كدام آزمایش نیاز به ناشتا بودن دارد؟

كدام آزمایش نیاز به ناشتا بودن دارد؟ به گزارش آرایش عروس یكی از سوالاتی كه معمولاً افراد هنگام انجام آزمایش می پرسند این است كه برای كدام آزمایش های خون باید ناشتا باشند و چند ساعت ناشتایی كافی است؟ و یا اینكه می توانند آب بنوشند یا خیر؟.به گزارش آرایش عروس به نقل از ایسنا، ناشتایی به معنای پرهیز از خوردن غذا و مواد حاوی انرژی به مدت ۱۲-۱۰ ساعت است، اما برخی آزمایش ها نیاز به ناشتایی بیشتر یا كمتر از ۱۲ ساعت دارند، ضمن این كه برای سنجش و پاسخ دقیق تر نمونه ها باید موارد دیگری هم رعایت شود.

انجمن دیابت ایران پاسخ به این سوال كه كدام آزمایش نیاز به ناشتا بودن دارد؟ را این گونه شرح می دهد:

FBC: قند خون ناشتا، لازم است ۸ تا ۱۰ ساعت پیش از این آزمایش چیزی میل نشود و ناشتا بود.

۲hpp: قند دو ساعت پس از غذا، كه دو ساعت پس از خوردن نخستین لقمه غذا اندازه گیری می گردد.

HbA۱C: این آزمایش، متوسط قند خون سه ماهه را نشان داده است. ازاین رو هر سه ماه یك مرتبه اندازه گیری می گردد. نیاز به ناشتا بودن ندارد اما ترجیحا دو ساعت پیش از آزمایش، خوراكی میل نشود! قابل ذكر است كه HbA۱C توسط پزشك ایرانی ساموئل رهبر، پزشك ایرانی در سال ۱۳۴۸ كشف شد و انقلابی در كنترل و درمان دیابت به وجود آورد.

CBC: نشان دهنده سلول های خونی هستند كه از روی نتیجه آن می توان به كم خونی، غلظت خون، عفونت و... پی برد. از آنجائیكه در تفسیر درست HbA۱C، هر گونه تغییر در گلبول های قرمز خون امكان دارد، موثر باشد، ازاین رو هر سه ماه یك مرتبه همراه HbA۱C اندازه گیری می گردد. این آزمایش نیاز به ناشتا بودن ندارد.

Urea، cr: اوره و كراتین، عملكرد كلیه ها را نشان می دهند. در شرایط عادی، سالی یك مرتبه اندازه گیری می شوند و نیازی به ناشتا بودن ندارند.

AST، ALT، ALP: آنزیم های كبدی و مجاری صفراوی هستند، كه بالا رفتن شان امكان دارد نشان از صدمه كبدی باشد. معمولا حداقل سالی یك مرتبه اندازه گیری می شوند. نیاز به ناشتا بودن ندارند اما برای ALP (الكالاین فسفاتاز) بهتر است ناشتا باشید. خیلی از داروها، دفع كبدی دارند، ازاین رو یكی از شروط و یا ادامه مصرف این داروها، طبیعی بودن نتایج آنزیم های ذكر شده است.

TSH: عملكرد تیروئید از عوامل بسیار موثر در كنترل قتد خون است. موارد بسیاری دیده شده كه كم كاری تیروئید، علت عدم موفقیت در درمان دیابت بوده، اما از دید درمانگر و دیابتی دور مانده است. ازاین رو با انجام تست TSH، افراد از نظر بیماری های تیروئید غربالگری می شوند و در صورت مختل بودن نتیجه، پزشك آزمایش های تكمیلی مانند، Anti TPO، T۴ T۳درخواست می كند. این آزمایش ها مانند آزمایش TSH، هیچ كدام نیاز به ناشتا بودن ندارد.

LDL، HDL، كلسترول و تری گلیسرید: بالا بودن چربی های خون خطر بروز بیماری های مهمی همچون بیماری های قلبی _عروقی، سكته مغزی، كبد چرب و... به هیمن دلیل لازم است افراد دیابتی سالانه چربی های خون را اندازه گیری كنند. برای آزمایش چربی های خون لازم است حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت پیش از آزمایش، ناشتا باشید البته آب بلامانع است.

U/A (آنالیز ادرار): این آزمایش، كلید تشخیص خیلی از اختلال ها همچون عملكرد كلیه ها، عفونت ادراری، سنگ كلیه، دفع پروتئین و... است. باآنكه انجام آن نیاز به ناشتا بودن ندارد اما بهتر است نمونه اول بامداد اندازه گیری شود.

U/C: كشت ادرار، گاهی برای تشخیص قطعی عفونت و انتخاب آنتی بیوتیك مناسب، این آزمایش درخواست می گردد. بهترین نمونه كشت ادرار و آنالیز ادرار، نمونه وسط ادرار است، یعنی ظرف آزمایش ادرار كمی پس از شروع ادرار پركنید. همینطور نیاز به ناشتا بودن ندارد.
1397/09/30
13:25:41
5.0 / 5
4508
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس