یافته جدید محققان؛

چرت منظم نیمروزی مغز را ۶ و نیم سال جوان نگه می دارد

چرت منظم نیمروزی مغز را ۶ و نیم سال جوان نگه می دارد به گزارش آرایش عروس، به قول محققان، چرت زدن منظم امکان دارد فوایدی برای سلامت مغز داشته باشد.به گزارش آرایش عروس به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، بر مبنای تحقیقات جدید، افرادی که تمایل ژنتیکی برای چرت زدن دارند، حجم مغز بیشتری نسبت به دیگران دارند.
از آنجاییکه حجم مغز اغلب با افزایش سن کاسته می شود، این مطالعه نشان داده است که افراد با این استعداد ژنتیکی نسبت به افراد دیگر، پیری مغزشان کمتر بود.
اینکه آیا این مطالعه یک ارتباط علّی بین چرت زدن و سلامت مغز را نشان داده است یا خیر هنوز معلوم نیست.
مطالعه جدید محققان دانشگاه کالج لندن در بریتانیا، دانشگاه جمهوری در اروگوئه و مؤسسه برود در ماساچوست، ارتباط احتمالی بین تمایل ژنتیکی به چرت زدن و حجم مغز را بررسی می کند، که شاخصی از سلامت مغز است.
نویسندگان این مطالعه داده های ۳۷۸۹۳۲ شرکت کننده در انگلستان را تحلیل و بررسی کردند. افراد به صورت متوسط ۵۷ سال سن داشتند.
در میان این افراد، محققان به دنبال افرادی با ۹۲ نوع ژنتیکی بودند که از قبل با چرت زدن های معمولی مرتبط شده اند. آنها همینطور حجم مغز، حجم هیپوکامپ، زمان واکنش و حافظه بصری را برای افراد دارای این نشانگرهای ژنتیکی ارزیابی کردند.
محققان دریافتند افرادی که دارای این خصوصیت های ژنتیکی هستند احتمال بیشتری دارد که حجم مغز بیشتری داشته باشند. از دست دادن حجم مغز با تخریب عصبی به شکل آتروفی ناشی از مرگ سلولی همراه می باشد، ازاین رو حجم قوی مغز نشانه سلامتی در نظر گرفته می شود.
نویسنده اصلی این مطالعه «والنتینا پاز»، استادیار روانشناسی در دانشگاه جمهوری اروگوئه، اظهار داشت: «این نخستین مطالعه ای است که تلاش می کند تا رابطه علّی بین چرت زدن روزانه و نتایج شناختی و ساختاری مغز را آشکار می سازد.»
دکتر پاز در ادامه اضافه کرد: «مطالعه به صورت خاص نشان داد که حجم کل مغز به میزان ۱۵.۸ سانتی متر مکعب با چرت زدن روزانه بیشتر می شود».
دکتر پاز این میزان افزایش حجم مغز را "تقریباً معادل ۲.۶ تا ۶.۵ سال تفاوت در پیری مغز" توصیف می کند.
به گفته محققان، خواب برای دفع سموم از مغز و در نتیجه حفظ سلامتی مهم می باشد.


منبع:

1402/04/17
10:48:49
5.0 / 5
278
تگهای خبر: ژنتیك , سلامت , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
آرایش عروس
aroosmakeup.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آرایش عروس محفوظ است

آرایش عروس

آرایشگاه عروس