جهت پیچش مو ژنتیکی است

جهت پیچش مو ژنتیکی است به گزارش آرایش عروس، خراسان رضوی نخستین تحقیق نقشه برداری ژنی روی حلقه های موی سر انسان نشان داده است که نه تنها جهت پیچش موی پایه ژنتیکی دارد بلکه تحت تأثیر چندین ژن قرار می گیرد، در این تحقیق، چهار نوع ژنتیکی مرتبط که شاید جهت پیچش مو را تحت تاثیر قرار می دهند، شناسایی شده اند.


به نقل از مدیکال اکسپرس، پیچش موی، تکه ای از مو است که به صورت دایره ای در اطراف نقطه ای که جهت گیری فولیکول های مو مشخص کرده رشد می کند. بعنوان یک خصوصیت انسانی که به سادگی قابل مشاهده می باشد، الگوی چرخش موی سر اغلب با تعداد حلقه (تک یا دو حلقه) و جهت پیچش (به عنوان مثال، در جهت عقربه های ساعت، خلاف جهت عقربه های ساعت، یا افشان) تعریف می شود.
از آنجائیکه الگوهای پیچش غیر معمول در بیماران مبتلا به رشد عصبی غیر طبیعی مشاهده شده است، درک اساس ژنتیکی الگوهای پیچشی امکان دارد به کشف فرآیندهای بیولوژیکی مهم کمک نماید.
نخستین تحقیق همبستگی سراسر ژنومی روی حلقه های موی سر انسان در بین ۲۱۴۹ فرد چینی از گروه بررسی ملی خصوصیت های جسمانی انجام شد و بعد از آن یک تحقیق تکراری در ۱۹۵۰ فرد چینی از گروه مطالعه طولی شهر تایژو انجام شد.
محقق اصلی سیجیا وانگ، دکترای موسسه تغذیه و سلامت شانگهای، آکادمی علوم چین توضیح داد: ما در مورد این که چرا شبیه خودمان هستیم، بسیار کم می دانیم. گروه ما به دنبال ژن های زیربنای خصوصیت های جالب ظاهر فیزیکی همچون الگوهای اثر انگشت، ضخامت ابرو، شکل لاله گوش و فری مو مختلف بوده است.
وانگ اظهار داشت: پیچش مو یکی از خصوصیت هایی است که ما در مورد آن کنجکاو بودیم. عقیده غالب این بود که جهت پیچش مو بوسیله ی یک ژن کنترل می شود که وراثت مندلی را نشان داده است. با این وجود، نتایج ما نشان داده است که جهت پیچش مو تحت تاثیر اثرات تجمعی ژن های مختلف است که نشان دهنده یک وراثت چند ژنی خواهد بود.
این تحقیق چهار گونه ژنتیکی مرتبط را شناسایی می کند. این گونه های ژنتیکی شاید با تنظیم قطبیت سلولی فولیکول های مو بر جهت پیچش مو تاثیر می گذارند و بسته شدن لوله عصبی جمجمه و رشد هم نقش بالقوه ای دارد.
پروفسور وانگ اضافه کرد: در حالیکه کار قبلی فرضیه ارتباط بین الگوهای پیچش مو و رشد عصبی غیرطبیعی را پیشنهاد می کرد، هیچ ارتباط ژنتیکی قابل توجهی بین جهت پیچش مو و فنوتیپ های (ویژگی های بارز یک جاندار) رفتاری، شناختی یا عصبی مشاهده نشد. باآنکه ما هنوز در مورد این که چرا شبیه خودمان هستیم اطلاعات کمی داریم اما مطمئن هستیم که کنجکاوی در نهایت ما را به پاسخ ها سوق خواهد داد.
منبع:

1402/05/20
15:09:54
5.0 / 5
310
تگهای خبر: بیمار , ژنتیك , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس