تولید داخلی داروی زجر تنفسی نوزادان رونمایی گردید

تولید داخلی داروی زجر تنفسی نوزادان رونمایی گردید به گزارش آرایش عروس یك داروی ریوی نوزادان با حضور رئیس سازمان غذا و دارو و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رونمایی گردید.


به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، بامداد امروز یكشنبه، سوم شهریور ماه از یك داروی ریوی نوزادان با نام ژنریك براكتانت، رونمایی گردید.
برای تولید این دارو با روش های های تك و مدرن در كشور بیشتر از هفت سال فعالیت علمی و تحقیقاتی صورت گرفته است و نمونه خارجی آن با قیمت ۴۰۸ دلار به ازای هر ویال در اروپا و آمریكا به فروش می رسد كه البته برای صادرات به كشورهای در حال توسعه مانند ایران، قیمت فروش تا حد قابل توجهی كاسته می شود، اما باز هم میزان زیادی ارز صرف خرید این دارو می شود. بعنوان مثال پایین ترین قیمت فروش این دارو مربوط به هند است كه حدود ۱۰۰ دلار به ازای هر ویال است.
با توجه به اینكه از آغاز سال ۹۸ وزارت بهداشت تاكید بیشتری بر سیاست محدود كردن واردات داروهایی كه مشابه تولید داخل دارند، داشته است و هم با شدت گرفتن تحریم های ناعادلانه آمریكا، لزوم تولید داخلی این دارو بیشتر از قبل احساس می شد.
باید توجه كرد كه سالانه در ایران حدود یك میلیون و ۶۰۰ هزار زایمان به وقوع می پیوندد و حدود ۸ تا ۱۲ درصد نوزادان متولد شده، یعنی چیزی حدود ۱۲۰ هزار تا ۱۹۰ هزار نوزاد به صورت نارس متولد می شوند. بر مبنای برآوردها حدود ۳۵ درصد این نوزادان با مبتلا شدن به سندروم زجر تنفسی متولد می شوند و استفاده از فرآورده های سورفَكتانت در آنها ضروری می باشد. بدین ترتیب برآوردها حاكی از نیاز سالانه حدود ۳۵ هزار تا ۴۷ هزار و ۵۰۰ نوزاد نارس به این دارو است.
با توجه به این نكته كه هر بیمار به صورت متوسط ۲ ویال دارو مصرف می كند، برآورد نیاز واقعی به حدود ۷۰ هزار تا ۹۵ هزار ویال در سال می رسد.
همچنین، برآورد می شود فروش سالانه این دارو در دنیا حدود ۲.۵ میلیارد دلار باشد و پیشبینی می شود فروش این دارو در داخل كشور با عنایت به روند افزایشی تعداد NICU های كشور، به سطح بالای ۵۰ میلیارد تومان برسد. با عنایت به قیمت گذاری سختگیرانه وزارت بهداشت، قیمت داروی بركسورف (اولین سورفكتانت ریوی تولید شده در ایران كه به داروی درمان زجر تنفسی نوزادان مشهور است) ۵۵۰ هزار تومان تعیین شده است.1398/06/03
14:54:54
5.0 / 5
4229
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بینی , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس