مدیرگروه سلامت اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی مطرح كرد

معتادان تزریقی مسئول انتقال دو - سوم عفونت HIV

معتادان تزریقی مسئول انتقال دو - سوم عفونت HIV به گزارش آرایش عروس برنامه مكان یابی جغرافیایی یا MAPPING و برآورد اندازه جمعیت سوء مصرف تزریقی مواد در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اجرا می شود.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، دکتر غفارزاده رزاقی - مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: این برنامه از مردادماه ۹۹ در پنج منطقه شرق، شمال، شمیرانات، قرچک و پردیس تحت پوشش این دانشگاه در حال اجرا می باشد.
وی ضمن اشاره به گزارش برنامه کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد UNODC اظهار داشت: در سال ۲۰۱۵ در سرتاسر جهان ۲۴۷ میلیون نفر مصرف کننده مواد مخدر بودند که ۲۹ میلیون نفر آنان از سوء مصرف مواد مخدر صدمه دیدند و فقط یک ششم آنان تحت درمان یا مراقبت های درمانی قرار گرفتند.
به قول وی، طبق این گزارش ۱۲ میلیون نفر در جهان اعتیاد تزریقی دارند که شش میلیون و ۱۰۰ نفر آنان آلوده به ویروس HIV و شش میلیون نفر هم آلوده به ویروس هپاتیت C هستند.
ناظر اجرایی و فنی برنامه مکان یابی جغرافیایی خاطرنشان کرد: اعتیاد علاوه بر ایجاد صدمه های شدید و عمیق جسمی و روانی در فرد مصرف کننده سبب بروز صدمه های اجتماعی مانند طلاق، بزهکاری و بیکاری هم می شود.
مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت ضمن اشاره به آمارهای ثبت شده، تزریق مشترک را اصلی ترین راه انتقال HIV از زمان شناسایی آن در کشور برشمرد و اضافه کرد: مصرف کنندگان تزریقی مواد حدودا مسئول انتقال دو سوم این عفونت هستند که خیلی از آنان در لایه های زیرین جامعه پنهان شدند.
به قول وی، تعداد زیادی از مصرف کنندگان مواد تزریقی و محل های مصرف یا پاتوق مخفی آنان در سطح شهر دور از نگاه و نظارت کارشناسان بهداشتی قرار دارد که این مورد سبب محروم ماندن این گروه از دریافت تسهیلات و خدمات کاهش صدمه و در نتیجه افزایش رفتارهای پرخطر و توسعه بیماری می شود.
ناظر اجرایی و فنی برنامه مکان یابی جغرافیایی ضمن اشاره به طراحی و اجرای برنامه مکان یابی جغرافیایی دانشگاه و اقدامات صورت گرفته در این راستا اظهار داشت: با همراهی ۱۰ تیم متخصص پرسشگری، ۴۲۵ پاتوق در سطح مناطق مذکور شناسایی و در نرم افزار مربوطه ثبت شدند.
وی شناسایی پاتوق یا مکان­ های مهم تجمع مصرف­ کنندگان تزریقی مواد، تصمیم ­گیری برای محل های برگزاری مراکز عرضه ­دهنده خدمات به این افراد و برآورد اندازه جمعیت مصرف­ کنندگان تزریقی مواد با استفاده از روش مکان­ یابی در سطح مناطق تحت پوشش دانشگاه را از مهمترین اهداف این برنامه برشمرد.
غفارزاده رزاقی ضمن اشاره به مراحل اجرایی برنامه مذکور اظهار داشت: در فاز اول برنامه بررسی تکوینی و تهیه اطلاعات اولیه و زمینه ای و در فاز دوم تهیه لیست مرجع و نهایی سازی پاتوق ها انجام می گیرد.
به قول وی، در فاز سوم تیم های میدانی تشکیل و توانمندسازی تیم ها و هماهنگی های اجرایی انجام شده و در فاز چهارم بازدید و بررسی دوباره پاتوق ها Cross Checking صورت می گیرد. فاز پنجم به نظارت از فیلد و پاتوق ها و فاز ششم برنامه به برگزاری جلسات با ذینفعان و مرور نتایج اختصاص دارد.
مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت امور بهداشتی تصریح کرد: این برنامه با حمایت و نظارت وزارت کشور، سازمان امور اجتماعی، دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران، دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، اداره کنترل ایدز و عفونت های آمیزشی مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزات بهداشت، مرکز تحقیقات مراقبت اچ آی وی و عفونت های آمیزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی اختلالات مصرف مواد و رفتارهای اعتیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام می شود.1399/09/01
16:36:23
5.0 / 5
1353
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس