی افزود: اگر مقرر است ظرفیت حضور تماشاگران افزایش یابد، بایستی شرایط مناسبی را به لحاظ رعایت پروتکل ها فراهم نماییم و این در حیطه مسئولیت دوستان در ورزشگاه آزادی است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: باید ببینیم برای دیدارهای بعدی چه شرایطی در ورزشگاه آزادی فراهم خواهد شد و سپس برای ادامه حضور تماشاگران تصمیم بگیریم. زیرا، سلامت مردم برای ما مهم تر از تماشای مسابقات است.
حضور تماشاگران درحال حاضر برای ورزشگاه های روباز است و حضور تماشاگر در سالن های سرپوشیده و مسقف، ممنوعست حیدری با عنوان این مطلب که ما همچنان نگران موج جدید بیماری هستیم، اشاره کرد: حضور تماشاگران درحال حاضر برای ورزشگاه های روباز است و حضور تماشاگر در سالن های سرپوشیده و مسقف، ممنوعست.
وی در رابطه با پیک جدید کرونا، اظهار داشت: درحال حاضر در وضعیت موج ششم نیستیم، اما همیشه با یک تأخیر زمانی، پس از کشورهای دیگر شاهد موج جدید بوده ایم. الان باتوجه به انجام برنامه واکسیناسیون در کشور، نشان میدهد که ظاهراً ایمنی فراهم گشته است. اما، بمحض این که سویه جدیدی وارد شود به سرعت شایع می شود و لطمه می بینیم. باید بدانیم ویروس یک موجود زنده است و برای بقای خودش دست از تلاش بر نمی دارد. از همین رو، ما نگران نوجوانان و جوانانی هستیم که درگیر بیماری نشده اند و باید با احتیاط جلو برویم. من نگران گستره تجمع در مدارس هستم که اگر کوتاهی نماییم، از همین جا ضربه خواهیم خورد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت درباب این که چرا پیک پنجم اینقدر سنگین و تلخ بود، اضافه کرد: شاید اگر واکسیناسیون زودتر اتفاق می افتاد، لطمه های پیک پنجم کمتر بود. زیرا، واکسیناسیون در دل پیک پنجم سرعت گرفت. از جانب دیگر، رعایت پروتکل ها به شدت نزول کرده بود و دلیل آن نیز، کاهش تاب آوری مردم بوده است.
آنچه در کشورهای اطراف ما دیده می شود، سویه جدیدی نیست. اما در کشورهای اروپایی حدود یک ماه است که شاهد روند افزایشی کرونا هستیم وی در پاسخ به این پرسش که آیا کشورهای اطراف ایران درگیر سویه های جدید شده اند یا خیر، گفت: آنچه در کشورهای اطراف ما دیده می شود، سویه جدیدی نیست. اما در کشورهای اروپایی حدود یک ماه است که شاهد روند افزایشی کرونا هستیم که امیدواریم همان جا مهار شود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت با عنوان این مطلب که ۱۸ درصد از جمعیت هدف کشور هنوز واکسن نزده اند، اضافه کرد: مطالعات نشان داده است که واکسیناسیون، تا ۹۰ درصد از میزان بستری ها و تا ۸۵ درصد از میزان مرگ و میر کم می کند. از ین جهت، لازم است حالا که کمبود واکسن نداریم، هموطنانی که هنوز واکسن نزده اند، نسبت به تزریق واکسن اقدام نمایند.
وی اظهار داشت: ضمن این که برنامه وزارت بهداشت برای تزریق دوز سوم واکسن نیز از مدتی پیش در کشور شروع شده و کادر بهداشت و درمان و بیماران خاص و همین طور افراد بالای ۶۰ سال در اولویت دریافت دوز سوم واکسن هستند.

حیدری درباب این که دوز سوم با واکسن های تولید داخل صورت خواهد گرفت یا واکسن های تولید داخل، اظهار داشت: درحال حاضر مشکلی به لحاظ تامین واکسن وجود ندارد و نگرانی ما کسانی هستند که هنوز دوز اول را نزده اند. اما، این که برای دوز سوم بخواهیم از واکسن های تولید داخل یا وارداتی استفاده نمائیم، بستگی به شرایط افراد دارد.
هیچ بحثی پیرامون پولی شدن واکسن کرونا برای دوز سوم مطرح نیست و همچنان برای مردم رایگان خواهد بود وی ضمن رد پولی شدن واکسن در دوز سوم تزریق، اضافه کرد: باتوجه به اهتمام دولت، هیچ بحثی پیرامون پولی شدن واکسن کرونا برای دوز سوم مطرح نیست و همچنان برای مردم رایگان خواهد بود. هزینه های تولید واکسن در داخل کشور نیز توسط دولت پرداخت می شود و پولی از مردم دریافت نمی گردد.
حیدری در پاسخ به این پرسش که آیا قرار نیست پس از رفتن آقای رئیسی از وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا، این ستاد سخنگو داشته باشد، اظهار داشت: این مساله را ستاد باید مشخص نماید. صحبتی از طرف وزیر بهداشت مطرح نشده و اطلاع رسانی ها توسط ستاد ملی کرونا صورت می گیرد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت اشاره کرد: سفارش من به هموطنانی که هنوز واکسن نزده اند، این است که اصلاً نگران نباشند و این مساله شامل واکسن های تولید داخل نیز می شود.


منبع:

1400/09/07
13:14:38
5.0 / 5
234
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , بینی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس