معضل سوءتغذیه یا اضافه وزن در یك سوم كودكان جهان

معضل سوءتغذیه یا اضافه وزن در یك سوم كودكان جهان آرایش عروس: ارزیابی اخیر سازمان ملل متحد در مورد تغذیه كودكان جهان نشان داد یك سوم از حدود 700 میلیون كودك زیر پنج سال جهان گرفتار سوءتغذیه یا اضافه وزن بوده و با مشكلات سلامتی مادام العمر مواجهند.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف با پرده برداری از نخستین گزارشِ صندوق وضعیت كودكان در جهان از سال ۱۹۹۹ میلادی گفت: كیفیت پایین تغذیه ی كودكان، نشان از كیفیت پایین زندگی آنها دارد.
این گزارش نشان داده است مشكلاتی كه روزگاری در انتهای مخالف طیف ثروت وجود داشته است، امروزه در كشورهای فقیر و با درآمد متوسط همگرا شده اند.
به رغم كاهش حدودا ۴۰ درصدیِ "توقف رشد" بین سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ میلادی، امروزه ۱۴۹ میلیون كودك چهار ساله یا كوچك تر هنوز برای سن خود بسیار كوتاه هستند، وضعیتی بالینی كه موجب اختلال در رشد مغز و بدن می شود. ۵۰ میلیون كودك دیگر نیز گرفتار نوعی ضعف مزمن و ناتوان كننده ناشی از فقر هستند.
در همین حال، نیمی از كودكان زیر پنج سال در سراسر جهان ویتامین ها و مواد معدنی لازم را دریافت نمی كنند، مشكلی دیرینه كه یونیسف لقب "گرسنگی پنهان" را به آن داده است.
هم چنین طی سه دهه گذشته، شكل دیگری از سوء تغذیه كودكان در چارچوب "وزن بیشتر از حد" در سراسر جهان در حال رشد است.
رئیس برنامه تغذیه یونیسف در این ارتباط اعلام نموده این بارِ سه گانه، سوءتغذیه، كمبود مواد غذایی حیاتی و چاقی، همگی بطور فزاینده ای در یك كشور و گاهی در یك محله و اغلب در یك خانواده بروز می یابند. برای مثال مادری كه گرفتار چاقی یا اضافه وزن است می تواند فرزندانی داشته باشد كه گرفتار سوءتغذیه یا ضعف باشند.
بیشتر از ۸۰۰ میلیون نفر در جهان در تمام گروه های سنی، بطور دائم گرسنه بوده و دو میلیارد نفر دیگر نیز غذاهای نادرست زیادی مصرف می كنند كه موجب بروز چاقی، بیماری های قلبی-عروقی و دیابت می شود.
در بین كودكان زیر پنج سال، رژیم غذایی در ۱۰۰۰ روز اول بعد از لقاح، پایه و اساس سلامت جسمی و رشد ذهنی است و با این وجود تنها دو كودك از هر پنج كودك زیر شش ماه بطور انحصاری و آن گونه كه سفارش شده از شیر مادر تغذیه می شوند. فروش شیرهای خشك افزایش ۴۰ درصدی در جهان و در كشورهای با درآمد متوسط بالا مانند برزیل، چین و تركیه افزایش نزدیك ۷۵ درصدی داشته است.
در همین حال كمبود ویتامین ها و مواد معدنی می تواند منجر به تضعیف و به خطر افتادن سیستم ایمنی، ضعف بینایی و نقص شنوایی شود. كمبود آهن نیز می تواند موجب كم خونی و كاهش ضریب هوشی شود.
این گرسنگی ها از آن رو پنهان خوانده می شود كه عوارض آن تا زمانی كه بسیار دیر می شود، بروز نخواهد یافت. كودكان گرفتار "گرسنگی پنهان" كمی كندتر از بقیه بوده و در مدرسه با سختی هایی مواجه خواهند شد.
اگرچه، مشاهده افزایش چاقی بسیار ساده است. این مشكل تا ۳۰ سال پیش تقریباً در كشورهای فقیر وجود نداشت اما امروزه دست كم ۱۰ درصد از كودكان زیر پنج سال در ۷۵ درصد از كشورهای كم درآمد دارای اضافه وزن یا چاقی هستند.
رئیس برنامه تغذیه یونیسف در ارتباط با معضل چاقی نیز با تاكید بر تاثیر بیشتر پیش گیری از چاقی گفت: قبل از آن كه بسیار دیر شود، باید با این معضل مقابله شود.
هله و هوله های ارزان و به راحتی در دسترس كه اغلب بطور مستقیم به كودكان عرضه می شوند، مشكل چاقی را تشدید كرده است. كودكان، مواد غذایی را كه مورد نیاز آنها نیست مانند نمك، شكر و چربی بیش از اندازه مصرف می كنند.
این گزارش آگهی داد كه تغییرات اقلیمی مانع پیشرفت در مبارزه با سوءتغذیه نیز می شود.
افزایش گرمای یك درجه سانتی گرادی از اواخر قرن نوزدهم منجر به تشدید خشكسالی ها شده كه مسوول بیشتر از ۸۰ درصد از لطمه ها و خسارت های وارده به كشاورزی است. این در شرایطی است كه بنابر پیش بینی ها دمای متوسط سطح زمین تا سال ۲۱۰۰ میلادی دو یا سه درجه سانتی گراد دیگر افزایش می یابد.
در همین حال تحقیقات دانشمندان دانشگاه هاروارد نشان داده است كه افزایش غلظت كربن دی اكسید در هوا، موجب بیرون آمدن مواد مغذی و ویتامین ها همچون روی، آهن و ویتامین B از محصولات كشاورزی می شود. این امر تاثیر تغییرات اقلیمی بر افزایش سوءتغذیه را ثابت می كند.
اطمینان از دسترسی همه كودكان به یك رژیم غذایی سالم برای اتمام سوءتغذیه گسترده خصوصاً در كشورهای در حال توسعه، باید به "اولویت سیاسی" تبدیل گردد.
بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، افزایش مالیات بر مواد غذایی و نوشیدنی های قندی، برچسب های واضح در جلوی بسته های مواد غذایی برای شرح مواد و ارزش غذایی آن، تنظیم فروش جایگزین های شیر مادر، محدود كردن تبلیغات و فروش مواد غذایی ناسالم و هله و هوله ها در نزدیكی مدارس و برخی اقدامات دیگر می توانند در مقابله با معضل سوءتغذیه در كودكان تغییراتی مثبت ایجاد كنند.
منبع:

1398/07/23
14:44:02
5.0 / 5
4809
تگهای خبر: اضافه وزن , بدن , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس