معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان:

بیماری های ناشی از پشه آئدس باید خیلی جدی گرفته شود

بیماری های ناشی از پشه آئدس باید خیلی جدی گرفته شود آرایش عروس: معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان اظهار داشت: پشه آئدس از مالاریا خطرناک تر است و در پشت مرزهای کشور این پشه وجود دارد.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر، علیرضا رئیسی در جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در هرمزگان که با حضور وزیر بهداشت در استانداری هرمزگان برگزار شد، عنوان کرد: در دو استان مازندران و هرمزگان خیز جدید بیماری نداشتیم که متأسفانه در مازندران این خیز جدید بیماری آغاز شد اما در هرمزگان هنوز شاهد خیز جدید نیستیم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: از امروز به بعد شاخص ارزیابی جدید ما این است که استان ها وارد خیز جدید بیماری نشوند در کشور یک خیز خیلی سختی داشتیم که آنرا گذراندیم و پس از آن، در کل کشور یک مأموریت ویژه داریم که هیچ استانی وارد خیز جدید بیماری نشود.
وی اضافه کرد: هم اکنون، خط مقدم اصلی برای مقابله با کرونا، حوزه بهداشت است اما زمانی که در اوج بیماری هستیم، به ناچار همه امکانات درمانی به خط می شوند اما در این مرحله که در سراشیبی هستیم یا به یک مرحله باثبات می رسیم، نقش حوزه بهداشت و جلوگیری از بیماری، باید بسیار پررنگ باشد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: در این شرایط سه کار اصلی باید انجام دهیم یکی اینکه باید قدرت شناسایی بیماری را خیلی بالا ببریم، در استان هرمزگان، در یک زمان ۶۱ درصد از تست های بیماران، مثبت بود اما هم اکنون به ۹ درصد رسیده است و نباید این شاخص از ۱۰ درصد بیشتر شود و به محض اینکه به ۱۰ درصد رسید احتیاج به تقویت بیماریابی داریم.
رئیسی تصریح کرد: یکی از اصلی ترین مشکلات کشور که وزیر بهداشت هم نگران آن است، ایزوله بیماران است، باید خیالمان راحت باشد که بیمارانی که شناسایی شده اند، قرنطینه و ایزوله هستند و به خارج از منزل نمی روند.
وی تاکید کرد: این یکی از شاخصهای بسیار باارزش است و اگر این کار را انجام ندهیم، هر قدر هم که تست بگیریم، منابع خویش را به هدر داده ایم چون در این صورت، بیماران، سایر افراد جامعه را گرفتار می کنند و این مهم ترین و شاخص ترین اقدامی است که در هرمزگان انجام شده و باید تداوم یابد.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: هفته گذشته گزارشی از وضعیت قشم در جلسه ستاد ملی عرضه کردیم که تعداد زیادی مسافر به این جزیره وارد شدند که جای نگرانی است و باید در سطح ملی تصمیماتی بگیریم و هم اینکه در سطح استان هم نظراتی وجود دارد که قابل انجام است.
وی همینطور عنوان کرد: پشه آئدس از مالاریا خطرناک تر است و در پشت مرزهای کشور این پشه وجود دارد و بیماری های منتقله از آن در همسایگان ما مشاهده شده است، در آمریکای جنوبی در کشورهایی مانند برزیل وقتی بیماری زیکا آمد، موجی ایجاد کرد و بیماری های ناشی از پشه آئدس باید خیلی جدی گرفته شود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بیماری تب دانگی چهار نوع دارد که اگر افراد به یک نوع از آن مبتلا شوند، مصون می شوند و انواع دیگر قابل کنترل نیستند این ویروس توسط پشه منتقل می شود و به تب استخوان شکن مشهور است، این بیماری هم بسیار خطرناک می باشد ازاین رو نباید در این شرایط که همه گیری کرونا در کشور حاکم است، از این بیماری ها غافل شویم.
رئیسی اضافه کرد: این ویروس در لاستیک های کهنه، مراکز تجمعی و در محل های مرطوب بخصوص در محل هایی که لوله کشی آب وجود ندارد، رشد می کند، در مناطق گرمسیر حتی زیر لوله ای که آب میعانی کولرگازی ها را منتقل می کند می تواند محل تجمع و رشد این ویروس باشد و به سادگی هم از بین نمی روند.
وی اظهار داشت: ازاین رو باید با هماهنگی بین بخشی با سازمان های مختلف همچون کشتیرانی، مناطق آزاد، شهرداری ها و دهیاری ها با این بیماری مبارزه نماییم و آب آشامیدنی سالم باید در سیستم لوله کشی به منظور کاهش زیستگاه این ویروس بخصوص در قشم، خمیر و لنگه تأمین شود همینطور بهسازی محیط، جمع آوری صحیح زباله ها و پسماندها و لاستیک های رها شده و معافیت خروج لاستیک های مستعمل بسیار مهم می باشد.


منبع:

1399/11/03
22:09:18
0.0 / 5
868
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس